פיצל דירה לשתיים עשרה יחידות וישלם 135,000 ש"ח קנסבית המשפט גזר קנס בגובה 135,000 ₪, בגין פיצול בית ל-12 יחידות דיור. גזר דין חריף ותקיף כאות אזהרה למפצלי דירות בעיר. העירייה, באמצעות יחידות האכיפה והלשכה המשפטית, פועלת באינטנסיביות כנגד התופעה ונעזרת בציבור התושבים כנגד פיצולי הדירות. עד כה נפתחו עשרות תיקים כנגד פיצולי הדירות

המדיניות העירונית לפיה אין לגלות סובלנות כנגד עברייני בנייה, השיגה אתמול תוצאה מרתיעה כאשר בית המשפט גזר קנס בגובה 135,000 ש"ח על בעלים שפיצלו בית ל-12 יחידות דיור. מדובר בבעלים שבצעו מספר עברות בנייה משמעותיות, ללא היתר כמובן, ובהן: סגירת מרפסת, בניית קומה נוספת בשטח של כ-100 מ"ר, תוספת בקומת קרקע (כ-20 מ"ר), בניית מדרגות מתכת ועבודות לשינויים בנכס על מנת ליצור 12 יחידות דיור נפרדות. 

הבית שמיועד לשמש כיחידת מגורים אחת הפך ליחידות דיור רבות ועל אף ההתראות והניסיונות להגיע להסדר, לא תוקנו כל ההפרות כפי שנדרש מהבעלים ובודאי שהנכס לא הושב לקדמותו. 

 "התיק שמתנהל מאז 2005 אומנם הגיע אתמול לסיומו אך הוא מלמד על אורך הזמן הנדרש לטיפול בתיק כזה ועל העיקשות של העירייה להילחם בנגע הזה של פיצול הדירות" מסבירים בלשכה המשפטית ומדגישים שיש להחמיר עם נאשמים כאלה לפי שהרווחים הכספיים שהם גורפים מעצם העברה הם כל כך גבוהים, שאסור שזה ישתלם להם. 

לבד מהרווחים לבעלים, פיצולי הדירות מסבים גם נזק לסביבה. הם מפרים את האיזונים בשכונה, פוגעים באיכות החיים של יתר הדיירים הנורמטיביים ולעתים גם עלולים לפגוע בנכס עצמו בשל עומסים שונים על תשתיות הבניין והאזור. לפיכך דרשה העירייה "להעביר מסר ברור לציבור בהחלטת קנס מרתיע... צו הריסה, צו התאמה והתחייבות להימנע מעברה בעתיד". 

כב' השופט רון סולקין הרשיע את הנאשמים, על פי הודעתם במסגרת הסדר טיעון, וציין שמדובר בעבירות שבוצעו ללא היתר, בפיצול בית ל-12 יחידות דיור נפרדות ובביצוע שינויים שונים בנכס בניגוד לחוק – ממש כפי שטענה העירייה. "העבירה איננה קלה, ולה השלכות בתחום איכות הסביבה והכבדה על תשתיות מקומיות" כתב הוא בגזר הדין. כן ציין ש"העבירה אף נושאת בחובה רווח כלכלי גבוה ולאור כמות היחידות – רווח גבוה מאוד" קבע. 

בסופו של דיון כב' השופט גזר על הנאשם קנס בגובה 135,000 ₪ או 18 חודשי מאסר תמורתו. התחייבות להימנע מעבירה דומה. צו הריסה על כל ההפרות שבתביעה וצו להתאמת המבנה להיתר במקום שניתן להתאים.  
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה