עובדות הרשות העירונית למאבק בהתמכרות על פיטוריהן: "מהלך קר ולא אנושי!"אתמול (שני) נדרשו שבע העובדות הסוציאליות במרכז הייעוץ לנוער של הרשות העירונית למאבק בהתמכרויות ובאלימות לפנות את חפציהן האישיים ולעזוב, זאת לאחר שפוטרו בעקבות ההחלטה להעביר את תקני משרותיהן מהרשות לעיריית אשדוד. המנעולים במרכז הייעוץ נפרצו והוחלפו באחרים טרם בואן והוגדרו עבורן השעות בהן עליהן לארוז ולעזוב בעת שהעובדות הסוציאליות המיועדות להחליפן מטעם המנהל כבר תפסו את מקומן. מושפלות ומבוזות, הן חשות שנעשה להן עוול גדול: "כך לא פועל ארגון שהמהות שלו היא סיוע ועזרה לבני נוער משתמשים ומכורים לסמים"

מרכז הייעוץ לנוער | צילום: שמואל סרדינס, אשדוד נט

אתמול בבוקר (שני) נדרשו שבע העובדות הסוציאליות ממרכז הייעוץ לנוער, שפועל תחת הרשות העירונית למאבק בהתמכרויות ובאלימות ומטפל בבני נוער משתמשים ומכורים לסמים ואלכוהול, לפנות את משרדיהן, זאת לאחר שפוטרו בעקבות ההחלטה להעביר את תקני משרותיהן אל המנהל לשירותים חברתיים בעיריית אשדוד במסגרת הסכם "כתף אל כתף" של משרד העבודה והרווחה.

מכתב הפיטורין חיכה להן לפני כשבועיים על סף דלת ביתן והבוקר נדרשו כאמור לפנות את חפציהן האישיים ולעזוב, כפי שהן מגדירות זאת - באופן "קר ובוטה". המנעולים במרכז נפרצו והוחלפו באחרים, לטענתן ע"י מנהל לשירותים חברתיים, והוגדרו עבורן השעות בהן עליהן לארוז ולעזוב, בעת שהעובדות הסוציאליות המיועדות להחליפן מטעם המנהל תפסו את מקומן.

"לא נשארה בנו טיפת אמון" - אומרת אחת מהעובדות שפוטרו, "לא ייתכן שעובדות סוציאליות, שבמשך שנים פעלו בנאמנות למערכת וכל הווייתן בסיוע לאוכלוסיות חלשות, יפוטרו בגישה כזו. מדובר בנטישה מכוערת של כולם, בראשם ראש הרשות, ראש העיר, מנכ"ל העירייה וראש המנהל לשירותים חברתיים שפעלה בצורה בוטה ומעליבה."

אורזות את החפצים | ציללום: שמואל סרדינס, אשדוד נט

כזכור, הן טוענות כי לפיטורין אין כל קשר להחלטה להעביר את תקני המשרות, שכן ניתן היה למצוא פתרון אחר עבור "עובדות שהועסקו ברשות במשך שנים", או לפחות להפגין סולידריות כלפיהן. הן מטיחות האשמות קשות בממונים עליהן וטוענות כי הדבר נעשה באופן קר, חסר רגש ואפילו לא אנושי.

"בנוסף למנכ"ל הרשות, גם ראש העיר, מנכ"ל העירייה, המנהל לשירותים חברתיים והפיקוח של משרד העבודה והרווחה היו צריכים למצוא פתרון ולמנוע פיטורי עובדים כמו שעשו בערים אחרות, והעבירו את כל המחלקה בכפוף לאגף לשירותים חברתיים בכדי למנוע עוול כה גדול."

תחושתן שאף לא אחד מהממונים לקח את האחריות למהלך ואף הפיל אותה על האחר, כשבפועל לדבריהן היה צריך ומן הראוי שימנעו זאת. לטענתן מדובר במעשה נקם מצידה של מנכ"לית הרשות, הגברת סימונה מורלי, על כך שלפני כחודש הן החליטו להתאגד והצטרפו לוועד ההסתדרות הלאומית וכי לאורך השנים נלחמו על זכויותיהן כעובדות במדינת ישראל.

פרצו את המנעולים והחליפו באחרים | צילום: שמואל סרדינס, אשדוד נט

"המון מהעובדים של הרשות העירונית חשו תסכול כי לאורך השנים לא קיבלו את הזכויות שמגיעות להם" - מספרת אותה עובדת סוציאלית, "לכן החלטנו להתארגן ולהצטרף לוועד של ההסתדרות הלאומית, במקרה שעורר הרבה הדים בזמנו. אולם, לא תיארנו לעצמנו שמדובר במעשה שייחשב התארגנות כנגד המערכת, חתירה תחת המנכ"לית ו/או נגד ראש העיר, אלא כזכות דמוקרטית בסיסית שיש לעובדים להתאגד."

"המנכ"לית החליטה להיפטר מכולנו ומצאה לעצמה הזדמנות טובה במעטה העברת התקנים" - הוסיפה, "אם צפינו שמהלך כזה יקרה ביום מן הימים, לא צפינו אותו קורה באופן הזה. פשוט בעטו אותנו החוצה ללא רחמים וללא אמפתיה. היחידים שעזרו לנו  אלו הוועד של ההסתדרות שבאמת ניסו הכל, כולל מר מישל ביטון שהזדעזע מהסיפור עצמו והחליט לעזור באופן אישי."

צילום: שמואל סרדינס, אשדוד נט

ההסתדרות הלאומית לדבריה נכנסה לתמונה ופנתה למשרד העבודה והרווחה, והודיעה להם על הפיטורין והעוולות שייגרמו לעובדים באשדוד כתוצאה מההחלטה להעביר את התקנים. המשרד בתגובה שלח מכתב בו הוא מבקש לדחות את יישום הסכם "כתף אל כתף", תוך שהקצה תקנים עבור ארבעה חודשים נוספים.

"שר העבודה והרווחה ביקש להקפיא את המהלך וזמן להתארגנות מחדש, כי הבין שנעשו עוולות קשות, רק שהתעלמו לחלוטין מדרישתו" - היא אומרת, "יש עדיין יכולת להפוך את ההחלטה על פיה ולהישמע להוראת השר, אולי ניתן יהיה למצוא פתרונות יצירתיים כדי למנוע את העוול שנוצר."

"כך לא פועל ארגון שהמהות שלו היא סיוע ועזרה לבני נוער משתמשים ומכורים לסמים" - הוסיפה, "גם אם זו גזרה משמיים, אין צורך לגרום לעובדים ללכת הביתה בתחושה של עלבון והשפלה. זו לא התודה שמגיעה לנו אחרי שנים של עבודה."

מהרשות העירונית למאבק בהתמכרויות ואלימות לא התקבלה תגובה.

תגובתה המלאה של עיריית אשדוד:
"ההחלטה להיערכות התפעולית החדשה, תפעול באמצעות תקינה, היא הנחייה של משרד העבודה והרווחה, במסגרת רפורמה ארצית שהמשרד ערך. כבר לפני שנה, הנחה המשרד להיערך למעבר הנ"ל בהתאם לרפורמה, כאשר רוב הרשויות כבר פועלות בהתאם להנחיה, ולנו ניתנה שנה של התארגנות.

במתכונת החדשה, פררוגטיבה של משרד העבודה ולנו כרשות מקומית אין שיקול בהחלטה, שירותי הייעוץ ניתנים ע"י רשויות הרווחה ברשות המקומית, ובאשדוד ע"י המינהל לשירותים חברתיים.

עם המעבר למתכונת התפעולית החדשה יצאו מכרזים לקליטת עובדים בהתאם לתקני משרד העבודה והרווחה, אליהם יכול לגשת כל אדם העומד בקריטריונים. עובדי המרכז מוזמנים להשתתף במכרזי העירייה וניסיונם יהווה יתרון.

יש להבהיר כי שירות ייעוץ לנוער במרכז הקיים ממשיך להינתן לבני הנוער ולמשפחותיהם, ע"י עובדים סוציאליים של המינהל לשירותים חברתיים, ברמה מקצועית ובשירות מיטבי. זהו עיקר הנושא עבור מי שזקוק לשירותי המרכז והוא לא נפגע כלל."

 
ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('521ef8da-3240-4837-8a20-61dc5f427c92','/dyncontent/2017/6/5/ddc064ee-648d-4ba4-ad6e-72da51a98ff7.png',1808,'',525,78,true,18157);},15],[function() {setImageBanner('521ef8da-3240-4837-8a20-61dc5f427c92','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,true,18157);},15]]);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה