חברת בניה תשלם 140 אלף ש"ח על ליקויי בניהתושבי אשדוד שרכשו דירה מקבלן, גילו זמן קצר לאחר מכן רטיבות שחדרה לביתם במספר מקומות. לטענת הדיירים, חברת הבניה ביצעה טיפולים קוסמטיים שלא פתרו את הבעיה. לאחר שרדפו אחרי החברה במשך 3 שנים, הם הגישו תביעה בבית המשפט. השבוע נפסקו להם פיצויים על הנזקים ועל עוגמת הנפש שחוו בשנים האחרונות

חברת בניה תשלם כ-100 אלף ש"ח פיצויים בגין ליקויי בנייה שנמצאו בדירת הפנטהאוז  שמכרה לפני כ-6 שנים באשדוד. זאת בתוספת 10 אלפים ש"ח בגין עוגמת נפש, 7 אלפים ש"ח בגין שכירת דירה חלופית במהלך תקופת ביצוע התיקונים ואחסון חלק מתכולת הדירה ועוד 27 אלף ש"ח בגין הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין. 

 פסק הדין ניתן בשבוע שעבר בבית משפט השלום בירושלים, שם הגישו בעלי הדירה את תביעתם באמצעות עו"ד אבי טויזר מאשדוד - מומחה בתחום המקרקעין. 

 השופטת דורית פיינשטיין הטיחה ביקורת קשה בחברת הבניה על כתב ההגנה המשתלח שהגישה כנגד התובעים, וביניהם הביטוי 'רודפי בצע', ואשר נוכח ממצאי פסק הדין טענות החברה התבררו כלא מוצדקות לחלוטין. 

מדובר בדירה דו מפלסית בת 5 חדרים, ובחוזה המכר החתימה החברה את הדיירים כי ראו את הדירה מראש, בדקו אותה ביסודיות וכי הם מוותרים על כל טענה לאי התאמה כלשהי.

אולם כבר בחורף הראשון לכניסת הדיירים לדירה נתגלו על ידם ליקויי רטיבות קשה בימי גשם. הדיירים פנו לחברת הבניה בבקשות רבות לתיקון ליקויי הרטיבות, אך החברה ביצעה תיקונים קוסמטיים אשר לא פתרו את הבעיה.

מקץ כ- 3 שנים של סבל ופניות חוזרות ונשנות לחברה לתיקון בעיית הרטיבות בדירה, ומשזו לא נענתה לפניות אלו ולא פתרה את בעיית הרטיבות הקשה, פנו הדיירים לקבלת יעוץ משפטי במשרד עוה"ד טויזר ובהמלצתו פנו למהנדס מטעמם אשר העריך את הנזקים בכ-125 אלף ש"ח. 

חברת הבניה סירבה להכיר בתוצאות ולתקן הליקויים עפ"י חוות הדעת, והביאה חוות דעת נגדית לפיה הליקויים בדירה מסתכמים בכ-15 אלף ש"ח בלבד. טענתה העיקרית הייתה כי אין רטיבות בדירה. החברה היתה מוכנה לבצע תיקונים על פי חוות הדעת מטעמה ובתנאי שהדיירים יחתמו מראש על כתב ויתור שאין ולא יהיו להם יותר כל טענות כלפי החברה.

התובעים לא ויתרו ועתרו באמצעות עו"ד טויזר לבית משפט, אשר מינה מומחה הנדסי מטעמו, שאישר את כל טענות הדיירים, ביניהן חדירת רטיבות בתקרת המטבח, בחדרי הרחצה של ההורים והילדים ובתקרת המרפסת. עוד גילה המומחה מטעם בית המשפט, סדקים רבים ברחבי הדירה המעידים על כשל בשלד המבנה.  

עו"ד טויזר טען בבית המשפט בשם בעלי הדירה כי יש לחייב את חברת הבניה לממן גם את עלות בעלי המקצוע שיתקנו הליקויים לאחר, שהנתבעת מיצתה את זכותה על פי דין לביצוע התיקונים בעצמה. לטענתו אין לקבל את נסיון החברה לנסות ולהתנער מאחריותה, בטענות לגבי דברים שנרשמו בפרוטוקולים על מסירת דירה ובמסמכי ויתור אחרים, אשר לגביהם כבר קבע בית המשפט העליון כי אינם מסירים את אחריותה של החברה הקבלנית לתיקון הליקויים שנתגלו בדירה.

עו"ד טויזר: "רכישת דירה מקבלן הינה עניין רציני ביותר וכרוך בהוצאה כספית גדולה, כך שמומלץ להיעזר בבדיקת עורך דין מטעם הקונה, שיבדוק את חוזה הרכישה. כמו כן רצויה בדיקת מהנדס, כדי לוודא שהקבלן בנה את הדירה על-פי התקנות וחוקי התכנון והבניה, ושלא נעשו סטיות מהותיות מהמובטח. רצוי לעשות כן לפני קבלת הדירה בפועל. כך גם, מומלץ לתעד את הליקויים שנתגלו ולבצע את הפניות לקבלן לתיקון הליקויים אך ורק בכתב. הדבר עשוי לסייע לקונה בהליך משפטי עתידי".
 
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה