חדשות אשדוד

 
 
       
       
 
הקונצרט "טנגו יהודי בקיץ" של התזמורת הסימפונית אשדוד, יחל עם הסימפוניה החמישית של פרנץ שוברט ("הקטנה"). המאזין ליצירה קלילה וסוחפת זו יוכל לדמיין לעצמו את המלחין כבחור צעיר ואופטימי המעביר לו בנחת את ימי הקיץ בווינה של תחילת המאה התשע עשרה על גדות אחד הנחלים הזורמים לנהר הדנובה האימתני.
מלחין אחר שחי לו לגדות נהר לא פחות אימתני הוא קרלוס גואסטביניו, מלחין ארגנטינאי שנפטר לפני בדיוק עשר שנים ואשר חי לו בעיר סנטה פה לגדות נהר הפראנה, נהר מופלא שרק האמזונס גדול ממנו. גואסטביניו שאב את השראתו ממוסיקת הפולקלור של ארגנטינה וגם היצירה העדינה "חרומיטה לינארס" לגיטרה ומיתרים משקפת את מוסיקת העם של מרכז וצפון ארגנטינה.
יוצר ארגנטינאי גדול אחר היה הזמר קרלוס גארדל, שבמסעותיו הרבים לאירופה שבין שתי מלחמות העולם הביא את בשורת הטנגו ל"יבשת הישנה". רבים הוקסמו מהשילוב של מוסיקה איטית אך קצבית וחושנית עם טקסטים שבטאו אהבות נכזבות, שברון לב, חששות מהעתיד ואף מחסור ועוני. לא בכדי מוסיקאים יהודים רבים באותה תקופה בחרו להגר לארגנטינה ולמצוא מקלט באחת מתזמורות הטנגו הרבות שפרחו אז בבואנוס איירס.
בו בזמן מלחינים יהודים רבים באירופה אמצו לעצמם את המוסיקה החדשה אך כמובן במקום להלחין טקסטים בספרדית, שפה זרה להם, כתבו פשוט בשפתם שלם, ביידיש. שפה זו התאימה במיוחד לטונים המינוריים ומלנכוליים של הטנגו הארגנטינאי. גם לאחר פריצת מלחמת העולם השנייה המשיכו יוצרים יהודיים רבים להלחין טנגוס ביידיש שבטאו את החיים בגטאות. אנו יודעים על למעלה ממאתיים יצירות כאלה ששרדו בצורה זו או אחרת. מעדויות של מוסיקאים ניצולים שהיגרו לאחר המלחמה לארגנטינה אנו יודעים אף על תזמורות טנגו ("טנגו של מוות") שליוו את הקורבנות בדרכם האחרונה במחנות ההשמדה הנאציים. הודות לניצולים אילו אנו יכולים לשחזר חלק מטנגוס אילו.
הזמרת היהודייה ילידת בואנוס איירס, זולי גולדפארב, תבצע בחלקו השני של הקונצרט לראשונה בארץ מספר שירי טנגו ביידיש בשילוב עם טנגו ארגנטינאי מוכר ואהוב. את העיבודים לתזמורת כתב המנצח רונן ניסן במיוחד לקונצרט זה.

"טנגו יהודי בקיץ" יום רביעי , 21 ביולי 2010 בשעה 20:30 "אודיטוריום נעים לתרבות" ע"ש רמי נעים,רח' ביאליק 10,אשדוד. מידע והזמנות בטלפון 08-8545143
15:35 / 18.07.10
     
       
       
       
       
     
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה