עקב פליטות החומר המסרטן בנזן - יוצבו ניידות למדידת ערכי הבנזן ברחבי אשדודבעקבות החריגות המשמעותיות שנרשמות בשבועות האחרונים בערכי החומר המסרטן בנזן באזור התעשיה הצפוני - שרון מרק, סגנית ראש העיר ויו"ר ועדת איכות הסביבה בעירייה, בקשה להציב ניידות לניטור אוויר במרכז ובדרום העיר אשדוד.
בינתיים באזור התעשייה ממשיכים העובדים להיות חשופים לחומר המסרטן, וגם הבוקר נרשם ערך שעתי גבוה במיוחד. מתחילת השנה נרשמו כבר 4 חריגות יממתיות (ממוצע של הפליטות בכל שעה ביממה אחת), זאת מתוך 7 שמותרות בשנה!

פי גלילות באשדוד

כבר תקופה שבנתונים שמתקבלים יש חריגות גבוהות במיוחד בערכי הבנזן. התקן של חוק אוויר נקי עומד על 3.9 (ממוצע ליממה). הערכים שהתקבלו בניידת המשרד להגנת הסביבה שמוצבת בין אתר נובל אנרג'י לבין בתי הזיקוק גבוהים שעתית בצורה משמעותית ורק הבוקר (חמישי) נרשם בשעה 6:00 ערך של 75.15. 

התקן של המשרד להגנת הסביבה וחוק אוויר נקי הוא לפי יממה, מה שאומר שהנתונים שמתקבלים בכל שעה ביממה אחת מחולקים ב-24, הממוצע שמתקבל הוא הממוצע ליממה - ערך זה אמור להיות נמוך מ-3.9. על פי חוק אוויר נקי, מותר לחרוג מהתקן 7 פעמים בלבד בשנה - בתחנה ניידת 2 נרשמו מתחילת השנה כבר 4 חריגות כאלה, ואנו נמצאים רק בתחילת השנה!

מעבר לכך שהפליטות הגבוהות בערכים לשעה, איש לא בדק את השפעתן על בריאות העובדים באזור התעשיה הצפוני, נראה כי השיטה של יממה מעוותת משהו את הנתונים - הרי חשיפה לחומר מסרטן מסוכנת, ואם ישנה פליטה גבוהה בשעה מסוימת, מישהו חוטף את זה ומסכן את בריאותו.

כך זה נראה הבוקר

מנכ"לית איגוד ערים וראש העיר יחיאל לסרי, אמרו בשבוע שעבר כי הנתונים שמתקבלים מניידת 2 אינם נכונים למה שקורה בשכונות המגורים בעיר, אך מדידות בשכונות המגורים בעיר שבוצעו לפני שנים - דווקא הצביעו על נוכחותם של חומרים מסרטנים באוויר, ביניהם בנזן, בחלק מהשכונות בעיר. כבר בשנת 2010 חשף אשדוד נט את הממצאים הקשים משכונות המגורים באשדוד, מאז בוצעו מדידות נוספות, המצב לא השתפר.

בשנת 2015 שוב נחשפות תוצאות מדידה שביצע המשרד להגנת הסביבה בעיר אשדוד - גם במדידות אלה מתגלים ערכים גבוהים בחומרים מסרטנים באוויר. בעקבות ממצאים אלה אמר מנהל מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה, גיא סמט: "מדובר בכמה מהחומרים היותר מסוכנים שיש ומבחינתנו התוצאות צריכות להדליק נורה אדומה".

שתי ניידות ניטור יוצבו במרכז העיר ובדרומה לניטור ערכי הבנזן בעיר

שרון מרק סגנית ראש העיר (צילום באדיבות המצולם)

שרון מרק - סגנית ראש העיר ויו"ר ועדת איכות הסביבה באשדוד, בעקבות התוצאות החריגות בערכי הבנזן, כינסה לפני כשבועיים ישיבה מיוחדת. על אף הממצאים שהוצגו והמרחק היחסי של נקודת המדידה משכונות המגורים, מרק התעקשה כי ניידות ניטור יוצבו בנקודות מרכזיות בעיר על מנת לראות מה קורה באוויר אותו כולנו נושמים. בנוסף מינתה מרק ועדה מיוחדת, בלתי תלויה,  לבחינת נתוני הפליטות והשפעתן ושתגיש את ממצאיה למועצת העיר אשדוד.

במכתב ששיגרה מרק למשרד להגנת הסביבה, היא כתבה: "כיוון שכיום במרכז ובדרום העיר אשדוד ובסמוך לבתי תושבים לא מוצבות תחנות ניטור עם גלאים של בנזן וחומרים אורגנים נדיפים נוספים, אנו דורשים להציב גלאים שכאלה מיד, על מנת שתמונת מצב איכות האוויר בעיר תהיה שלמה".

הדרישה של מרק להצבת ניידות ניטור הובילה לכך שכבר בטווח זמן של ימים יוצבו שתי ניידות; האחת באזור ט"ו ליד בית ספר אופק והשניה במרכז העיר, ככול הנראה בחניה העליונה של קניון לב אשדוד.

תגובת דלק פי גלילות:

"דלק פי גלילות מחליפה מערכת מישוב אדים חדש במוסף אשדוד, בהשקעה של 10 מיליון שקלים: בעקבות מדידת ערכי בנזן גבוהים באזור התעשייה הצפוני באשדוד במהלך שנת 2017 ובעקבות שימוע שנערך אצל מנהל מחוז הדרום של המשרד לאיכות הסביבה, סוכם כי מסוף אשדוד של חברת דלק פי גלילות יפעל לצמצום ההשפעה הסביבתית של ערכי הפליטה.

הנהלת חברת דלק פי גלילות  אישרה החלפת מערכת מישוב אדים חדשה במוסף אשדוד, בעלות של כ- 10 מיליון שקלים.

המסוף נמצא בשלבים מתקדמים של הכנת התשתיות להתקנת המערכת, בימים הקרובים יצאו מהנדסי החברה לרומניה וצרפת לצורך לימוד הפעלתה, שעל פי הסיכום תיכנס לפעולה עד סוף חודש אפריל 2020.

בנוסף, לנוכח העובדה כי חלק מפליטות הזיהום לאוויר נבעו מעצם בדיקות ביטחוניות למכליות הנפט ע"י פתיחת הפתחים העליונים ע"פ דרישת משטרת ישראל, יזם מנכ"ל החברה משה קראדי (המפכ"ל לשעבר) פגישה עם משטרת ישראל, המשרד לאיכות הסביבה ומנהל הדלק, ובתקופה האחרונה החל להתבצע במסוף אשדוד פיילוט ייחודי שמטרתו לצמצם פליטות אוויר לסביבה ובמקביל לעמוד בדרישות הביטחוניות של משטרת ישראל. במידה והפיילוט יצליח הוא ייושם על כל המכליות של חברות ההובלה".

 
ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('cf8ef9a0-9282-42ff-9d1f-b55f6c8f68dd','/dyncontent/2017/6/5/ddc064ee-648d-4ba4-ad6e-72da51a98ff7.png',1808,'',525,78,true,18157);},15],[function() {setImageBanner('cf8ef9a0-9282-42ff-9d1f-b55f6c8f68dd','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,true,18157);},15]]);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה