הלן גלבר: "לא ייתכן שנשלם ארנונה גם עבור חדרי אשפה"במסגרת המאבק הארצי "די לעושק הארנונה" על שיטות החיוב המוזרות בכל רשות תתקיים מחאת תושבים ביום שישי בכל רחבי הארץ וגם באשדוד. גלבר :"אני קוראת לכל תושב שחיובי הארנונה הלא הגיוניים מציקים לו, לבוא להצטרף למאבק". היום פורסם באתרי הכלכלה כי אחרי 7 שנים, ועדה שהוקמה לצורך בחינת חישובי הארנונה, הגישה את מסקנותיה לשר הפנים

כ- 25 ערים שותפות למאבק, שהפך להיות יותר ויותר משמעותי באשר להוצאות הבלתי הגיוניות של תשלומי הארנונה העירונית. באשדוד עומדת בראש המאבק חברת המועצה, הלן גלבר, שהובילה בעבר מאבק כנגד שינוי שיטת הארנונה בעיריית אשדוד שחייבה תושבים על שטחים שלא קשורים למגורים. "נראה כי רשויות אחרות למדו מעיריית אשדוד וחייבו תושבים בשיטת חישוב שמוסיפה שטחים, וכך שלחו הוראות  חיוב גבוהות. המצב כיום בכל הרשויות הוא שכמעט לכל רשות מקומית שיטת חיוב משלה, על פי שיקול דעתה. אין יד מכוונת ולא חוק ולא הוראות שעה שמגבילה רשויות. זה פשוט הפקר וצריך להפסיק את זה", אומרת גלבר.

כזכור, בעקבות המאבק שניהלה גלבר בזמנו והוביל לעתירה בבית המשפט  העליון תושבים זכו לקבל החזר כספי בעבור חיוב של חניות ומרתפים. חלק מתושבי אשדוד אף קיבלו עשרות אלפי שקלים כהחזר.

במהלך ישיבת המטה  האשדודי "די לעושק הארנונה" בסוף השבוע דנו חברי הפורום בשיטת החישוב באשדוד. לטענת התברר להם כי עיריית אשדוד, באמצעות מחלקת הגבייה, גובה תשלום ארנונה על שטחי שרות באותם עלויות שגובים על שטחי מגורים, כלומר: על שטח פחי אשפה, מחסנים, מסדרונות, וכד' כמו על מגורים. "בימים האחרונים נודע לי שהוסיפו לחיוב גם את מסתורי הכביסה בבניינים החדשים" אומרת גלבר. "המצב הזה הוא בלתי נסבל וברצוננו לפעול בשני דרכים לביטול/הקלה על חיובי הארנונה על שטחי שרות. ברמה הארצית נעשה באמצעות חקיקה מול משרדי הממשלה ודרישה לשוויוניות בין כל הרשויות על אופן הגבייה, ביטול החיוב לשטחים משותפים. ברמה המקומית  נעלה את הנושא לסדר היום בפנייה לראש  העיר בבקשה להוריד  את מחירי הגבייה על שטחי שרות והצטרפותו למאבק הארצי לביטול החיוב. לדעתנו במידה ותועמק הגבייה לגבי חובות הארנונה שחייבים , ויבוצעו פחות תספורות לבעלי עסקים יתאפשר לעירייה להקל על כלל התושבים ולבטל או להקטין משמעותית  את תשלום הארנונה המושת על התושבים בשטחי השרות.  אנו במטה המאבק בעד תשלום ארנונה על המגורים בהם אנו חיים, אולם לא יתכן שנשלם על שטחי האשפה את אותו מחיר ".

בנוסף הוחלט כי ביום שישי הקרוב, התקיים מפגש נוסף בשעה 13:00 ברחוב מצדה 85 אשדוד לקבלת החלטות בנושא . "אני קוראת לכל מי שנושא חיובי הארנונה מציק לו, להגיע להביע דעתו ולומר די לעושק הארנונה".

הוגשו מסקנות ועדת ברזילי, שדנה בשינויים בחישוב הארנונה בישראל

כאן המקום להזכיר כי באשדוד תעריפי הארנונה למגורים היא מהנמוכים מבין הערים הגדולות בישראל. היום פורסם באתרי הכלכלה הראשיים כי ועדת ברזילי, שהתחילה את עבודתה לפני 7 שנים, כדי להביא לרפורמה בתעריפי הארנונה בישראל ושינוי שיטות החשוב, ועדה זו הגישה מסקנותיה לשר הפנים.

בין ההמלצות שהגישה הועדה, כפי שניתן לראות בתמונה המצורפת, היא ביטול הארנונה והעלאת המע"מ בשני אחוזים. הצעה נוספת היא שינוי שיטת החישוב משטח לשווי הנכס.

כעת הכדור נמצא בידיו של שר הפנים שייכנס לאחר הבחירות בחודש הבא. שר הפנים ייצטרך להחליט אם לקבל את אחת הממלצות או לדחות את כולן.

מעיריית אשדוד נמסר בתגובה:

"מדובר בבעיה ארצית המונחת על סדר יומה של הממשלה ולעת הזאת אין לא בידי שרי הממשלה ולא בידי הרשות המקומית כלים חוקיים לטפל בה ולא סמכות לשינוי שיטת החישוב. עיריית אשדוד, ככל רשות מקומית, כפופה לחוקי המדינה וככל שנושא הארנונה יוסדר על ידי כנסת ישראל בחקיקה חדשה, תבחן העירייה את הסוגיות השונות ותפעל בהתאם לסמכויות שיוקנו לה. הן העירייה והן יתר הרשויות בארץ ממתינות לראות מה יעלה בסוגיה זו. 
על אף האמור, חובה להדגיש כי תעריפי הארנונה באשדוד הם בין הזולים בארץ ואעפ״כ העירייה לא ביקשה להעלותם בעשור האחרון.
אגב, לפני כשלושה ימים הוגש לשר הפנים גלעד ארדן מסקנות ועדת ברזילי לרפורמה רחבה בנושא חישוב הארנונה בישראל. ההמלצות גם מתייחסות לנשוא רמת ההנחות, חישובי שטחים, סיווגים ועוד. לאחר הבחירות הממשלה תהיה צריכה לדון בנושא ההמלצות של הוועדה.
חשוב עוד לציין כי רק לפני שבועיים פורסם מחקר מקיף בנושא גובה הארנונה ברשויות המקומיות. אשדוד לא הופיעה בטבלה שדרגה את 20 הרשויות עם הארנונה הגבוהה במדינת ישראל. חלק גדול מהערים הגדולות כן נמצאות ברשימה. 
אשדוד כאמור גובה תשלומי ארנונה נמוכים יחסית לערים האחרות וגם לא הגישה בקשה להעלאת הארנונה - בניגוד לרשויות רבות שהגישו וקיבלו אישור". 

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('40f934a6-f1d2-4cae-b8bd-043a899da9d1','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,true,18157);},15],[function() {setImageBanner('40f934a6-f1d2-4cae-b8bd-043a899da9d1','/dyncontent/2017/6/5/ddc064ee-648d-4ba4-ad6e-72da51a98ff7.png',1808,'',525,78,true,18157);},15]]);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה