חיים שייב – קהילת אשדוד מייצגת את החלום הציונירבים הרימו גבה כאשר חיים שייב, יו"ר ההסתדרות במרחב אשדוד, הסכים להיות מספר 4 ברשימת קהילת אשדוד שבראשות בוריס גיטרמן. הוא חוזר ע"י רוב המפלגות בעיר וסרב לכולם ולפתע... אמר כן למפלגה שזוהתה כנציגת העולים מחבר העמים.

מה הביא את נציג הפועלים החזק להצטרף לרשימה סקטוריאלית לכאורה.... מדוע הסכים לשיבוץ במקום הרביעי ברשימה?
התשובה: "דווקא בגלל שקהילת אשדוד נחשבה לסקטוריאלית, אם בהחלטה אחת שלי אני יכול לנפץ את עידן העדתיות, להעביר את מסר האחדות ולקדם את העיר כעיר ולא את המגזרים שבה, הרי שזוהי מחויבותי כאיש ציבור ועזאזל האגו וכל השאר".

אחד האירועים המפתיעים של הבחירות המקומיות באשדוד, היה הצטרפותו של חיים שייב, יו"ר ההסתדרות במרחב אשדוד, לרשימתו של ממ"ק ראש העיר בוריס גיטרמן. הרבה גבות הורמו כאשר שייב, המכהן במשרה הציבורית השנייה בחשיבותה בעיר, האמונה על ייצוג של כ-25,000 חברים בהסתדרות ויכולה לבוא לידי ביטוי אלקטורלית באופן משמעותי, הסכים להשתלב במקום הרביעי ברשימה.

חיים, איך הסכמת להיות מספר 4?

"מלכתחילה לא הייתה לי כוונה להשתלב במערכת המוניציפלית. עיקר האנרגיות שלי מופנות לייצוגם של העובדים שבחרו בי כיו"ר הסתדרות וברוב מאסיבי רק לפני שנה. היו לי מספר הצעות מאד מחמיאות מרשימות שונות, וסירבתי כי לא ראיתי את עצמי משתלב בעשייה בהיבט המוניציפאלי בשלב זה".

ואז הגיעה הפנייה מגיטרמן?

"כן דווקא בגלל שמדובר בגיטרמן ודווקא בגלל הגבה שעכשיו הרמת. גיטרמן הוא ישראלי בדיוק כמוך וכמוני, אבל עד היום ניסו להפריד בנינו, ליצור הבדלים כאילו אנחנו מעם אחר. התגלמות הציונות היא שבת אחים גם יחד ואנחנו במקום להגשים את החלום הציוני, אנו עושים בדיוק ההפך. החובה שלי היא לתת לגיטימציה למי שראוי לכך ומוצאו יהיה אשר יהיה. גיטרמן  בעיניי הוא דוגמא ומופת לאיש ציבור. הדלת שלו תמיד פתוחה לכל תושב באשר הוא, הוא משרת את הציבור 24 שעות ביממה, ולזכותו, ברמה האישית שלי, יש את נושא התמ"א 38".

הוא ראוי בעיני יותר מאחרים ועלינו לפרגן לעשייה ולא לבולשייט של מי שמנסה לפלג משיקולים פוליטיים צרים.

כשגיטרמן מטפל מבוקר עד לילה למתן פתרונות לזוגות צעירים, הוא חושב על הילד שלי כמו על שלך ולא מעז לחשוב אחרת. למה שאתה תראה בו נציג עולים?" למה שלא תראה בו מנהיג שעושה טוב לעיר, לתרבות שלה, לאנשים שבה, ללב הענק שלו....אבל אתה יודע מה...אתה לא אשם, אשמים האינטרסנטים שמנסים ליצור בידול משקולים פוליטיים צרים. גיטרמן היה מספיק אמיץ כדי לומר – די! לא עוד! כך גם מרגישים העולים שהגיעו לכאן בשנות ה90, הם רוצים להיות ישראלים, הם ישראלים ואסור לנו לתת להם להרגיש אחרת ולקטלג אותם. הצבעה לקהילת אשדוד היא הצבעה לנאורות, לאחדות, למי שמדינת ישראל והחזון הציוני לנגד עיניו. הצבעה למפלגה כמו קהילת אשדוד שיוצאת נגד הגטאות ורואה אך ורק את טובת העיר לנגד עיניה, היא הצבעה נאורה אנטי פרימיטיבית ואנטי ממסדית. ולכן אני שם.

אבל עדין יש רבים מוותיקי העיר שיתקשו להצביע לרשימה שבראשה עומד נציג עולים?

מדובר בחתך של מיעוט עם חשיבה פרימיטיבית צרה, הציבור התבגר, הוא חכם יותר, הוא רואה לנגד עיניו את טובת העיר וטובתו כאזרח ולכן הוא מחפש מישהו אחר, פוליטיקאי עם מילה ואומץ לב ולכן רבים הצטרפו אלנו. לדעתי קהילת אשדוד תהיה הרשימה הגדולה בעיר וזו תהיה תעודת בגרות לעיר אשדוד.

היה לי יותר מידי מה להפסיד במהלך הזה ובמעמד שאני נמצא בו, אבל השילוב בנינו הוא מסר לציבור, מסר שכיליד הארץ חשוב לי להעביר.

תמ"א 38 הוא הדגל של גיטרמן?

התמ"א הוא נושא שגיטרמן לקח כפרויקט אישי והוביל אותו מאפס להצלחה כבירה, באמצעותו ייבנו באשדוד אלפי יחידות דיור לזוגות צעירים והשכונות הוותיקות יתרעננו.

גיטרמן הוביל ביחד עם ראש העיר מהפכת תרבות באשדוד כפי שהעיר לא ידעה מאז ומעולם. הייתה באשדוד שממה תרבותית והיום היא נחשבת למעצמה בתחום הזה. אם בעבר היינו נוסעים לערים הגדולות כדי ליהנות ממופעים איכותיים ועוד, הרי שהיום מכל המדינה באים לאשדוד כדי ליהנות מאין סוף אפשרויות בילויי מגוונות.

 

מה התחומים בהם אתה מתכוון לטפל במועצה?

"שני נושאים מהותיים וחשובים נמצאים על הפרק מבחינתי. הראשון, נושא הסיוע לתעסוקה ולמפעלים. לצערי, הרגולציה מקשה מאד וחונקת את הפיתוח של מפעלים חדשים, בעיקר נושא איכות הסביבה, עד כדי מצב שהשקעות במפעלים באזור אשדוד עוברות לנגב.

השני הוא נושא ההסכם הקיבוצי בחברה למתנ"סים. ב-6 השנים האחרונות ניהלנו מאבק עיקש למען החלת הסכם קיבוצי בחברה, ואף הכרזנו על סכסוך עבודה כשהיה צריך. מצאתי את עצמי מקים מאהל מחאה ברחבת העירייה ואף מצאתי את עצמי ישן בו 3 לילות, וכן כינסתי אסיפות מחאה של כל הוועדים ברחבת העיריה עד להשבתה מלאה של החברה למשך 4 ימים. המפנה חל בעקבות חימום היחסים בין ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי לבין יו"ר ההסתדרות עופר עיני, וסוכם על התחלה של מו"מ על הסכם קיבוצי עם התחייבות של ראש העיר לקדם מו"מ זה. מי שמכיר את ד"ר לסרי וראה את הנחרצות שלו בהתנגדות, יודע כי אינו חושש להביע את דעתו ומבין כי דבריו לעופר עיני היו כנים. במהלך המו"מ יש צורך במטען גדול מאד של נושאים שצריך לטפל בהם והוא אורך זמן. אם מו"מ על תוספת שכר במקום עבודה שיש בו הסכם קיבוצי לוקח כ-9 חודשים, אז סביר שהסכם בסיסי מא' ועד ת' יארך יותר, ואנחנו חסידים של האמירה כי 'מחיר השלום עדיף על קורבנות המלחמה' ועוד מעט זמן, עדיף על ניהול עיקש של מאבק".

 

לסיום, מה יש לך לומר לבוחר?

קהילת אשדוד היא התגלמות החלום הציוני המבוסס על איחוד יהדות העולם ובית בארץ ישראל.

קהילת אשדוד עושה את שניהם – מאחדת את העם ומשקיעה בדאגה לבניית דירות במחיר שפוי לזוגות צעירים שיוכלו להקים בית בארץ ישראל.

 

 

 

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה