הזנחה, פשע וסכנת חיים- השכונה המוזנחת ביותר בעיר והבטחות ללא כיסוישכונת "פלדות" ברובע ח' נראית מבחוץ כעוד שכונה רגילה, אך כאשר נכנסים פנימה מגלים עולם שלם של הזנחה קשה מאוד, פשע ללא אפשרות שיקום וסכנת בריאותית ממשית- לוחות האסבסט המפורקים מהם בנויים הבניינים

שכונת "פלדות" ברחוב השרביטן ברובע ח' היא דוגמה להזנחה ברמה הגבוהה ביותר שניתן לתאר. הדיירים המתגוררים בשכונה חשופים למגוון מחלות בעקבות לוחות האסבסט המצפים את הבניינים, הנערים הצעירים בשכונה מבלים באופן קבוע בתחנת המשטרה, השכונה היא יעדם של הנרקומנים ונראה כאילו לאף אחד לא איכפת.

לפני מספר שנים הובטח לדיירי הבניין כי הבניינים בפרוייקט יהרסו והם יקבלו דיור חלופי, ההבטחה הגיעה בעקבות לוחות האסבסט המתפוררים, אותם לוחות מהווים סכנה בריאותית ממשית ומיידית לדיירי הבניין, אך מאז ההבטחות, דבר לא השתנה.

דיירי הבניין ממשיכים לגור בפרויקט המוזנח, עשרות דיירים חלו במחלת הסרטן, לא מעט מהם כבר נפטרו, אך כמובן שלא ניתן לקשור באופן חד משמעי את מחלתם ומותם של דיירי הבניין ללוחות האסבסט המתפוררים,

מה שכן ניתן לומר הוא כי - אחוז הדיירים החולים בפרוייקט גבוה בהרבה מהממוצע.

וגם אם אין קשר עובדתי, לא צריך להיות חוקר/מדען כדי להבין שללוחות האסבסט המתפוררים יש השפעה על בריאותם של הדיירים.

כאשר הגענו לשכונה פגשנו את קתי, המתגוררת באחד משלושת המבנים, קתי מספרת על הבטחות חוזרות ונשנות מצד גורמים בעירייה, היא מספרת שהבטיחו שיעבירו אותם לדיור חלופי, שיהרסו את הבניינים ויבנו להם בתים חדשים, אך כאמור, הבטחות לחוד ומעשים לחוד.

דיירי שכונת פלדות הם דיירים סוג ב' מבחינת מקבלי ההחלטות:
המקום שורץ חולדות, ג'וקים ועובש בלתי נגמר בכל הדירות בפרוייקט.

קתי מספרת לאשדוד נט:

"זה לא מגיע מלכלוך שלנו, זה מגיע מזה שהבניין מוזנח, הדירות מלאות בעובש ורטיבות ובעת מלחמה אין לנו מה לעשות, מספיק שטיל יפגע בבניין והכל פה מתפרק, הבנייה הזאת לא חוקית!"

קתי מגלה לנו על הגבעה הניצבת בפארק שבין הבניינים. לפני מספר חודשים החליטו בעירייה "לפנק" את דיירי הפרויקט ובנו להם גן, דיירי הפרוייקט ביקשו לסדר גם את הגבעה שאתם רואים בתמונה, אך בעירייה סירבו, דיירי הבניין שאלו את הפועלים מדוע והם ענו לטענת קתי, שמדובר בגבעה שמתחתיה קבורים שאריות אסבסט שהתפוררו מהבניין, מטרים ספורים מהגבעה ישנם מתקני משחקים לילדי השכונה שאם נכון הדבר, הילדים חשופים גם כאשר הם משחקים בפארק לאותן סכנות מהאסבסט.

במהלך הסיור בשכונה מצטרפים אלינו דיירים נוספים, מבט הייאוש ניכר בעיניהם והם לא מאמינים שמישהו יעשה משהו בעבורם, הם מספרים על מעצרים בלתי פוסקים של יחידות הבילוש של המשטרה בשכונה, נרקומנים שמסתובבים בפרוייקט ומשתמשים בסמים בחדרי המדרגות ואפילו בפארקים ללא הפרעה ועל פשע שהולך וגובר, כאילו השכונה מנותקת לגמרי מאשדוד ושייכת לאחת משכונות הפשע של ניו יורק בשנות ה-80.

א' (23), צעיר המתגורר בשכונה מספר על היחס ה"מועדף" שצעירי השכונה מקבלים ממשטרת אשדוד:

"כל שני וחמישי יש פה מעצרים, חיפושים, כל צעיר פה הוא פוטנציאל להיות עבריין. לא עוזרים לנו, לא משקמים את מי שמבקש, אנחנו מאבדים תקווה. אני גר בדירת ארבעה חדרים ביחד עם אמי, אני מוכן שיתנו לי דירה קטנה יותר עם חדר פחות, רק שתהיה מעבר לכביש. מבטיחים ולא מקיימים, אנחנו שקופים בעייני העירייה ושקופים בעיניי משרד השיכון ובינתיים המצב שלנו ממשיך להיות רע, אנחנו תושבים סוג ב'".

מספר דיירים נוספים שהצטרפו לשיחה בפארק השכונתי הביעו זעם מלווה בייאוש כלפי העירייה ומשרד השיכון, הם כבר לא מאמינים שמישהו יעשה משהו, מבטיחים להם במשך שנים ארוכות כי יטפלו בפרוייקט המוזנח, אך בפועל, הדבר המשמעותי ביותר שנעשה עבורם הוא הדבקת לוחות פלסטיק על חלק משברי לוחות האסבסט, כפי שניתן לראות בתמונות שצולמו בשכונה.

עשרות דיירים שחלו במחלת הסרטן מהם מספר לא מבוטל כבר נפטרו, פשע בלתי פוסק, סמים, וסכנה בריאותית לא מדליקים נורה אדומה אצל מקבלי ההחלטות ודיירי "פלדות" נשארים יתומים, וחסרי תקווה אל מול הגופים הגדולים איתם הם לא יודעים כיצד להתמודד.

תגובת עיריית אשדוד: "הנושא נמצא בטיפולם של משרדי השיכון והאוצר אשר התחייבו להעביר באופן מיידי כל משפחה שתבקש לדיור חלופי.

המטרה כמובן היתה להרחיק המשפחות מסיכון ולבנות בעתיד בניינים חדשים במקום הקיים. 

עד כה מתוך כ-70 דיירים בבניין זה, רק 7 דיירים ניצלו הזדמנות זאת".

נשלחה בקשה לתגובה ממשרד השיכון, אך טרם התקבלה. התגובה תתפרסם כאשר תישלח למערכת האתר.

 
ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('2527c708-ef63-4d38-a7fe-ee2266748b79','/dyncontent/2017/6/5/ddc064ee-648d-4ba4-ad6e-72da51a98ff7.jpg',1808,'',525,78,true,18157);},15],[function() {setImageBanner('2527c708-ef63-4d38-a7fe-ee2266748b79','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,true,18157);},15]]);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה