בקשה לתביעה ייצוגית נגד עיריית אשדוד על סך 42 מיליון ש"חנגריית "עץ הדעת" באמצעות עו"ד שמואל מישוק, הגישו בקשה לתביעה ייצוגית נגד עיריית אשדוד על סך 42 מיליון ש"ח. לדברי התובעים, משנת 1995 מחויבים שטחי "קרקע תפוסה" בארנונה בניגוד לחוקי ההקפאה והדין

האם עיריית אשדוד גובה ארנונה על "קרקע תפוסה" בניגוד לחוק? על שאלה זו יצטרך לענות בית המשפט המחוזי בבאר שבע, בעקבות תביעה שהגיש עו"ד שמואל מישוק בשם מרשתו - נגריית "עץ הדעת" שנמצאת באזור התעשיה באשדוד.

לדברי עו"ד מישוק, משנת 1995 החלה עיריית אשדוד לגבות ארנונה על הקרקע התפוסה במפעל, זאת שאין עליה מבנה. מדובר בקרקע שהיא גינה, חצר פריקה וטעינה וחניות רכבים. בכתב הבקשה לתביעה ייצוגית, מציין עו"ד מישוק כי עד שנת 1994 הייתה הקרקע התפוסה מחושבת כשטח 0 מ"ר, ושינוי בשיטת החישוב והמדידה הגדילו את הקרקע התפוסה בשטח המפעל לכ- 724 מ"ר שעליו משלמת התובעת ארנונה.

לדברי עו"ד מישוק, חוק ההסדרים במשק קבע כי אין להעלות את תעריפי הארנונה על חיוב שטחים שהיו פטורים בעבר. "כפי שניתן לראות, בעקבות התיקון בצו הארנונה של העירייה, השתנתה שיטת המדידה שהתייחסה לקרקע תפוסה באופן מהותי ובלתי חוקי... זאת בהתעלמות גמורה מחוקי ההקפאה, ומכך שהוראות החוק אינן מאפשרות שינויים שכאלו", כותב עו"ד מישוק בבקשת התביעה הייצוגית.

עוד טוען עו"ד מישוק שעיריית אשדוד פנתה לממשלה בכדי לאשר את השינוי שביצעה בחישוב הארנונה, כך שהיא מציינת שהיא מבקשת לבטל את ההנחה שניתנה עד כה, בעוד לדברי עו"ד מישוק, בצו הארנונה צוין הסעיף כ"הפטור הנוסף" ולא הנחה. כך שלמעשה העירייה הטעתה את הממשלה שאישרה לה את השינוי בשנת 1996. לדברי עו"ד מישוק, השינויים בשיטת המדידה של הארנונה גם לא אושרו על ידי מועצת העיר וכי "התשתית העובדתית עליה נסמכה הפניה לשרים לשנות את שיטת המדידה נעשתה על בסיס לקוי וללא גיבוי של מועצת העיר.

בחישוב שביצע עו"ד מישוק לצורך הגשת התביעה, הוא מציין שעל פי חישוביו, גובה העירייה כ-41 מיליון ש"ח ארנונה על "קרקע תפוסה". עו"ד מישוק מבקש לאשר את התביעה כתביעה ייצוגית של כלל בעלי העסקים בעיר שמחויבים בארנונה על "קרקע תפוסה". 
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה