היו"ר החדש של אסותא מדבר"העובדים בבית החולים באו מתרבויות ארגוניות שונות. יש פה סוג של מגדל בבל. אין תרבות שירות ואין שפת שירות. המשימה הראשונה שלי זה לייצר תרבות ארגונית".
קופות החולים משתדלות לא לשלוח אלינו חולים לניתוחים לא דחופים, אלא לקפלן ולברזילי".
המטרות - הגדלת המיטות, הגדלת התפוסה של מחלקת היולדות והתקנת שני מאיצי קרינה במחלקה האונקולוגית.

רן סער

בית החולים אסותא אשדוד הוקם בנובמבר 2017 כחברה בע"מ בבעלות חברת אסותא מרכזים רפואיים, ששייכת למכבי שירותי בריאות. למרות זאת, לאחר שנת הפעלה אחת בלבד הזהיר דו"ח של חברת דלויט שחשבונות בית החולים צפויים להיכנס לגירעונות קשים.

הסכם הייצוב החדש בין המדינה למכבי כולל סכום של 250 מיליון שקל שהקופה תזרים לכיסוי הגירעונות של בית החולים, זאת לאחר שבית החולים כבר קיבל מהמדינה מענק הקמה של 855 מיליון שקל (מתוכם 350 מיליון שקל בתמורה לוויתור של בית החולים על הפעלת שירותי רפואה פרטיים).

השינויים שאמורים להביא לדרך חדשה:

בשבועות האחרונים סיימו את תפקידם גם יו"ר בית החולים, פרופ' שוקי שמר, וגם המנכ"ל, ד"ר דודו דגן.
במקום שמר מונה רן סער שמכהן גם כמנכ"ל מכבי שרותי בריאות.

הסיבה לחילופים בהנהלה היא ככל  הנראה מהסיבה - שהמדינה דוחפת שבית החולים יחדל להיות חברה בע"מ, וייכנס לתוך מכבי.

רן סער, שהוא גם מנכ"ל מכבי שירותי בריאות מסביר את המשבר ומכין לבאות -
"המדינה מסתכלת עלינו בשבע עיניים כי היא הולכת לבנות עוד שני בתי חולים בבאר שבע ובקריות. אני מניח שילמדו את הלקחים של התהליך באשדוד, ולא יאפשרו שחברה בע"מ תבנה אלא שקופת חולים תעשה את זה.
שוקי ואני מסונכרנים לחלוטין. הוא הגשים את החלום שלו ובנה בית חולים שחי ונושם ומציל אנשים. הוא חש שאם אהיה יותר בתמונה, מכבי תהיה יותר נוכחת בבית החולים, ואני חושב שהוא צדק".

לא נכון שלבית חולים יהיו שני מנהלים ושניהם רופאים. לפעמים עושים טעויות. דודו דגן הבין זאת בעצמו. המנכ"ל הבא של בית החולים יהיה פרופ' חיים ביטרמן".

"יש בבית החולים צוות מצוין, אבל זה ערב רב של אנשים שבאו מכל מיני תרבויות ארגוניות. יש פה סוג של מגדל בבל. אין תרבות שירות ואין שפת שירות. המשימה הראשונה שלי זה לייצר תרבות ארגונית".

סער מקווה להתפתח השנה בעוד שני כיוונים: הגדלת התפוסה של מחלקת היולדות והתקנת שני מאיצי קרינה במחלקה האונקולוגית. אלה, לדבריו, יהיו המאיצים היחידים בין תל השומר לבאר שבע.

על הבעיות הכלכליות:

"בית החולים במתכונתו הנוכחית לא יהיה מאוזן. אין בית חולים קטן בישראל שיש לו גירעון של פחות מ־100 מיליון שקל לשנה, ואסותא אשדוד הוא בית חולים פריפריאלי של 300 מיטות בלבד. (אחת הדרישות של אסותא אשדוד מהמדינה כדי להיחלץ מהמצב הקשה היא תוספת של 200 מיטות. בינתיים מאשרים לו רק כמה עשרות, וצפוי מיקוח).

"אני מקווה בחודשים הקרובים ייתנו תנאים טובים יותר לבתי חולים קטנים במשא ומתן על הסכם הקאפ החדש (שקובע לקופות החולים תקרת רכישת שירותים מבתי החולים ואת המחירים). ובעיקר לאסותא אשדוד כי הוא בית חולים ינוקא. אם ההסכם לא ייבנה כך, יהיה לנו עוד יותר קשה".

הסיבות לגרעון נובעות לטענת סער מ 3 סיבות עיקריות:
"ויתרנו על השר"פ, וזה גרם שנשלם יותר לרופאים.
המדינה דרשה מבית החולים תנאים יותר מחמירים בנושא תשתיות וכוח אדם.
וגם בכך שהייתה טעות של אסותא ושל מכבי שרותי בריאות בחישוב היעילות של המרכזים הרפואיים של אסותא, אבל הסתבר שבבית חולים ציבורי העלויות הרבה יותר גבוהות וזה טרף את הקלפים".

מדוע חדרי הניתוח מנוצלים חלקית מאוד?

"המחיר שקופות החולים נדרשות לשלם באסותא אשדוד הוא מחיר מלא, כי בית החולים לא יכול לעמוד במתן הנחות. המדינה לא הוסיפה לתקציב של משרד הבריאות את העלות של 300 מיטות באסותא אשדוד, שזה חצי מיליארד שקל. לכן קופות החולים, להוציא מכבי, משתדלות לא לשלוח אלינו חולים לניתוחים אלקטיביים (לא דחופים), אלא לקפלן ולברזילי".

 

 
setImageBanner('30a8cfb9-1dbf-4f5f-a261-b68b5734d49f','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה