בית החולים אסותא אשדוד - מהן הסיבות לגירעונות הגדולים ומהי הדרך להצלחה?מחודש הבא יכנס בית החולים באשדוד לגרעון בחשבון ולבעיה תזרימית.
מדו"ח כלכלי מפורט שהזמין משרד האוצר, ניתן ללמוד את הסיבות לגירעונות הגדולים שנוצרו בזמן כה קצר אך גם את הסיבות לאופטימיות - לא רק לבית החולים אלא לכל תושבי אשדוד -
בית החולים באשדוד על החבל הדק בין כישלון להצלחה

אסותא אשדוד

כבר בסוף יולי 2018, שנה לאחר פתיחת בית החולים, דווח מאסותא על גרעון של 150 מיליון שקל וזאת בניגוד להערכות של בית החולים שתכנן תקציב מאוזן.

בעקבות הדרישה של אסותא לתוספת של מאות מיליונים לכיסוי הגרעון - החשב הכללי באוצר רוני חזקיהו הפעיל חברה חיצונית מטעמו שתבדוק את מצבו של בית החולים בו המדינה השקיעה כמיליארד שקל בהקמתו.
מבדיקה מיוחדת שהכינה חברת ייעוץ וראיית החשבון דלויט עבור משרד האוצר ניתן ללמוד רבות על מצבו של בית החולים החדש באשדוד.

הנתון המדאיג  שעולה מהדוח הוא - בתחילת דצמבר, בית החולים אסותא באשדוד ייקלע לבעיה תזרימית קשה.

מהדוח עולה כי בסוף 2019 חשבון ההפעלה של בית החולים כבר יהיה במינוס של 169 מיליון שקל. ומכאן שהוא יזדקק כבר בקרוב לקבלת אשראי מהבנקים, אלא אם כן המדינה תזרים לו כספים נוספים כפי שבאסותא דורשים.
מחברי הדו"ח מזהירים וכותבים  כי אכן קיים צורך מידי להסדיר את תזרים המזומנים.

כיצד זה קרה שבזמן כה קצר נוצרו גרעונות כה גדולים?

הפער בין התחזיות להכנסות בפועל:

הפספוס האמבולטורי - המודל המקורי להפעלת בית החולים כלל פעילות אמבולטורית רחבה אחר הצהריים בהיקף של 68 מיליון שקל – בפועל היקף הפעילות עמד על  23 מיליון שקל בלבד.  
רק הפספוס הזה תרם לגרעון של 45 מיליון שקל בחציון הראשון של 2018.

(אמבולטורי = טיפול רפואי הכולל ייעוץ או התערבות רפואית אחרת הניתנת למטופל בבית חולים או במרפאה, ובהם המטופל משתחרר מהמתקן הרפואי באותו היום שבו הגיע אליו, טיפולי רפואה מונעת, ניתוחים קטנים, טיפולי שיניים, בדיקות אבחוניות, ביקורי רופא דחופים, טיפולי רפואה שיקומית, התייעצויות טלפוניות, חדרי ניתוח, פעילות במכוני עיניים ופעילות במכון לב ועוד) .

הפעילות האמבולטורית החלה רק בחודש מרץ וגם היא הייתה מצומצמת מאוד.

הפספוס משירותים דיפרנציאליים - פספוס חד אל מול התחזית נרשם בסעיף הכנסות משירותים דיפרנציאליים - CT (טומוגרפיה ממוחשבת) ו־PET (בדיקת מיפוי באמצעות חומר רדיואקטיבי):
במקום הכנסות של 76 מיליון שקל בחציון הראשון נכנסו לקופת בית החולים רק 51 מיליון שקל - פער של 25 מיליון שקל נוספים.

פספוס נוסף במודל העסקי -נוצר מכך שהוא היה מבוסס על פתיחה של שמונה חדרי ניתוח אבל אלה נפתחו בהדרגה ולא בבת אחת, מה שתרם לפספוס בתחזיות.

תחזית לא נכונה של כמויות -  באסותא חזו למשל כ־47 אלף פרוצדורות במכון הלב כשבפועל נרשמו כ־3,500 בלבד, כלומר רק 7.6% מהצפי בוצע. כך, במרפאות ציפו לכ־43 אלף פרוצדורות אך בוצעו רק כ־15 אלף, ובבריאות האישה בוצעו כ־4,000 פרוצדורות לעומת צפי של יותר מ־20 אלף.

כמו כן בבית החולים חזו בחציון הראשון הכנסות בהיקף 20 מיליון שקל בשל מאיץ קווי ו־IVF (הפריה חוץ גופית) - אך לא נרשמה כל הכנסה בשל הפרוצדורות הללו.

הבעיה - הרבה פחות הכנסות מקופות החולים לעומת התחזית

  1. הסיבה המרכזית לבור התקציבי היא שרוב קופות החולים, למעט מכבי שהיא הבעלים של אסותא, לא חתמו על הסכם עם בית החולים ולכן הביקושים של מטופלים היו נמוכים משמעותית מהתחזיות. קופת חולים כמו כללית, בעלת בתי חולים משלה, העדיפה לנתב את חבריה לבתי החולים שבבעלותה.
  2. בור נוסף נוצר מתחזית לא נכונה של ערעורים - קופות החולים הן אלו שמשלמות את החשבונות לבתי החולים והן בדרך כלל מערערות על החשבונות בטענות שונות - שיעור הערעורים על החשבונות ב 2018 היה גבוה מאוד ועמד ועל 7% מכלל הפעילויות שזה קרוב לפי 3 מהערכות הערעורים של אסותא.

הכנסות עודפות מקום לאופטימיות:

הבשורות הטובות של אסותא היו מתחום האשפוז – שהיו גבוהות בהרבה מהתחזיות: 85 מיליון שקל לעומת תחזית של 48 מיליון שקל. כלומר אם יהיו יותר מיטות אשפוז אסותא תוכל לייצר הכנסה של למעלה מ 150 מיליון ₪ מסעיף זה

מה הפתרון להצלחת אסותא?

בית חולים מכיל רק 300 מיטות, ומוגדר כבית חולים קטן. כדי להיות יעיל יותר כלכלית -  עליו להגיע ל כ־600 מיטות, מה שיאפשר לו להגדיל את הכנסותיו מ 85 מיליון ללמעלה מ 150 מיליון בשנה רק מסעיף אשפוז. ומכאן שאסותא מבקשת ממשרד הבריאות אישור להכפיל את מספר המיטות.

מניתוח של אשדוד נט עולה שחלק נכבד שיצרו גרעון משמעותי בין התחזיות לתוצאה – הוא שיווק – כלומר באמצעות שיווק ממוקד לסעיפים בתחום השירותים האמבולטוריים והדיפרנציאליים – אסותא תוכל להיות לייצר הכנסות נוספות של כ 100 מיליון ₪ בשנה.

המבנה המודרני, המיקום המצוין, הציוד החדיש יאפשרו לאסותא אשדוד למשוך אליה מקבלי שרותים רבים שהיום משלמים לא מעט כסף לגופים פרטיים ברחבי הארץ. אולם המודעות לשרותים אלו נמוכה בציבור הכללי.

במידה ואסותא תוכיח לאוצר שהיא יודעת לתפעל את עצמה באופן מאוזן – יהיה קל לה יותר לקבל מאות מיליוני שקלים ממשרד האוצר לכיסוי הגרעון וגם את האישור להכפלת המיטות.

ההצלחה של אסותא היא ההצלחה של אשדוד:

תושבי אשדוד מייחלים לאישור הכפלת כמות מיטות האשפוז באסותא והפיכתו לבית חולים גדול ומשמעותי יותר – המשמעות היא יצירת עוד מאות מקומות עבודה, שיפור השרות,ומגוון שרותים רפואיים חדשים שינתנו ויסופקו בתוך העיר. 
תנועה כלכלית ענפה מסביב לבית החולים שתשפיע על הפעילות הכלכלית בעיר בכלל באופן עקיף וישיר.

 

 
setImageBanner('a86d163d-00dd-4ee6-88c5-8416d77c41de','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה