פרסום ראשון: נחסמה גישת תושבי העיר לחוף שמדרום למרינההחלק הדרומי של המרינה גודר בלוחות פח לכל אורכו, מהבטונדות של המרינה, לאורך השביל ועד אחרי החוף הנפרד. בפורום הציבורי מציינים שהעבודות בוצעו שלא כחוק. הגולשים, שזהו קטע החוף המועדף עליהם, מוחים על כך שסגרו להם את החוף הציבורי ומבטיחים מאבק לשחרור השטח הציבורי. יו"ר עמותת הגולשים באשדוד: "נתנו להם 48 שעות לפרק את הגדר, אחרי זה נצא למאבק משפטי"

מי החליט לסגור לציבור הגולשים את חוף הים מדרום למרינה, המוכר לגולשים כחוף "גיל"? למערכת אשדוד נט הגיעו פניות רבות של תושבים בעיר שהביעו פליאה על כך שגדר מתכת אטומה (איסקורית) הוצבה מאזור המרינה (החלק העליון של הבטונדות) ועד אחרי החוף הדתי. מדובר בשטח נרחב שנתחם ונסגר בפני מבקרים וגולשים.

אזור השובר של המרינה וחוף הים שסמוך אליו, נאטם לחלוטין לציבור. עד לא מזמן, רבים מתושבי העיר ומחוצה לה היו מטיילים לאורכו, דייגים היו מתייצבים על הבטונדות ודגים וגם סתם תושבים מהשורה שהיו מבלים ערב רומנטי תוך צפיה על גלי הים.כל זה כבר לא יקרה עוד כי מישהו החליט לסגור להם את החוף. "במקום הנוף של הים, רק לוחות מתכת ופח אתה רואה", אומר לנו אחד הדייגים שפגשנו במקום, בעודו מנסה לאתר פירצה בחומה האטומה.

אחד מתושבי העיר, שפנה אל מערכת האתר בעניין זה, לא מבין מה קרה שביום בהיר אחד הציבו את הגדר. "זה נראה כמו מעברה", הוא אומר לנו בזעם. "מדובר בסגירת החוף בגלל הדתיים. לא ייתכן שיעשו זאת., מדובר בגזענות. החוף הוא נחלת הכלל", הוא מציין. לדבריו, אין לו בעיה כלל וכלל עם הציבור הדתי והוא בעד הקצאת חוף עבורם. "הפושע הגדול הוא שיישם את זה. מדובר בכספי הציבור שנזרקו על בניית גדר שתימנע גישה מהציבור לים. זו חוצפה שאין כדוגמתה. לקחו פנינה שהייתה להם ביד והפכו אותה לגוש חרא", הוא ממשיך ואומר ובאותה הנשימה אף שואל איפה תושבי אשדוד ומדוע איש אינו פוצה את פיו בעניין זה.

"העבודות בוצעו ללא היתר בניה כחוק"

בפורום הציבורי לאיכות הסביבה באשדוד, נדהמו לשמוע השבוע מכתב "אשדוד נט" על הגדר שהוקמה במקום. לדברי בועז רענן, יו"ר הפורום הציבורי, קטע חוף של כ- 100 מטר, מהשובר ועד גדר ההפרדה בחוף הדתי, אמור להיות פתוח לכלל הציבור.

לאחר בירור הפרטים אודות "גדר ההפרדה", פנו הפורום הציבורי לאיכות הסביבה והעמותה לקידום גלישת הגלים והספורט הימי באשדוד, במכתב חריף לחפ"א, שאחראית להקמת הגדר. במכתבו מציין רענן שהעבודות לבניית הגדר בוצעו ללא היתר בניה כחוק וללא אישור הוולחו"ף. רענן דורש פירוק של הגדר תוך 48 שעות, ובמידה ודבר זה לא יבוצע ינקטו בפורום בכל האמצעים העומדים לראשותם, ובכלל זה תביעה לבית המשפט, פניה ליועץ המשפטי של הממשלה, פניה למבקר המדינה ופניה למשטרת ישראל שתחקור את העניין.

יו"ר העמותה לקידום גלישת הגלים והספורט הימי באשדוד, עו"ד טדי מנשה: "מדובר בחוף ציבורי וזו חוצפה שאין כדוגמתה. קיבלנו במהלך השבוע פניות מגולשים בעניין זה שהביעו תרעומת על החסימה, שאגב נעשתה ללא היתרי בניה כחוק".

לדברי עו"ד מנשה, החוף שנסגר בפני הגולשים הוא חוף "גיל", שנקרא על שמו של גיל שניאור שנהרג במקום. "בחוף נערכות מידי שנה תחרויות לזיכרו של גיל, זו פשוט שערוריה ההתנהלות של עיריית אשדוד". עו"ד מנשה מציין שככול הנראה, סגירת החוף נבעה מדרישות של הציבור החרדי, "שיהיה ברור, לציבור הגולשים אין בעיה עם החרדים, אף אחד מהגולשים לא מתעניין מה קורה שם. לא צריך לסגור לגולשים את החוף בגלל בעיות צניעות שפתאום חשים החרדים". בהקשר זה חשוב לציין שבמשך כל השנים האחרונות מבוצעת ההפרדה ע"י לוחות פח שנכנסות עד לתוך המים, ובכך יוצרות את ההפרדה.

העמותה וחבריה כבר מנהלים תקופה ארוכה מאבק נגד סגירת חוף השובר בסמוך לנמל אשדוד, ואף הקימו דף בפייסבוק, בו יש להם כבר יותר מ- 2000 חברים. כעת נראה שמאבק נוסף עומד מולם, המאבק של השובר הדרומי של המרינה.

בעיריית אשדוד, בתגובה לפניית אשדוד נט, מציינים שמדובר בסך הכל באי הבנה בין מחלקת ההנדסה לגורם המבצע, דבר שגרם לסגירת החוף עבור הגולשים. בעירייה בחרו שלא לענות לשאלות והטענות לגבי ביצוע העבודות ללא היתר בניה כחוק. בעירייה גם בחרו שלא לציין מי יישא בעלות של הצבת הגדר המיותרת וכן מי יישא בעלות פירוק הגדר.

תגובת העירייה כלשונה: "מבדיקה שערך מנכ"ל העירייה בנושא הנדון, נמצא כי כתוצאה מאי הבנה בין גורמי ההנדסה לגורם המבצע, בוצעה סגירה שמונע גישה לחוף הגולשים. לאור זאת זימן המנכ"ל פגישה למחר, עם כל הגורמים ובכללם נציגי הגולשים והפורום הציבורי לאיכות הסביבה, במסגרתו תתבצע התאמה בין התכנון למצב בשטח".

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה