בושה: כמה מקציבההעירייה לפעילות 600 ניצולי שואה?4,000שקל, זה כל התקציב שהועבר עד עתה לפעילות העמותה. סכום דומה יגיע לעמותה בחודשים הקרובים. בשנת 2008 עוד עמד תקציבם על כ- 20 אלף שקל, אך מאז הוא יורד בהתמדה בכל שנה

 
חשיפתו של דור גפני, עיתונאי העיר כאן דרום ורדיו דרום 101.5
 
בדיחה עצובה: ארגון "זיכרון" הפועל למען כ-600 ניצולי שואה באשדוד, רובם יוצאי חבר העמים, מקבל מעיריית אשדוד תקציב זעום של כמה אלפי שקלים בשנה. לפי נתוני העמותה, בשנת 2008 היא זכתה לתמיכה שנתית של כ-20 אלף שקל, בשנה לאחר מכן לפחות ממחצית והשנה כ-4,000 שקל שהועברו כמקדמה. הובטח להעביר סכום דומה בחודשים הקרובים

יו"ר עמותת "זיכרון" אהרון מולוטקובסקי בן ה-78 פועל בהתנדבות מלאה. כך גם חבריו להנהלה. בתיקיה שלו רשומים מאות ניצולים, חלקם עברו את גיל ה-90 וכמעט בכל שנה אחדים הולכים לעולמם. לדבריו, מספר החברים הוא יציב שכן יש חברים חדשים שהצטרפו לאחר שעברו מעיר אחרת או ששמעו על הארגון והחליטו להירשם.

בקול שקט ומעט מבויש הוא מספר כיצד צמצום התקציב מביא לכך שהוא וחבריו לא יכולים להניח כיבוד על השולחן באירועים משותפים כמו פעם, או לארגן טיולים. "מלבד תמיכה מהעירייה, התקציב שלנו בנוי על דמי חבר של שלושה שקלים(!) לאדם בכל חודש. לעיתים יש תרומות מקבוצות של נוצרים".

הלב נכמר לשמע הדברים. שלוש פעמים בשבוע מולוטקובסקי יושב ומקבל קהל בחדרון הקטנטן שהוקצה להם ב'בית העולה' שליד המתנ"ס ברובע י'. בימים אחרים, חברים נוספים מגיעים, ופותחים את המקום לפעילות.

בארגון "זיכרון" מקיימים מגוון של פעילויות למען הניצולים בעיר: ביקור חולים ועריריים, חגיגת ימי הולדת, עזרה במטלות היום-יומיות כמו ארגון הבית וקניית מצרכים, עריכת מפגשים של שיחות והחלפת סיפורים וחוויות מהעבר וההווה, שרים ביחד ונהנים. עזרה אחרת מתבטאת בתחום הבירוקרטי בהתכתבות מול הרשויות בנושאים שונים, כולל בקבלת שילומים.

"אנחנו רוצים שניצול השואה יידע וירגיש שיש מי שעומד לצידו, שיש מישהו שאכפת לו ממנו וחושב עליו, שיש לו כתובת", אומר מולוטקובסקי. "חבל לנו שהעירייה צמצמה את התקציב עבורנו שגם כך לא היה גדול. אינני מבין מדוע זה קורה. אנחנו מאוד מסודרים, מנהלים את הניירות מול רשם העמותות, הכל שקוף. כל אנשינו פועלים בהתנדבות מלאה. איננו מבקשים הרבה, אלא רק את מה שיכול לסייע לאנשים".

"כואב הלב שזה היחס שהם מקבלים", אומר אדם שמכיר את העמותה מקרוב ואינו נמנה על ציבור הניצולים, "אני חושב שזאת החובה שלנו לתמוך בהם בצורה ראויה והוגנת. זה המעט שאנחנו יכולים לעשות עבורם. צריכה לקום צעקה שהארגון הזה יקבל תקציב גדול יותר. יש כל כך הרבה גופים באשדוד שמקבלים תמיכה מהעירייה, שלא בטוח שמגיעה להם כמו שהיא מגיעה לניצולי השואה. אולי נפל כאן פגם טכני אבל חייבים לתקן את זה. למענם ולמעננו".

מעיריית אשדוד לא נמסרה תגובה.

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה