15 שנות מאסר בפועל לאיתמר דהן על הריגת אלכסנדר לוינשטיין"חומרתו של האירוע על תוצאותיו הטרגיות, מתעצמת נוכח הקלות הבלתי נסבלת בה ניטלו חייו של המנוח. סתמיותו של האירוע שבפנינו זועקת לשמים", כתב השופט ברוך אזולאי בגזר הדין

בחודש מאי 2010 נדקר למוות אלכסנדר לוינשטיין ברחוב ברובע י"א. חבורת נערים ביקשה ממנו סיגריה, והחלה להכות אותו קשות, לאחר דין ודברים שהתפתחו ביניהם. איתמר דהן, שהיה בן 18 בעת האירוע, שלף סכין ודקר מספר דקירות עמוקות בחזהו ובגבו של לוינשטיין.

הפרקליטות הגישה כתב אישום החמור, שייחס לדהן עבירת רצח. על פי אותו כתב האישום, אחת הדקירות הייתה בעומק של כ- 10 ס"מ, חדרה ישר לליבו של לוינשטיין ולא הותירה לו כל סיכוי לשרוד את הפציעה. לפני מספר חודשים נחתמה עסקת טיעון בין הפרקליטות לבין דהן, במסגרתה הודה דהן בעובדות כתב האישום המתוקן, וסעיף הרצח הפך להריגה.

על פי עובדות כתב האישום המתוקן, בתאריך 8.5.10 בסמוך לשעה 19:00 באשדוד, ישב דהן על ספסל ביחד עם חבריו ר.ו. קטין יליד 1994, ע.א. קטין יליד 1993, בן אוזן ונ. באותה עת עבר באקראי בשביל הסמוך ולדימיר אנדרייצ'נקו-לוינשטיין. ר.ו. פנה אל לוינשטיין וקרא לעברו: "גבר בוא רגע, תן לי סיגריה." לוינשטיין בתגובה קילל ברוסית ואמר לר.ו.: "מה אני כלב שלך? בוא תיקח אתה יא בן זונה".

ר.ו. קם מהספסל, התקרב אל לוינשטיין והכה אותו בפניו. בד בבד דהן והאחרים קמו מהספסל, התקרבו אל לוינשטיין, ר.ו., ע.א., בן ונ', וביחד תקפו את לוינשטיין בכך שהיכו אותו.

לוינשטיין הצליח להשתחרר והחל לברוח מהמקום בריצה. דהן החל לרדוף אחריו כשהוא אוחז בידו סכין. ונ. רץ אחרי דהן  ותפס את ידו, אך דהן שחרר את ידו והמשיך לרוץ אחרי לוינשטיין כשהוא נושא בסכין, הגיע אל המנוח ודקר אותו דקירה אחת בבית החזה.

עוברי אורח הזעיקו ניידת מד"א ללוינשטיין הפצוע ששכב בזירה מחוסר הכרה. אנשי מד"א ניסו להחיות אותו, אך ללא הועיל והוא נפטר בניידת.

"הנאשם גרם למות המנוח מנזק חמור ללב כתוצאה מפצע דקירה בבית החזה משמאל עם חדירה לתוך הלב. בנוסף, אחר שזהותו אינה ידועה למאשימה, דקר את המנוח פצע דקירה בגב מימין עם חדירה לכבד, פצע שעשוי היה להיות קטלני בפני עצמו", נכתב בכתב האישום המתוקן.

פרקליטיו של דהן, בטיעונים לעונש, ביקשו להקל בעונשו של דהן. הם הדגישו כי יש להקל עם הנאשם נוכח התיקון המשמעותי בכתב האישום, בעקבותיו לא רק הושמטה עבירת הרצח, אלא שונה גם מספר הדקירות שדקר הנאשם את המנוח, מארבע דקירות לדקירה אחת. "הנאשם לא היה הרוח החיה באירוע, לא הוא פנה אל המנוח, ואילו המנוח הוא שהתגרה בחבריו של הנאשם, כאשר החל לקלל אותם בתגובה לשאלה אם יש לו סיגריה", טענו הפרקליטים בטיעונים לעונש.

"מעשיו של הנאשם, כפי שהם מתוארים בכתב האישום המתוקן, ראויים לתגובה עונשית קשה שיהא בה כדי להלום את מהות וחומרת המעשים. בקלות בלתי נסבלת אחז הנאשם בסכין וקיפד את חייו של המנוח, אשר הלך לתומו ברחובות עירו ואיתרע מזלו בכך שבאותו רגע חלף על פני חבריו של הנאשם", כותב השופט  ברוך אזולאי - אב"ד המחוזי בב"ש.

השופט אזולאי ממשיך ומציין בגזר הדין: "מעשיו של הנאשם ראויים לגינוי ולענישה מחמירה, אשר תביא לידי ביטוי את הסלידה העמוקה כלפי כל מי שבהינף יד מרים סכין ונוטל חייו של אחר. רבות נכתב כבר על "תת תרבות הסכין" שנדמה כי הפכה למכת מדינה, על הצורך לעקור תופעה זו מן השורש, בין היתר באמצעות ענישה מחמירה".

השופט אזולאי מציין גם את הסבל והכאב העצומים שנגרמו למשפחתו של לוינשטיין: "על השבר והכאב העצומים שנגרמו למשפחתו של המנוח ממותו הטראגי, בנסיבות הקשות שתוארו,  ניתן היה ללמוד ולו במעט מעדותו של האב, אשר סיפר כיצד חרב עליו עולמו בעקבות מות בנו בכורו, זאת לאחר שעלה לארץ מרוסיה, במחשבה שכאן ימצא הביטחון האישי, אך המציאות הנוראה טפחה על פניו. האב תיאר את ההשפעה הקשה שהייתה למוות על כל בני משפחתו, ואיך נותר ללא מילים אל מול בנו בן ה-12, ששאל אותו כיצד יתכן שהורגים כך סתם אדם, שהולך לאור היום".

בסופו של יום גוזר השופט אזולאי 15 שנות מאסר בפועל על איתמר דהן, כפי שדרשה הפרקליטות במסגרת הסדר הטיעון. בנוסף ישלם דהן פיצוי של 80,000 ש"ח למשפחתו של לוינשטיין.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה