בעקבות החלטת משרד הכלכלה: מאות ילדים מחוץ למסגרת יום לימודים ארוך באשדודראש העיר שיגר מכתב תקיף למשרד הכלכלה בו הוא קובל על ההחלטה ודורש לאשר את כל הגנים המפעילים צהרונים בעיר: "אי אישור 17 מסגרות, שעומדות באופן מלא בקריטריונים שלכם לאישור, הינה כבדה ובלתי מתקבלת מבחינתנו" אומר ראש העיר וקובל כי "מתן האישור רק לחלק מהמסגרות, מייצרת אפליה ואי שוויון בין ילדי העיר"

משרד הכלכלה הודיע לחברה העירונית לתרבות הפנאי, הגוף המפעיל את תוכנית יול״א (יום לימודים ארוך) בגני הילדים באשדוד, כי לצערם לא יוכלו לאשר את השתתפות המשרד בתשלומי ההורים לתוכנית באשדוד, בחלק מגני הילדים בעיר. המשמעות: הורים למאות ילדים מ-17 גני ילדים בעיר, יצטרכו לשלם את מלוא העלות על שהות בנם (כ-850 ₪ לחודש), מעבר לשעות הגן הרגילות.

תוכנית יול"א (יום לימודים ארוך), תוכנית הצהרונים שבה ילדי הגנים יכולים להמשיך את שהותם בגן מעבר לשעות הגן הרגילות ועד לשעות אחה"צ המאוחרות, נועדה להורים עובדים אשר מבקשים שהות נוספת לילדיהם, מעבר לשעות הגן הרגילות. "עלות אחזקת הילד במסגרת נוספת, לאחר שהותו בגן הילדים, מגיעה למאות ואלפי שקלים בחודש, ועבור הורים צעירים תוכנית יול"א היא פתרון משמעותי לזוג שהוצאותיו השוטפות מסתכמות בסכומים גבוהים המכבידות עליהם מאוד" אומרים במינהל החינוך ובחברה העירונית לתרבות הפנאי – מפעילת התוכנית.

במכתב המפתיע של משרד הכלכלה, אשר הגיעה למשרדי החברה העירונית, הם מודיעים כי ניתן אישור רק לגנים הותיקים שכבר אושרו אשתקד אך לא ל-17 גני יול"א החדשים שנוספו השנה לתוכנית, לאור הביקוש הגדול מצדם של הורים רבים - זוגות עובדים שמבקשים הסדר זה לילדיהם.

ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי התייחס להחלטה והצהיר: "אסור שמהלך זה ייושם בפועל משום שהוא פוגע בעקרון השוויוניות ומציב הורים רבים בפני עובדה חדשה שלא היתה ידועה להם בעת שרשמו את ילדיהם לתוכנית יול"א בתחילת השנה". ד"ר לסרי סבור כי מדינה המבקשת לעודד הורים צעירים לצאת אל מעגל העבודה, במיוחד בתקופה שבה יוקר המחייה גבוה וההוצאות השוטפות כבדות, צריכה לתת את הדעת לכך שתוכנית יול"א היא הפתרון הנכון והצודק. 

ראש העיר שיגר מכתב זועם למשרד ראש הממשלה ולמשרד הכלכלה ודרש מהם להחיל את החלטתם על כל הגנים העירוניים, למנוע איפה ואיפה בין ילד לילד ובין משפחה למשפחה וליצור בסיס שוויוני לכולם. עוד מודגשת העובדה כי אשדוד חוותה בקיץ האחרון את אחד התקופות הקשות בחיי העיר, במלחמת צוק איתן אשר הביאה לפגיעה כלכלית בעיר ובתושביה, וזו רק מעצימה את משמעות ההחלטה עבור אותם הורים.

-

תוכן המכתב ששלח ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי לראש הממשלה, בנימין נתניהו:

"הנדון: השתתפות משרד הכלכלה בתשלומי צהרונים באשדוד.

 

בימים אלו, נשלחו הודעות המשרד לגבי קביעת ההכרה במסגרות בהם אנו מפעילים צהרונים בעיר, לפיה מאושרת ההכרה ב-86 מסגרות במקום ב-103 המסגרות שהוגשו לאישור.

המשמעות של אי אישור 17 מסגרות, שעומדות באופן מלא בקריטריונים שלכם לאישור, הינה כבדה ובלתי מתקבלת מבחינתנו מהנימוקים הבאים:

  • אשדוד, העיר החמישית בגודלה במדינת ישראל, מדורגת בדירוג הסוציו-אקונומי ברמה 5. כידוע לכם, הדירוג משקף בין היתר את יכולתה של האוכלוסייה להתמודד עם יוקר המחיה שאחד ממרכיביו המרכזיים הינו עלות מרכיב החינוך. העדר האישור ל-17 צהרונים, הנותנים מענה ל-440 ילדים, משפיעה באופן ישיר על יכולתם של ההורים לעמוד בתשלומים לצהרון. לרבים מהילדים, הצהרון מהווה מסגרת יחידה לארוחה חמה  וליווי תומך, מעבר ליום הלימודים בגן הילדים.
  • מתן האישור רק לחלק מהמסגרות, מייצרת אפליה ואי שוויון בין ילדי העיר שלא ניתן להסבירו בעמידה בקריטריונים, שכן אנו עדים לילדים מאותו מעמד כלכלי שכולם זכאים להנחה, אולם רק חלקם ייהנו ממנה.
  • מתן ההודעה בשלב כה מאוחר בתוך שנת הפעילות, כאשר המערכת העירונית  נערכה להפעלת הצהרונים על כל המשתמע, לרבות גיוס כח אדם והכשרת המתקנים בהתאם לדרישותיכם, הליכים אשר מחייבים השקעת משאבים לא מבוטלת שלמעשה מיועדים לתכלית השגת האישור, ובהיעדרו, מתייתרת ההוצאה הכספית הנלווית למהלך.
  • בנוסף, מועד ההודעה משפיע גם על ההורים אשר מסתמכים באופן טבעי על כך שהרשות  נערכה לעמידה בקריטריונים שלכם וקבלת ההחלטה שלהם בהחלט מושפעת מהציפייה שלהם לקבל את ההנחה, שכן מבחינתם, הם עומדים בקריטריונים המקנים זכאות. לחלקם בוודאי היו במועד הרישום, חלופות זולות מהתעריף המלא בו הם מחויבים כיום.
  • אין צורך לפרט את הקשיים הכלכליים שנלוו לחיי התושבים באשדוד במסגרת "צוק איתן". 49 ימי הלחימה, הקשו מאוד על התנהלות כלכלית סדירה של תושבי העיר שעדיין משלמים את המחיר וטרם חזרו לשגרה באופן מלא מבחינה כלכלית. אנחנו מצפים שממשלת ישראל  תתחשב באופן משמעותי בנסיבות אלו ותמצא את הדרך שלא להוסיף על הקושי  שתושבי העיר עברו.

 

אודה מאוד לפיכך, באם תשקלו שוב את הודעת משרד הכלכלה ותמצאו לנכון להורות על הכללת 17 הצהרונים, שכאמור עומדים באופן מלא בדרישותיכם, לאישור הסבסוד.

מצפה לתשובתכם החיובית בהקדם."

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('7b479e8b-a846-4b42-af3c-3ee3a983527f','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,true,18157);},15],[function() {setImageBanner('7b479e8b-a846-4b42-af3c-3ee3a983527f','/dyncontent/2017/6/5/ddc064ee-648d-4ba4-ad6e-72da51a98ff7.png',1808,'',525,78,true,18157);},15]]);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה