תושבים מתארגנים לתביעה ייצוגית נגד יובלים: "עושקים אותנו בלי סוף!"בעקבות דיווחים של תושבים רבים ברשתות החברתיות על חיובים מוגזמים וחריגים בחשבון המים הפרטי והמשותף, החלה התארגנות לתביעה ייצוגית נגד יובלים אשדוד, זאת בטענה לגבייה בלתי מוצדקת - לכאורה - כשיטה לגבות יותר כסף מהתושבים. בחלק מהמקרים, קפצה צריכת המים בחשבון חיוב המים הדו-חודשי במאות ואפילו אלפי אחוזים. יובלים בתגובה: "תקופת משבר הקורונה מתאפיינת בצריכה רבה יותר של מים"

קפיצה בלתי מוסברת של מאות אחוזים בצריכת המים

ביוזמת תושבים החלה ביממה האחרונה להתארגן תביעה ייצוגית נגד תאגיד המים יובלים, זאת בטענה לחיוביים מוגזמים וחריגים, לכאורה, של מאות ואפילו אלפי אחוזים בצריכת המים הפרטים והמשותפת, כפי שמופיע בתדפיסי החיוב הדו-חודשיים.

לטענת התושבים, מידי כמה זמן חלה קפיצה בלתי סבירה של מאות אחוזים בחשבון המים שלהם, ובזמן שצריכתם לא השתנתה כלל. כך למשל, קפצה צריכת המים המשותפת ברחוב הצבעוני 18 בכמעט פי 20 מהרגיל. מקרה דומה קרה לדיירים מרחוב אוסישקין מנחם 22, שם קפצה צריכת המים הפרטית באחת הדירות בכמעט 600%! 

הדבר עורר סערה ברשת, ומאז אתמול, החלה כאמור התארגנות של תושבים לתביעה ייצוגית נגד תאגיד המים. את ההתארגנות לתביעה מובילים גי'מי קוז ושחר דהוקרקר, תושבי העיר, לאחר שמידי כמה זמן במשך שנים, חויבו לטענתם בסכומים לא הגיוניים שאינם משקפים את צריכת המים בפועל.

קפיצה של מאות אחוזים בחשבון המים 

"הקש ששבר את גב הגמל היה בחודשיים האחרונים" - אומר קוז. "מתברר שבצריכה המשותפת של הבניין השתמשנו ב-75 קוב מים! זה לא הגיוני בעליל. פנינו ליובלים, אבל אין להם תשובות. הם מפילים את זה על הדיירים עם תשובה מנותקת שככל הנראה ישנה נזילה באחד הצינורות".

"כבר למעלה מארבע שנים אני פונה אליהם בשיחות מתועדות על חיובים הזויים" - הוא מוסיף. "פעם אחת התשלום קופץ במאות אחוזים, חודש לאחר מכן הוא יורד חזרה. אתה מוצא את עצמך, האדם הקטן, נגד מערכת מנותקת לחלוטין. יש גבול עד כמה אפשר לאכול את הלוקשים".

עד כה רבים נענו לקריאתם של השניים בפייסבוק ומאות תדפיסי חיוב חריגים ומוגזמים נאספו מהתושבים, זאת לדברי קוז, כראיה שעתידה לשמש אותם בתביעה הייצוגית. "יש לנו עדויות של כמעט 300 איש - קבלות, תלונות ופניות ליובלים. זה מספיק כדי לגשת לתביעה כנגד העושק של כל תאגידי המים. כל המדינה צריכה להתעורר. די נמאס!"

תוך חודשיים בלבד - קפיצה של יותר מאלף אחוזים בצריכה המים המשותפת.

קוז מוסיף ומספר כי באחד המקרים פנתה אליו תושבת העיר המתוגררת בדירת שני חדרים שקיבלה חיוב דו-חודשים בסך 14 אלף ש"ח. לדבריו, כל ניסיונותיה של האישה להבין את פשר העניין מול תאגיד המים נפלו בתוהו והיא נותרה בחוסר אונים.

בשיחה עם אשדוד נט, משליך קוז את זעמו לעבר חברי מועצת העיר. "בבחירות האחרונות הרמנו נבחרי ציבור מאשפתות בכדי לעשות שינוי לטובת התושבים" - הוא אומר, "אבל רובם, אם לא כולם, גילו אוזלת יד ואימפוטנציה בביצוע. עם כל המאבקים בשנים האחרונות, לתושבים כבר אין כח לרכז מאמץ משותף למען מאבק אחד. אני בסופו של דבר עושה זאת למען הילדים שלי, למען דור העתיד".

ביובלים דוחים על הסף את הטענה של שליחת חשבוניות עם צריכת יתר שאינה מוצדקת כשיטה לגבות יותר כסף וטוענים כי מדובר בצריכת יתר בכל הארץ עקב משבר הקורונה.

מיובלים אשדוד נמסר בתגובה:

"נציגי שירות הלקוחות ערכו בדיקה מקצועית של חשבונות התושבים אשר פנו לתאגיד.

ככלל נוכל לציין כי עלייה בצריכה המשותפת יכולה לנבוע מסיבות רבות בהן השקיית הגינה, ניקיון חדר מדרגות ושטיפת רכב מהצנרת המשותפת, נזילה ועוד. במקרה של נזילה, לאחר תיקון הנזילה והגשת חשבונית לתאגיד אנו מזכים את חשבון המים בהתאם לקבוע בחוק.

לגבי צריכה פרטית - תקופת משבר הקורונה מתאפיינת בצריכה רבה יותר של מים בכל הארץ ובכלל זה באשדוד, דבר הבא לידי ביטוי בחשבון המים. התאגיד מחוייב לדווח על עליה בצריכה הפרטית והמשותפת בציון אחוזי העלייה בחשבון המים.

במצב כזה עלייה בצריכה המשותפת בשני קובים לשם הדוגמה, מדווחת בעלייה של מאתיים אחוז אחוז כאשר המשמעות הכספית היא עשרים שקלים.

כל חיובי המים מתבצעים על פי קריאות המדים בשטח וכל תושב יכול לבדוק ולוודא את גובה הצריכה במד הפרטי והמשותף.

לגבי הטענות הספציפיות ברחוב אוסישקין 22 וכן הצבעוני 18 נמדדה חריגה בצריכת המים המשותפת בהשוואה לשנה אשתקד. על אף שהנתונים מהימנים ואובייקטיבים, מאחר וזוהי פנייתם הראשונה בנושא, נשמח לתאם עם מי מהדיירים ולבצע בקורת שטח בתאום עם נציגי הבניין.

אנו מזמינים את תושבי אשדוד לפנות למחלקת שירות הלקוחות של התאגיד ומתחייבים להמשיך ולבדוק כל פניה באופן המקצועי והיעיל ביותר. אנו מודעים לתקופה הקשה העוברת על התושבים ועושים את המירב על מנת להקל ולסייע ככל הניתן במסגרת החוק".

 
ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('d2635560-15b3-4618-870f-722ff197399d','/dyncontent/2017/6/5/ddc064ee-648d-4ba4-ad6e-72da51a98ff7.png',1808,'',525,78,true,18157);},15],[function() {setImageBanner('d2635560-15b3-4618-870f-722ff197399d','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,true,18157);},15]]);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה