מיזם להצבת קפיטריות במקיפים ומענה למעוטי יכולת נדחה על ידי העירייהרק בשלושה מקיפים באשדוד קיימות קפיטריות מובנות, אלה לא ניתנות להפעלה ודורשות שיפוץ. בשני מקיפים אחרים מופעלים שירותי קפיטריה, ובשאר אין קפיטריה לטובת התלמידים והמורים. שני יזמים אשדודים רצו לעשות שינוי, להביא בשורה, אך נדחו שוב ושוב על ידי עיריית אשדוד. "פה רק מחפשים איך להכשיל" אומר אחד משני היזמים

הקומקום אותו רוצים להציב במקיפיםאביעד תורג'מן ושאול פרץ, שני אנשי עסקים צעירים מאשדוד הביאו מאוסטרליה קונספט של בתי קפה על גלגלים בצורת קומקום. עם עלויות תפעול נמוכות. הם השיגו את כל האישורים הנדרשים ממשרד הבריאות המותאמים גם לדרישות המחמירות של המשרד בנוגע למוסדות חינוך, וכשהציעו את זה לעירייה כדי שישמשו כקפיטריות בבתי הספר בעיר שברובם אין קפיטריות, נתקלו לטענתם באטימות וחוסר היענות.

"כאשדודים היה לנו חזון לשים את הקומקומים בבתי הספר בעיר. לתת מענה לתלמידים לכריך בריא ושתייה במחירים כמו של קופיקס", סיפר אביעד תורג'מן לאשדוד נט. בנוסף הציעו שני היזמים לתרום מעצמם כריך לכל ילד שזקוק לכך. "הרעיון הוא שבכל בית ספר בו יהיה את הקומקום, נוסיף בחינם את הכמות הנדרשת לילדים מעוטי יכולת ע"פ רשימה שתסופק מבית הספר" אומר תורג'מן. גם כיום הם תורמים אחוז מהרווחים של עסקיהם האחרים לנוער במצוקה ולניצולי שואה והמטרה הייתה לתרום גם חלק מרווחיהם מהקומקומים למטרות אלה.

לפני שנתיים הם פנו לעירייה ונאמר להם שהם יכולים לגשת למכרז. הבעיה הייתה שהמכרז לקפיטריות בבתי ספר לא מתאים לקונספט שלהם. מדובר בקפיטריה על גלגלים ובעירייה מציעים מכרז למבנים קבועים בעלות מאד גבוהה שכוללת שיפוץ המבנים. תורג'מן: "אולי זו הסיבה שעד היום המכרזים לקפיטריות בבתי הספר נופלים אחד אחרי השני. אף אחד לא ניגש, או שמי שניגש לא עומד בעלויות הכל כך גבוהות שנדרשות לבנייה של קפיטריות בכל בית ספר".

כריך לכל ילד ממשפחה מעוטת יכולת

לדברי תורג'מן הם מציעים קונספט יעיל וזול: "את הקומקומים אפשר להציב בשטח בית הספר תוך יום, לא נדרשת עלות בנייה או אחזקת מבנה, רק חיבור לחשמל ובידינו כל אישורי הבטיחות הנדרשים".

על מנת להציג את הפרויקט בפני העירייה, השניים הדפיסו חוברות הסברה באלפי שקלים וחילקו לבעלי תפקידים בעירייה. במקביל שלחו מיילים לרבים מהם בבקשה לשקול את העניין מתוך אמונה שיש בידיהם משהו טוב, יעיל וזול שייתן פתרון לתלמידים ולמורים.

הם גם הציעו לעירייה לעשות פיילוט, לשים קומקום באחד מבתי הספר ולראות איך זה עובד. "גם פה נתקלנו בסירוב חד משמעי מצד העירייה. ידוע לנו שבאחד המקיפים ניתן אישור זמני לתפעול קפיטריה ללא מכרז ובמקיף אחר פועלת כבר שנים קפיטריה ללא שום מכרז. התחושה היא שבעיריית אשדוד עושים הכול כדי להכשיל אותנו. אם ניתן אישור זמני למפעיל אחד למה לא נותנים גם לנו לפחות אישור זמני לתפעול של הקומקום במקיף אחד, כדי שבעירייה יוכלו לבחון את היעילות והיתרונות הברורים של הנושא בשטח", תוהה תורג'מן.

כשבכל זאת רצו לגשת למכרז, נאמר להם שעליהם לגשת עם עוד מפעיל שדומה לקונספט שלהם כי אסור להם להתמודד לבד. הם הציעו לזכיין של קופיקס שנמצא בבית ספר בגן יבנה להתמודד מולם, אך היות ואחד התנאים במכרז הוא תשלום של 2500 ש"ח דמי שכירות בחודש, והזכיין של קופיקס מתפעל את הקפיטריה שלו בבית הספר בגן יבנה ללא תשלום דמי שכירות, הוא נסוג מההתמודדות מולם. בינתיים המכרזים של העירייה ממשיכים להיכשל אף הם, תלמידים ממשיכים לטפס על הגדרות על מנת לקנות כריך ושתיה ולסכן את עצמם.

לפני כמה חודשים פנה אליהם מנהל בית ספר מרשת בתי ספר עצמאית שבו לומדים מאות תלמידים יום לימודים ארוך, משבע בבוקר עד שבע בערב ואין לתלמידים היכן לקנות כריך ושתייה במהלך כל יום הלימודים. "המנהל ביקש מאיתנו להציב קומקום בשטח בית ספרו. הוא טען שבית הספר לא כפוף למכרזים של העירייה". הקומקום הוצב בבית הספר, אך אחרי מספר ימים הגיעו לבית הספר אנשים מהעירייה ואסרו על המנהל את תפעולו, ללא שום הסברים. תורג'מן: "נגרמו לנו הפסדים של הצבת המבנה היביל בתחום המקיף", מספר תורג'מן. בעקבות הלחץ שהופעל עליו, המנהל נסוג מהרעיון. "לפני מספר ימים העירייה מיהרה לשגר לנו מכתב התראה על הפרת חוקי התכנון והבניה. הזמינו אותנו למסור עדות ואנחנו חשופים לכתב אישום פלילי. בסך הכל מנסים לעשות משהו טוב לטובת התלמידים והעיר, אבל פה רק מחפשים איך להכשיל".

הקומקום שהוצב בבית הספר

אביעד ושאול כועסים. למרות שבידיהם כל האישורים הבריאותיים והבטיחותיים ולמרות שהסכימו כחלק מתנאי המכרז לשלם דמי שכירות גבוהים כדי להעמיד את הקומקומים בבתי הספר, העירייה מטרפדת כל ניסיון שלהם להגשים את החזון: "כריך לכל ילד במחיר ששווה לכל נפש ותרומה של כריכים לילדים מעוטי יכולת".

בינתיים השניים מפעילים קומקומים בבתי ספר אחרים, בערים סמוכות, ותקוותם שיום אחד, גם בעיר הולדתם הם יעשו משהו טוב לכולם.

תגובת עיריית אשדוד:

"אנו מברכים על כל יוזמה שיש בה כדי להעניק שירות מיטבי לתלמידי בתי הספר, אך העירייה הינה גוף ציבורי המחויב לסדרי שלטון ולפרסום מכרזים כדין. כל מי שפונה לאנשי הרשות יודע שזו הדרך היחידה להתמודדות במכרז. 

לגבי הבקשה של היזמים – נערך בירור מול מחלקה משפטית ואף התקיימה ישיבה בעניין, אלא שחוות הדעת המשפטית קבעה כי נדרש מכרז להפעלת המיזם אותו הם מבקשים להפעיל, עפ"י הוראות חוק המכרזים. כמו כן נבחנית האופציה לפיילוט באחד מבתי הספר בעיר, עליה נקבע דיון עם גזבר העירייה, ליום רביעי הקרוב.

נכון להיום קפיטריות מובנות יש בשלושה מקיפים: ז,' ח' ו-ד', אך אי אפשר להפעילם ללא התאמה לדרישות משרד הבריאות ומשרד החינוך. כרגע יש מכרז פתוח להפעלתם. בשאר בתי הספר אין מזנון, והמכרז בנדון הוא למזנונים יבילים. 

למכרז האחרון שפורסם להפעלת קפיטריות בעיר, לא הוגשו הצעות לצערנו ולפיכך הוחלט להאריך את המכרז עד ליום ה-21/12/17, המועד האחרון להגשת הצעות. 

חובת מכרז כאמור לעיל חלה על כולם ולא נוכל לאפשר כניסת יזם לבית ספר מבלי שזכה במכרז כדין. מנהל בית הספר אמי"ת י' טעה בתום לב, אך גם הוא כפוף לאותם כללים ולאותו חוק".

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('b8b16e15-7695-485b-862c-2582474d23b8','/dyncontent/2017/6/5/ddc064ee-648d-4ba4-ad6e-72da51a98ff7.png',1808,'',525,78,true,18157);},15],[function() {setImageBanner('b8b16e15-7695-485b-862c-2582474d23b8','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,true,18157);},15]]);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה