כמעט מתקופת הפלמ"ח: סיפורו של בניין תמ"א 38 ברחוב הפלמ"ח 3 בעיר שתקוע כ 10 שניםפרויקט תמ"א 38 ברובע ג' בעיר, תקוע כבר תקופה ארוכה. בלגן בחצר, אי נוחות גדולה ועתיד לוט בערפל פרויקט תמ"א 38 ברחוב הפלמ"ח 3 בעיר. לא מתקדם

צילום: גוגל מפות

רחוב הפלמ"ח 3 ברובע ג' הוא מהבניינים היותר ישנים וותיקים באשדוד - נבנה כבעבר כבניין "רכבת" עם  8 כניסות, 8 דירות בכל כניסה, 2 דירות בכל קומה בגובה 4 קומות,ללא מעלית - הבניין כולל בסה"כ 64 דירות. היה מי שראה בו פוטנציאל לשדרג אותו במסגרת תמ"א 38.

ההסכם שערכו הדיירים היה מול חברת "א.י פרידמן חברה ליזמות והשקעות בע"מ", אשר נחתם כבר לפני יותר מ -10 שנים.

למעשה מדובר באחד מהפרויקטים הראשונים שאושרו באשדוד במסגרת  תמ"א 38 , אך בנתיים בוצעו עשרות פרויקטים חדשים והפלמ"ח 3 נתקע מאחור.

האישור ווההיתר שניתן ליזם היה להוסיף  2.5 קומות לבניין - 5 דירות מעל כל כניסה ובסה"כ  40 דירות חדשות, מהם 32 דירות בנות  4 חדרים ו 8 פנטהאוזים.

התמורה לבעלי הדירות:

שלא כבפרויקטים במיקומים אטרקטיבים בהם הדיירים לא נאלצים לשלם,  נקבע שכל דייר יצטרך לשלם 40 אלף ש"ח ליזם ובתמורה לכספם ולבנייה על הגג הדיירים אמורים לקבל:
תוספת של ממ"ד, מרפסת, מעלית, שיפוץ הלובי והבניין וכמובן חיזוק מפני רעידות אדמה על פי רוח התמ"א 38.

הבנייה נתקעה:

כשנתיים עד שלוש ממועד החתימה, החברה היזמית התחילה ב-2011 את העבודות וסיימה יחסית מהר את שלב השלד.

לאחר שלב זה, החברה פנתה לרוכשי הדירות החדשות בבקשה לקבל את הכספים עבור התמורה הכוללת.
מנגד ביקשו הרוכשים להעביר את הכסף רק לפי קצב התקדמות הבנייה כקבוע בחוק המכר.
בעקבות כך נקלעה החברה לבעיית תזרים מזומנים ולא הצליחה להמשיך את הבנייה משלב זה.

הדיירים שמצאו את עצמם בתוך אתר בנייה פנו לסיוע משפטי כדי  להוציא את הפרויקט מידי א.י פרידמן ובמקביל חתמו בתחילת 2017 על הסכם מול קבלן חדש -  ע.י. כח יזמות בע"מ.
הקבלן החדש החל לעבוד בשטח אך לא הצליח לגבות את הכספים להמשך הבנייה וגם הוא עצר את הבנייה.

הזמן המשיך לחלוף, היתר הבנייה שניתן כבר פג, הדיירים תקועים בתוך אתר בנייה לא גמור ופתרון אין.

נציג החברה היזמית החדשה (ע.י. כח יזמות בע"מ) , מסביר את עצירת הפרויקט בכך שחלק מהדיירים כבר העבירו את התשלום או את חלקו לקבלן המקורי ובמקביל גם רוכשי הדירות החדשות הפרו את ההסכם. 

"אנחנו התחייבנו להשלים כמה שלבים בפרויקט. עשינו טיח, עשינו איטום, שתי כניסות בבניין כמעט השלמנו. השקענו הרבה מאוד כסף, וכל הזכויות שלנו פתאום באוויר. אנחנו מופסדים שם בהרבה מאוד כסף. כל נושא הגבייה היה פשוט בלתי נסבל, אנשים פשוט לא משלמים ויש כאלה שאיבדו אמון בפרויקט".

למה הם נתקעו?

באשדוד מיזמי התמ"א 38 פועלים היטב, אולם העובדה שמדובר באחד הפרויקטים הראשונים בעיר בנושא תמ"א 38 הפכה את הדיירים לשפני ניסוי כשהיתכנות הכלכלית שלו גבולית מאד וחסרה. מי שחטפו את הסטירה הם הדיירים הראשונים ששמחו לשדרג את איכות המגורים שלהם.
גם העובדה שמחירי הדירות ברובע ג' באזור זה הם מהנמוכים בעיר, לא תרמה כדי ליצור ייתכנות כלכלית ליזם שככל הנראה אין לו גב כלכלי להרים פרויקט מסוג זה ולממן בניית 40 דירות.

האם העירייה הדיירים יצליחו לצאת מהבוץ?

ועד הבית של הפלמ"ח 3 מבקש לקדם מהלך שבו בית המשפט ימנה כונס נכסים בהסכמה ובכך הם מקווים, תושלם הבנייה.

במקביל בעיריית  אשדוד מבטיחים שהם יפעלו ככל יכולתם לסייע במידת האפשר וככל שזה תלוי בהם - להביא לסיום הפרויקט.

את המידע הראשון לנושא העלה גלובס בכתבה של מנחם שטאובר - https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001273463

 
setImageBanner('56b3433b-6240-4a34-9e7b-aada0b45a810','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה