על אף שהיא זקוקה לתמיכת בתה מאשדוד – אנה חולת הסרטן בת ה-83 תגורש מישראלכבר 6 שנים שאנה שושקובה (83) אימה האלמנה וחולת הסרטן של מרינה אבודייב מאשדוד, מנסה להשיג תושבות בכל דרך אפשרית, אך במשרד ההגירה דחו את כל בקשותיה על הסף, למרות ההערכה הפסיכו סוציאלית שהמליצה על הישארותה בארץ נוכח מצבה הבריאותי והסוציאלי, ועצם העובדה שהיא נמצאת בתהליך טיפולי מתמשך בארץ. הבת מרינה: "אני אזרחית ישראל ומגיע לי לטפל באימא שלי!". משרד ההגירה בתגובה: "היא מתבקשת לצאת מישראל מכיוון שהיא עושה דין לעצמה כבר מספר שנים, תוך רמיסת החוקים הישראלים"

מרינה ואנה אמה. צילום פרטי

כבר 6 שנים שמרינה אבודייב מאשדוד מנסה בכל דרך אפשרית להשיג לאנה אימה בת ה-83 מעמד בישראל, אך כל פניותיהן למשרד ההגירה נדחו ונשללו על הסף למרות ההערכה הפסיכו סוציאלית שהמליצה על הישארותה בארץ נוכח מצבה הבריאותי והסוציאלי.

האם אנה, תושבת חוץ, נותרה לדברי בתה לחיות בגפה ברוסיה, ולפני כ-6 שנים, במהלך ביקורה האחרון בישראל, נפלה בדעתן של השתיים ההבנה כי עליה להישאר בארץ לצד בתה שתוכל להיות לה לעזר ולספק לה תמיכה בעת הצורך, והן הגישו את בקשתן הראשונה למעמד בישראל.

הבקשה כאמור נדחתה, ועל אף שנדרשה על ידי משרד ההגירה לעזוב את ישראל, אנה נשארה בארץ בכל זאת. מאז, היא הגישה עוד מספר בקשות למעמד, אך הן כולן סורבו בזו אחר זו בטענה שטיעוניה אינם מספקים, תוך שמשרד ההגירה מפציר בה שוב ושוב כי עליה לעזוב את הארץ.

צילום משפחתי

לאנה בת נוספת מנישואין קודמים, אך הקשר עמה נותק לטענתה לפני יותר מ-40 שנה. ברשות האוכלוסין, שעלו על זה בדרך אגב, עומדים על כך שאין כל הוכחה לכך שהקשר עם בתה השנייה נותק, ומאחר וכביכול אינה מתגוררת בגפה כמו שצוין בבקשה, אינה זכאית למעמד בארץ.

וכך מתבקשת הבת - אזרחית ישראל לכל דבר ועניין מתוקף נישואיה לזכאי שבות - להיפרד מאמה הקשישה, שאם הייתה יהודייה ככל הנראה כבר הייתה זוכה למעמד. מה גם, לפני כשנתיים התגלה לה גידול סרטני והמשפחה מכרה את דירתה שברוסיה כדי לממן את סדרת הטיפולים שהחלה בארץ.

כל אלו כאמור, על אף שהוצגו בפני רשות האוכלוסין בבקשתה האחרונה למעמד, לא מספקים לאנה מעמד בישראל, והיא שוב נדרשת לעזוב את הארץ. "זו פשוט חוצפה!" – אומרת מרינה הבת. "אני לא מצליחה להבין מה עליי לעשות בכדי שאוכל להיות קרובה לאימא שלי שזקוקה לי?! אימא שלי!"

"הרי ברור שלא מדובר במקרה רגיל, אבל לא משנה כמה אמרתי את זה לפקידים במשרד הפנים – כלום לא עוזר!" – היא מוסיפה. "אימא שלי כבר לא אישה צעירה, היא מבוגרת מאוד ובנוסף לכל גם חולה. אין לה לאן לחזור וחוץ ממני אין לה אף אחד! במשרד ההגירה פשוט לא מוכנים לקבל את זה!"

אנה ונכדותיה. צילום פרטי

מרשות האוכלוסין נמסר בתגובה:

"ראשית אנו דוחים בתוקף את הטיעון כי המבקשת תגורש כי "אינה יהודייה" שהרי לא ביהדות עסקינן כי אם בתושבות ישראלית, ולמען הדיוק, נדגיש כי הפונה מתבקשת לצאת מישראל מכיוון שהיא עושה דין לעצמה כבר מספר שנים, תוך רמיסת החוקים הישראלים.

הנ"ל נכנסה לישראל בשנת 2015 באשרת תייר, לתקופה קצובה, וכבר אז הייתה מבוגרת - מה שלא מנע ממנה להגיע לישראל. מאז הגעתה כתיירת, מתנהלת מסכת ארוכה מול רשות האוכלוסין לקבלת מעמד. על פי החוקים והכללים הנ"ל אינה זכאית למעמד בישראל.

גב' שושקובה היא אמה של אזרחית ישראלית שקיבלה מעמדה בישראל מתוקף נישואיה לזכאי שבות. בקשתה נדונה בערכאות השונות במהלך השנים ובכולן נדחתה. זאת, לרבות במסגרת הדיון על נוהל הורה קשיש, אשר גובש על ידי רשות האוכלוסין וההגירה עבור הורים קשישים לישראלים שאינם זכאים למעמד בישראל מתוקף החוק.

עם זאת, נקבעו קריטריונים אשר יש לעמוד בהם ואין מדובר בזכות קנויה לקבלת מעמד. בקשתה במסגרת נוהל זה נדחתה כיוון שלא הוכחה הטענה כי הקשר עם בתה הנוספת נותק, טענה אשר עולה כמעט בכל בקרה במסגרת נוהל זה. זאת ועוד טענות נוספות אשר נבחנו בכל פעם מחדש ונדחו.

לאחר מכתבי סירוב לאורך השנים, התבקשה לעזוב את ישראל עד ליום 7.10.2020 ושוב, ממשיכה לעשות דין לעצמה ונותרת בישראל בניגוד לחוק".

 
ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('f3e78b85-23c7-4099-825d-a79b8e29c498','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,true,18157);},15],[function() {setImageBanner('f3e78b85-23c7-4099-825d-a79b8e29c498','/dyncontent/2017/6/5/ddc064ee-648d-4ba4-ad6e-72da51a98ff7.jpg',1808,'',525,78,true,18157);},15]]);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה