הצוללן מאשדודסמל ד' מאשדוד, סיים לפני כשבועיים קורס צוללן יוקרתי במסגרת הצבא. ד' המשרת ביחידת עילית התנדבותית מספר על הקשיים, על הניתוק מהבית ועל הדרך שעשה מהמצולות ועד סיום הקורס

סמל ד' הוא בחור צעיר מאשדוד, בן 19, בוגר מקיף ח' בעיר,  ד' סיים לאחרונה קורס צוללן יוקרתי במסגרת הצבא. בראיון מיוחד שערכנו עימו הוא מספר על הקשיים, התמודדות, ועל התפקיד המאתגר ולא שגרתי.

מה זה בכלל קורס צוללן? מדובר על קורס שאורכו כשנה וחודש, הוא אחד הקורסים הייחודיים והיוקרתיים בצה"ל אליו מתמיינים כל שנה כמאות מועמדים לשירות הביטחון. הקורס הינו קורס התנדבותי, מאתגר, מקצועי וערכי אשר מורכב משלושה שלבי הכשרה.

ד' שופך קצת יותר אור ומסביר על מהות הקורס: "למעשה מדובר על קורס בשלושה שלבים, השלב הראשון הוא שלב הטירונות, לאחר מכן מגיע השלב הבסיסי, שלב המאופיין בקשיים פיזיים ומנטליים שמטרתם לחשל ולאפיין את החניך כבעל יכולות אישיות של צוללן. במהלך השלב עוברים החניכים את סדרת הים ואת המסע מסכם בסיסי.

לאחר מכן, מגיע השלב הייעודי, שלב המכשיר מקצועית כל חניך עפ"י המגמה אליה השתבץ - מכונה, גילוי ניווט וקשר, מהו"ב, נשק סונאר ואלחוט. ובסיומו מוענקות לבוגרים הטריים דרגת סמל וסיכת צוללן".

צילום: דו"צ

עד כמה הקורס קשה?

"קשה מאד. בעיקר כי הוא משלב בין העניין הפיזי למנטאלי, יש את עניין הניתוק מהבית והסביבה, בזמן הקורס למעט היציאות הביתה, אין לנו כמעט קשר עם הבית או החברים, אתה צריך ללמוד להכיר את האנשים שלידך בקורס ולהפוך אותם לחברים שלך, אלה אנשים שאתה חי איתם 24/7 ולא יוצאים הרבה הביתה, כפי שאתה מנחש".

אם אתה צריך לשים את האצבע מה החלק הכי קשה בקורס, מה לדעתך?

"בהיבט הפיזי זה ללא ספק המסעות, מאד תובעני, מאד קשה, אני יחסית בכושר וניסתי להכין את עצמי לזה ועדיין היה מאד קשה, היו רגעים במהלך המסע ובמן ההכנות שחששתי שלא אשרוד".

מצד שני, הניתוק המוחלט, העובדה שמדובר בקורס שאתה תמיד יכול לפרוש ממנו, לצאת, יושבת לך כל הזמן בראש, היו כאלה מסביבי שאמרו: 'מקסימום נלך לשרת ביחידה קרבית אחרת, זה יכול ערער אותך".

איך למעשה נוצר החיבור לקורס וליחידה?

"דוד שלי שירת בעבר בסטילים, אין לי נגיעה לים או לצלילה, לא צללתי באזרחות, והיה לי בהתחלה קצת חשש, בכל זאת לחימה מתחת למים וביבשה אלה שני דברים אחרים לגמרי, שונים, צריך להתרגל".

איך הגיבה המשפחה? החברים?

"ברור שללא התמיכה של הסביבה הקרובה לא הייתי מצליח לעבור את זה, ההורים חיזקו, גם החברים, ויחד עם החברים מהקורס, הצלחתי לעבור את זה, אל תשכח שמדובר על תקופה ארוכה, לא נמצאים הרבה בבית, ההבנה, ההכלה והסבלנות יחד עם התמיכה זה מרכיב חשוב מאד בצליחת הקורס". 

סמל ד', צילום: דו"צ

סמל ד' מאשדוד סיים את קורס הצוללן מחזור 115. הקורס הסתיים ב- 15/5 השנה בבסיס חיל הים בחיפה.

הטקס נערך בראשות מפקד זרוע הים, אלוף אלי שרביט, מפקד שייטת הצוללות, אלוף-משנה אסף, מפקד בסיס ההדרכה של זרוע הים, אלוף-משנה נדב, מפקד בית ספר צוללן, רב-סרן אביעד, משפחות בוגרי הקורס ואורחיהם.
 
כאמור, קורס צוללן, הוא אחד הקורסים הייחודיים והיוקרתיים בצה"ל אליו מתמיינים כל שנה כמאות מועמדים לשירות הביטחון.

הקורס הינו קורס התנדבותי, מאתגר, מקצועי וערכי אשר מורכב משלושה שלבי הכשרה ובסיומו מוענקות לבוגרים הטריים דרגת סמל וסיכת צוללן.

צילום: דו"צ
 
שייטת הצוללות היא אחת מהיחידות האסטרטגיות, החשובות והמכריעות ביותר במערכות ישראל. השייטת מהווה כוח תקיפה וכוח מודיעיני מעומק האויב, ורק באמצעות חשאיות מרבית מסוגלים הצוללנים לבצע פעולות ומשימות מבצעיות רבות הרחק מחופי ישראל
 
עם סיום הקורס עתידים הבוגרים להשתלב ולאייש את תפקידי הלחימה בצוללות הזרוע בהתאם למגמה המקצועית אליה שויכו בתוך יחידת שייטת 7.

 
setImageBanner('dd1168a2-fbad-432e-a981-dd28cb97a84c','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה