9 שוטרים מול צעיר אחד - שלא הבין למה עוצרים אותו (תיעוד וידאו)צעיר בוגר יחידה מובחרת מתבקש על ידי שוטרים לבוא איתם לתחנת משטרה. הוא לא יודע מה החשד שעומד מולו ומסרב. בתגובה השוטרים מכים אותו, וטוענים אחר כך בבית המשפט שהוא זה שתקף אותם. צילומי האירוע מוכיחים שהצדק איתו – אבל בית המשפט לא מוכן לצפות בהן.

אשדוד, צהריים, שלשום: שלושה בלשים בלבוש אזרחי באים לעצור את איליה גורדיינקו, תושב העיר. גורדיינקו, בוגר יחידה מובחרת, ספורטאי מצטיין ללא עבר פלילי, שלו זה המפגש הראשון עם שוטרים, מבקש לדעת במה הוא חשוד. כשלא הסכימו הבלשים, לדבריו, להגיד לו מדוע הם מבקשים ממנו לבוא איתם לתחנה, סירב הצעיר לעלות לרכב - ואז נרשם עוד פרק עגום ביחסי משטרה-אזרחים.

הבלשים בתגובה הזעיקו תגבורת. מול תשעה שוטרים לא היה סיכוי שגורדיינקו יוכל לעשות דבר: הוא מתעלף לאחר שנחנק על ידי אחד הבלשים והשוטרים מצליחים לגרור אותו ולהכניס אותו לתוך הניידת.

צריך להדגיש שהשוטרים עשו כראוי את עבודתם. לא ייתכן שחשוד, במקרה הזה בפריצה לדירה, הוא שיחליט מתי הוא נעצר ומתי לא. אבל בדיון בבית המשפט, כשנשאל נציג המשטרה, האם גורדיינקו תקף שוטרים תשובתו הייתה: "הוא יצא מהרכב והתחיל לסרב לבקשת העיכוב, החל לדחוף את השוטרים ולאחר מכן בעט באחד מהם". לפחות בתמונות שהגיעו לידי חדשות 2 המפגש בין הצדדים נראה אחרת לגמרי

"השוטרים סירבו להזדהות, להודיע לו מה סיבת העיכוב ולאחר מכן תקפו אותו. זה מתועד והם בחרו להגיש דוחות שקריים לבית המשפט", טוען עו"ד דניאל חקלאי, פרקליטו של הצעיר, ומלין על כך שבדיון הארכת מעצרו של גורדיינקו סירב השופט לצפות בצילומים טרם קבלת ההחלטה והאריך את מעצרו בשלושה ימים. "אם הוא היה טורח הוא היה רואה שמדובר בחשוד שהותקף על ידי השוטרים", אומר עו"ד חקלאי.

גורדיינקו, אגב, נוקה לחלוטין. החשד המקורי בגינו ביקשו השוטרים לעצור אותו הופרך והתברר כי אין לו קשר לפריצה.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "מדובר בחשוד שסירב לעיכוב על פי חוק והתנגד בכוח למעצר. הוא נעצר ומעצרו הוארך. ובנוגע להתנהלות השוטרים - הטענות ייבדקו".

תיעוד הוידאו המלא מהאירוע:

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה