אושר בוועדות התכנון: נמל הדרום יוקם צפונית ובהמשך לנמל אשדוד (כך זה ייראה)המועצה הארצית לתכנון ולבניה אישרה להפקדה את התכנית המפורטת של חברת נמלי ישראל להקמת "נמל הדרום"- מסוף המכולות החדש צפונית לנמל אשדוד. אומדן ההשקעה בהקמת המסוף כ- 4 מיליארד ₪. ראש העיר אשדוד: "אך טבעי שלצד הנמל המוביל בישראל יוקם הנמל החדש". לפי שעה לא ברור מהי עמדת ועדת העובדים בנמל אשדוד, והאם הם רואים בנמל שעתיד להיבנות, איום על פעילות נמל אשדוד

המועצה הארצית לתכנון ולבניה  אישרה היום להפקדה את תוכניתה המפורטת של חברת נמלי ישראל להקמת "נמל הדרום"- מסוף המכולות החדש והמתקדם שיוקם ע"י חברת נמלי ישראל, בהשקעה הנאמדת בכ 4 מיליארד ש"ח. "נמל הדרום" יבנה מצפון לנמל אשדוד והקמתו נגזרת מתוכנית אב אסטרטגית  שגיבשה חברת נמלי ישראל ואושרה ע"י ממשלת ישראל  בשנת 2007  ואושרה שוב לקידום בהחלטת ממשלה נוספת מדצמבר 2011 . כזכור, בדצמבר 2012 אישרה המועצה הארצית לתכנון ולבניה להפקדה גם את תוכניתה של חברת נמלי ישראל להקמת מסוף "נמל המפרץ" (מבנים ימיים) בחיפה.

אודות "נמל הדרום"

תוכנית "נמל הדרום" כללה תהליך תכנוני מקיף ומקצועי. בכלל זה ביצועו של תסקיר השפעה על הסביבה שעונה על מגוון נושאים בהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה. התוכנית כוללת גם את "מנגנון ניהול משאב החול החופי" שיאפשר ביצוע פעולות מתקנות בחופים שמצפון לנמל  באמצעות הזנה יזומה של החופים בחול ים.

בתוכנית להקמת "נמל הדרום"  מספר מרכיבים, בהם:

*הקמת מסוף מכולות חדש ומתקדם, הכולל הקמת רציפים מודרניים באורך 1100 מטר ו-500 מטרים, שיאפשרו את פקידת אניות המכולה הגדולות של עד 18,000 מכולות (TEU ),  האניות החדשות והידידותיות לסביבה. כל זאת תוך איחוד תשתיות עם תשתיות מי הקירור של תחנת הכח אשכול לשם חיסכון במשאבי טבע חופיים

*הארכת שובר הגלים הראשי בכ 600 מטרים והקמת שובר גלים משני.

*מקור המילוי לייבוש השטח הימי המיועד הוא חול שייחפר מתוך בריכת הנמל  וכן חול שהוטל למשמרת מעבר לשובר הגלים של נמל אשדוד לשם פיתוח עתידי זה, בעת  הקמת נמל "איתן" (היובל) ומקורו מבריכת הנמל. כל מקורות המילוי הימיים הם מתחום תוכנית זו.

מסוף "נמל הדרום" מתוכנן  לקיבולת של 1.1-1.4 מיליון TEU  בשנה.

תגובות בעקבות קידום התוכנית להקמת הנמל הדרומי באשדוד:

ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי מסר: "ההחלטה הינה צעד חשוב המקדם את הסיכויים לכך שהנמל הבא של מדינת ישראל יבנה באשדוד, מקום מושבו של הנמל המוביל בישראל כבר היום. אך טבעי שלצד הנמל המוביל בישראל יוקם הנמל החדש שיפתח אפשרויות סחר בינ"ל חדשות למדינת ישראל ויהפוך את אשדוד למרכז כלכלי בקנה מידה בינלאומי. פוטנציאל התעסוקה לתושבי אשדוד בפרוייקט הזה היא עצומה ומהווה המשך טיבעי לתנופת הפיתוח העוברת כבר היום על העיר ואזורי התעסוקה שלה".

שלמה ברימן מנכ"ל חברת נמלי ישראל ברך על החלטת המועצה הארצית לתכנון ולבניה ואמר : "נוכח הגידול המתמיד בסחר הישראלי, התחזיות לפיהן נמלי הים הקיימים יגיעו לקצה הקיבולת שלהם בתוך שנים ספורות, ולאור כניסתן של אניות הענק לקווי הספנות באזורנו- אניות שאינן יכולות לפקוד כיום את נמלי הים בשל גודלן - חשיבותו של "נמל הדרום" למשק הישראלי אינה מוטלת בספק וכך גם דחיפות הקמתו. חברת נמלי ישראל, הזרוע הביצועית של משרד התחבורה לפיתוח נמלי הים, מפתחת תשתית לאומית נמלית בראייה ארוכת טווח של צרכי המשק הלאומי. במסגרת זו המשק הישראלי יזדקק ל 2 מסופי מכולות חדשים במהלך העשור הקרוב, כשהראשון שבהם חייב לפעול כבר בשנת 2018."

ברימן הוסיף כי "חברת נמלי ישראל תסיים בחודש הקרוב גם את התכנון ההנדסי המפורט של "נמל הדרום" באשדוד ושל "נמל המפרץ" בחיפה.  שרי התחבורה והאוצר יכריעו באיזו עיר יוקם הפרויקט הראשון."

עוד ציין כי הקמת "נמל הדרום" תהווה מנוף כלכלי נוסף לעיר אשדוד וסביבתה ולאזור הדרום, ויתרום לכלכלה העירונית ביצירת מקומות תעסוקה חדשים, הנובעים גם מפיתוח השרשרת הלוגיסטית סביב הנמל כגון הקמת מרלו"גים (מרכזים לוגיסטיים) ופארקי תעשייה ולוגיסטיקה דוגמת פארק נמלי ישראל, שמקימה החברה בעורף נמל אשדוד.

בחברת נמלי ישראל מציינים כי המשך פיתוח נמלי הים והקמת מסופי המכולות "נמל הדרום" ו"נמל המפרץ" במהלך העשור הקרוב, הינו צורך לאומי מהמדרגה הראשונה שכן נמלי הים הם השער המסחרי העיקרי של ישראל. לכלכלה הישראלית תלות מוחלטת בנמלי הים, דרכם עוברים כ 99% מהמטענים. עיכוב בפיתוחם של  מסופי מכולות  חדשים ומתקדמים, משמעו שהאניות הגדולות המשייטות כיום בקווי הסחר העולמי לא תפקודנה את נמלי ישראל ובכך תגבר התלות בנמלים זרים . לכך תהיה השלכה ישירה וברורה על עלויות המוצר לצרכן בישראל ועל כושר התחרות של היצואן הישראלי .

שר התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים, ישראל כ"ץ ברך על ההחלטה ואמר: "שנת 2013 תהיה "שנת התחרות בנמלים". ההיערכות לקראת פיתוח נמלי העתיד מתבצעת כמתוכנן תחת הנחייתי באופן אינטנסיבי. חברת נמלי ישראל בעיצומו של שלב המיון המוקדם (PQ) לבחירת קבלן שיבנה את הנמל החדש בחיפה ו/או באשדוד ובמקביל מנהלת שורת מכרזים להפקה, איסוף ואגירת אבן ועוד".

 

  
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה