החיים עם כוריאומניוניטיס, ההשלכות והסיכוניםכוריאומניוניטיס הוא זיהום של השלייה ונוזל השפיר. מצב זה מתרחש בקרב מעט נשים, אבל הוא נחשב לגורם נפוץ ללידה מוקדמת. ברוב המקרים, דלקת זו נגרמת כתוצאה מחיידקים נפוצים בנרתיק. מצב זה מתרחש כאשר שק מי השפיר נשבר זמן רב לפני הלידה, מה שמאפשר לחיידקים בנרתיק לנוע אל הרחם.

.

במפגשי המעקב במהלך ההיריון, הרופא צריך להסביר לאישה ההרה את הסיכון להתרחשות כוריאומניוניטיס, כולל ההשלכות על בריאותה ובריאות העובר, כך שתדע להיות ערה לכל סימן להתרחשות המצב, ותוכל לפנות לקבלת טיפול מידי.

תגובה מהירה יכולה למנוע סיבוכים

אם דליפה או קרע של שק מי השפיר מתרחשים לפני השבוע ה-37 להריון, המצב נקרא קרע מוקדם של הקרום (PROM). בהתאם לשלב המוקדם שבו מצב זה מתרחש, עלולות להיווצר השלכות חמורות על האם והתינוק שטרם נולד.

כוריאומניוניטיס דורש טיפול רפואי מידי לאחר קביעת האבחנה המדויקת של המצב, למניעת החרפת הזיהום או גרימת סיבוכים נוספים.

אילו נשים נמצאות בסיכון לכוריאומניוניטיס?

לנשים הרות יש סיכוי גבוה יותר ללקות בזיהום כוריאומניוניטיס במקרים הבאים:

 • שק מי השפיר נשבר הרבה זמן לפני מועד הלידה.
 • תהליך לידה ממושך.
 • בדיקות וגינליות תכופות במהלך הלידה.
 • הריון ראשון.
 • זיהום שמועבר במגע מיני או זיהום בנרתיק כתוצאה מגורם אחר.
 • שימוש באלכוהול או בטבק.
 • ניטור עוברי פנימי.
 • האישה מקבלת חומר הרדמה אפידוראלי במהלך הלידה.
 • לאישה יש חיידקי סטרפטוקוקוס מקבוצה B.

איך רופאים צריכים לטפל בכוריאומניוניטיס?

הטיפול נקבע בהתאם לתסמינים, גיל האישה ובריאותה הכללית, כמו גם בהתאם לחומרת המצב. אנטיביוטיקה משמשת לטיפול בכוריאומניוניטיס ברגע שהזיהום מאותר, ובמקרה זה הרופא צריך לעודד את האישה ללדת בלידה מוקדמת כדי למנוע סיבוכים עבורה ועבור התינוק. יתכן שיהיה צורך להמשיך ליטול אנטיביוטיקה לאחר שהתינוק נולד.

מהם הסיבוכים האפשריים של דלקת כוריאומניוניטיס?

כוריאומניוניטיס עלול לגרום לזיהום דם מסוכן, שנקרא בקטריה, אצל האם, ולגרום ללידה מוקדמת. הזיהום עלול גם לגרום לסיבוכים קשים אצל הרך הנולד, כולל זיהום כמו דלקת ריאות או דלקת קרום המוח, נזק מוחי או מוות.

מה רופאים צריכים לעשות כדי למנוע כוריאומניוניטיס?

אם שק מי השפיר נשבר מוקדם, כלומר, מתרחש קרע ממברנות בטרם עת, הרופא צריך לקבוע אנטיביוטיקה להורדת הסיכוי לדלקת כוריאומניוניטיס. האנטיביוטיקה עוזרת גם להגביל את מספר הבדיקות הנרתיקיות לפני הלידה ובמהלכה.

הצעדים שבהם הרופא צריך לנקוט כדי לכסות את כל אפשרויות הטיפול הם:

 • התייחסות לכל התסמינים שהאישה מתארת.
 • מתן תשובות מפורטות לכל השאלות שיש לה או לבן זוגה.
 • המלצות לגבי המשך טיפול.

חשיבות ייעוץ רפואי שלם ומקיף

במהלך הייעוץ, הרופא צריך לקבוע אבחנה של כוריאומניוניטיס, לקבוע טיפול תרופתי, טיפולי המשך או בדיקות חדשות, ולהנחות את האישה לגבי המשך הטיפול וגילוי ערנות לכל תופעת לוואי שעלולה להתעורר. חשוב שהרופא יסביר לאישה למה נקבעה תרופה חדשה או תוכנית טיפול חדשה ואיך הם יעזרו לה.

הרופא צריך להסביר למה הוא ממליץ לבצע כל בדיקה או הליך רפואי, ומה יכולות להיות תוצאות הבדיקות, כולל הסבר לגבי הסיכונים בהימנעות מנטילת התרופות שנקבעו, או הימנעות מהבדיקות או ההליכים שהוא מורה עליהם.

בשורה התחתונה, חשוב להיות ערים גם למקרה של רשלנות רפואית

בכל מקרה שבו הרופא אינו מיידע את האישה ובן זוגה על סיכוני כוריאומניוניטיס, או שאינו מאבחן את המצב הנכון בזמן ומטפל בו מיד, מומלץ לפנות לייעוץ משפטי כדי להבין אם התרחשה רשלנות רפואית ומה יכולים להיות סיכויי התביעה.

 

 
ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('e7187afe-ba10-4cc6-bf1f-4ba935a28727','/dyncontent/2017/6/5/ddc064ee-648d-4ba4-ad6e-72da51a98ff7.jpg',1808,'',525,78,true,22604);},15],[function() {setImageBanner('e7187afe-ba10-4cc6-bf1f-4ba935a28727','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,true,22604);},15]]);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה