תקלה חמורה! מי שתייה מזוהמים בגני הילדיםבגני ילדים באשדוד התגלה זיהום במי השתייה. ההורים התלוננו כבר לפני חודש, אך זכו לתשובות כי הכל תקין. בעקבות פניית אשדוד נט, משרד הבריאות החל בבדיקה מקיפה לנסיבות הזיהום ודרש טיפול דחוף לתיקון התקלה החמורה

צינור המים הראשי בכניסה לאשכול הגנים (צילום: עופר אשטוקר)ילדי שלושה גנים באשדוד נחשפו למים שאינם ראויים לשתייה, מזוהמים בזיהום שמקורו עדיין אינו ידוע. הכל התחיל קצת אחרי תחילת שנת הלימודים, כאשר ההורים עודכנו כי מכשיר התמי 4 בגן אינו תקין. 

"הבנו שהייתה פניה של הצוות לעירייה, אך איש לא הגיע לבדוק את המכשיר", מספרת אחת האמהות שבנה לומד באחד הגנים המדוברים. ההורים החלו להביא שישיות מים לטובת הילדים מאחר והתקלה במכשיר לא טופלה. "פניתי בעצמי לעירייה, שלחו אותי למי שאחראים על התחזוקה בגנים. אמרו שישלחו מישהו שיבדוק את המכשיר, אבל בכל מקרה אין תקציב לקנות אחד חדש".

למחרת מגיע עובד תחזוקת גנים, מטפל במכשיר התמי 4 והוא מתחיל לעבוד, אך זה לא נמשך זמן רב. "כבר בצהריים, כשלקחתי את הבן שלי, הבנתי שהמכשיר שוב לא מוציא מים. אז כבר הגננת סיפרה לי שבכל בוקר כשהן פותחות את הברזים יוצאים מים חומים ורק אחרי זרימה ארוכה, המים הופכים לשקופים".

מאז פנו ההורים לעירייה מספר פעמים, ישר עלה חשד שמשהו לא תקין בצנרת. "שלחתי מכתבים לגורמים שונים בעירייה, ושוב פניתי למוקד. הטריד אותי ששוטפים לילדים את הפירות עם מים שכנראה מזוהמים, הילדים שוטפים פנים, לפעמים גם שותים ואף אחד לא יודע מה יש פה במים".

"הגיעו השבוע מהעירייה, פתחו את המים וראו שיוצא נקי. אמרו 'הנה המים נקיים, הכל בסדר', והלכו", מספרת האמא לאשדוד נט. 

בעקבות התעקשותה, דוגם מים מטעם יובלים נשלח לגן על מנת לבצע בדיקה. "רצה השם ובדיוק באותו הזמן אני הגעתי לקחת את הבן שלי. הוא פתח את כל הברזים לכמה דקות, ביצע בדיקה ואז הסתכל עלי המום. הוא אמר שהתוצאה גבוהה מאוד, ויש זיהום במים".

בדיקה שנערכה בברזי כיבוי מחוץ לגן יצאה תקינה. "הוא הזרים המון מים לרחוב, וכשדגם יצאה תוצאה טובה".

אשכול הגנים

לדברי האמא, הורים נוספים פנו לעירייה בתלונה ולא זכו למענה. "עכשיו אנחנו יודעים שיש פה בעיה חמורה, אבל דבר לא נעשה. אולי דרכם מישהו יתעורר שם בעירייה".

בעקבות פניית אתר אשדוד נט לעיריית אשדוד, משרד הבריאות ותאגיד יובלים - תוך שעה הגיעו לגן נציגי משרד הבריאות, שכלל לא ידעו על החשד למים מזוהמים, והחלו בבדיקה מקיפה. בדיקות שבוצעו גילו כי אכן קיים זיהום במי השתייה שככול הנראה נובע מצנרת לקויה בשטח הגנים. נציגי משרד הבריאות דרשו ביצוע בדיקה מקיפה לאיתור מקור התקלה וביצוע תיקון מיידי. עד לסיום הטיפול וקבלת תוצאות בדיקה תקינות, שתיית המים נאסרה. להורים נאמר כי עיריית אשדוד תספק בקבוקי מים מינרליים לגנים.

חשוב לציין כי צוותים של תאגיד יובלים עבדו לתוך הלילה על מנת לגלות את מקור התקלה, שגורמת לזיהום מי השתייה. אנו רק יכולים להצר כי נדרשה התערבות התקשורת על מנת לגרום לכולם להתגייס כדי לאתר סכנה בריאותית לילדי הגנים.

תגובות

ממשרד הבריאות נמסר: "התלונה לא התקבלה במשרד הבריאות עד לעת עתה. במהלך היום תבוצע ביקורת בגן".

מתאגיד יובלים נמסר: "צוות של יובלים אשדוד ביצע בדיקות לאיכות מי השתייה  בצנרת הפרטית של הגן, וזאת בעקבות פנייה שהתקבלה מהמוקד העירוני. בבדיקות  התברר כי קיימת עכירות במי השתייה בצנרת הפרטית של מבנה  הגן.

 יצויין כי בבדיקת המים בצנרת הציבורית ,שנדגמה על ידי דוגם מים מוסמך, נמצא כי המים באיכות טובה מאד לשתייה ומכאן  שהבעייה היא בתשתית צנרת המים בגן שאינה  באחריות יובלים -האחראי על צנרת המים  הציבורית. דיווח על תוצאות הבדיקה הועבר למוקד העירוני".
מעיריית אשדוד טרם התקבלה תגובה.
 
 
ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('32f8549b-e6ac-4412-8049-dd2d0987d1b1','/dyncontent/2017/6/5/ddc064ee-648d-4ba4-ad6e-72da51a98ff7.png',1808,'',525,78,true,18157);},15],[function() {setImageBanner('32f8549b-e6ac-4412-8049-dd2d0987d1b1','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,true,18157);},15]]);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה