מתחת לאף: משאיות פורקות אשפה באין מפריע באתרי פסולת פיראטיים באזור אשדוד - וידאוהשריפה בשבוע שעבר באתר פסולת פיראטי מאחורי רחוב העמל באשדוד, חשפה מחדל מתמשך של הרשויות שאחראיות על הסביבה והאכיפה הסביבתית. אשדוד נט חושף מזבלות פיראטיות ממש כאן, מתחת לאף בסמוך לאזור התעשיה הקלה בעיר - משאיות שמגיעות בשעת לילה מאוחרת ופורקות באופן פיראטי כמויות אשפה בלתי נתפסות. איפה כל גורמי האכיפה?

בשבוע שעבר, שריפה באתר פסולת פיראטי מאחורי רחוב העמל בעיר, חנקה את תושבי העיר. אין מדובר בפעם הראשונה שאש בוערת באתר הפיראטי במקום זה, פוגעת קשות באיכות האוויר ואיכות הסביבה - מסבה נזק בריאותי עצום לתושבי העיר.

השבוע התחקינו אחר אתר הפסולת, ונדהמנו לגלות שהשריפה היא רק אחת הבעיות, ותחקיר אשדוד נט מגלה מחדל מתמשך של הרשויות שהובילו למפגע סביבתי עצום - הררי פסולת שנפרקה במקום ממשאיות באישון לילה במשך תקופה ארוכה, הפכו את החלק האחורי של אזור התעשיה הקלה בעיר לאתר למזבלות פיראטיות.

ערימות של פסולת באתר פיראטי באשדוד

מדובר באתרי פסולת, בסמוך למפעל אלבטק ומחסן הערובה אורשר באזור התעשיה הקלה בעיר, וכן באתר פסולת מאחורי רחוב העמל. "מגיעות לפה משאיות בלילות, פורקות מהר את התכולה ונעלמות", סיפרה לאשדוד נט תושבת העיר שעובדת בסמוך. לדבריה, לפני הגעת משאית הפסולת מגיע רכב חלוץ שבודק את השטח, אחריו מגיעה משאית עמוסה פסולת שפורקת את ערימת האשפה ונעלמת. העבריינים חוסכים את היטלי ההטמנה והטיפול בפסולת, הכל על חשבון הפגיעה בסביבה ובבריאות תושבים העיר.

"מדובר במחדל שנמשך כבר שנים", סיפר לאשדוד נט גורם שמכיר את אתרי הפסולת במקום. "למרות המצלמות שהעיר מרושתת בהן, לא מצליחים לתפוס את העבריינים", ממשיך ומספר אותו הגורם לאשדוד נט.

אתר הפסולת שבער מאחורי רחוב העמל:

בסיור שעשה כתב אשדוד נט במקום, קשה להאמין שמחדל שכזה מתרחש ממש מתחת לאף של גורמי האכיפה במשך שנים באין מפריע. "שריפה נוספת שתדלק פה באחד האתרים האלה זה רק עניין של זמן", אמרה התושבת שעובדת בסמוך, והוסיפה: "זה קורה אחת לכמה זמן. העשן חונק אותנו ביום ובלילה זה מגיע לעיר".

השטח בו נמצאים אתרי הפסולת לא שייך לתחום העיר אשדוד, למרות שהוא גובל אליו. אתר הפסולת שבער בשבוע שעבר נמצא באחריות מינהל מקרקעי ישראל, וערימות הפסולת בסמוך למפעל אלבטק ואורשר נמצא באחריות מועצה אזורית חבל יבנה.

באזור זה אמורה לקום שכונת המגורים "קרית חלוצים", במסגרת הסכם הגג. איזו איכות חיים בדיוק מחכה לתושבי השכונה, אם ממש מתחת לאף גורמים עבריינים פוגעים כך בסביבה באין מפריע.

כמויות אדירות של פסולת

מערכת אשדוד נט ביקשה לקבל תשובות מהמשרד להגנת הסביבה, מינהל מקרקעי ישראל, איגוד ערים ועיריית אשדוד.

ממינהל מקרקעי ישראל והמשרד להגנת הסביבה לא נמסרה תגובה. 

ד"ר ענת רוזן, מנכ"לית איגוד ערים אשדוד וחבל יבנה, מסרה בתגובה: "זו עבריינות לשמה. עיריית אשדוד הוציאה צו ניקוי לרמ״י שהשטח בבעלותה".

מעיריית אשדוד נמסר בתגובה: "מדובר בשטח שבבעלות רשות מקרקעי ישראל (רמ"י). בהתאם להנחיית איגוד ערים לאיכות הסביבה, הוציא מנכ״ל העירייה צו לרמ״י, לניקוי השטח ופינוי הפסולת וזאת בהתאם לסמכות העירייה כאמור בחוק שמירת הניקיון.

הצו הועבר לגורמים הרלוונטים ברמ״י, לרבות מנהל רמ״י מר עדיאל שומרון.
לצערנו, לא הייתה היענות מצידם, גם לאחר מתן ארכה לפינוי הפסולת, ולפיכך הנחה מנכ״ל העירייה את הלשכה המשפטית, לבחון צעדי אכיפה נוספים בהתאם לחוק".
מתחת לאף - ערימות פסולת באתר פיראטי
 
ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('081a464a-3a5d-4296-aba4-5c9fed7d8a89','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,true,18157);},15],[function() {setImageBanner('081a464a-3a5d-4296-aba4-5c9fed7d8a89','/dyncontent/2017/6/5/ddc064ee-648d-4ba4-ad6e-72da51a98ff7.jpg',1808,'',525,78,true,18157);},15]]);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה