כשהדין ההלכתי מתנגש עם האמת רישום ילד כבנו של מי שאיננו אביו בכדי להימנע מהכרזה על הילד כממזר: מי שנולד לאישה נשואה מגבר שאינו בעלה – הינו ממזר. ההשכלות המשפטיות כנגד ההשלכות ההלכתיות

עו"ד פזית ונדל

ההשלכות ההלכתיות  על ממזר הן האיסור להינשא כדת משה וישראל, כפי שנאמר: "לא יָבֹא מַמְזֵר בִּקְהַל ה', גַּם דּוֹר עֲשִׂירִי לֹא יָבֹא לוֹ בִּקְהַל ה" (דברים כג, ג). נוסף על כך, "כתם" הממזרות עובר בירושה עד סוף הדורות.

רבים אינם יודעים כי בעקבות החשש ההלכתי מפני ממזרות, ייתכן מצב בו אב ביולוגי לא יירשם כאביו של ילדו: "לא יירשם אדם כאביו של ילד שנולד לאשה שהייתה נשואה לאדם זולתו בתוך 300 יום שלפני יום הלידה, אלא על-פי פסק-דין של בית-משפט או בית-דין מוסמך" (סעיף 22 לחוק מרשם האוכלוסין, תשכ"ה 1965). 

פלוני נרשם במשרד הפנים (ובספח תעודת הזהות שלו) כאביו של ילד מכוח הוראת סעיף 22 לחוק מרשם האוכלוסין. לא הייתה מחלוקת כי פלוני איננו אביו של הילד, ואף זהותו של האב הביולוגי הייתה ידועה למן ההתחלה.

בין לבין נישא פלוני בשנית ונולדו לו ילדים משלו. ילדיו הביולוגיים נרשמו במרשם ובתעודת הזהות שלו לצד רישומו של הילד שכאמור איננו בנו.

במהלך השנים שחלפו ניסה פלוני להביא למחיקת הרישום – ללא הצלחה, ומאבקו העיקש גבה ממנו מחיר אישי כבד.

פלוני פנה אליי וגולל בפניי את סיפורו. הוא הביע בפניי משאלה אחת - להביא למחיקת הרישום השגוי. כל רצונו היה לתקן את העוול שנגרם לו ולהביא שלווה לו ולבני משפחתו.

ראשית המלצתי לו לערוך צוואה, שאחרת עיזבונו יחולק בין יורשיו על פי דין וביניהם גם הילוד הרשום כבנו  - יוכר כיורשו.

נדרשתי לסיטואציה בה מצד אחד ניצב הלקוח שלי הרשום כאביו של מי שאיננו בנו, והמבקש בשל כך למחוק את הרישום. מן הצד האחר ניצב האב הביולוגי אשר ביקש כי אבהותו תוכר. בין שניהם ניצב ילד חסר ישע, שנולד לתוך סיטואציה קשה ומורכבת.

עקרון העל במשפטנו הוא טובת הילד. הגנה על הקטין היא ערך קדוש, וראוי ואף מתחייב להגן על ערך זה מכל משמר. 

מכוחו של עקרון טובת הילד, לא תבוצע בדיקה גנטית לבירור זהותו של האב הביולוגי במקרים בהם תוצאת הבדיקה ידועה מראש וכך גם השלכתה על הקטין – כי יוכרז כממזר.

אף הסרת הרישום כמעשה יחיד אינו משקף את טובת הקטין שיוותר "שתוקי" (חסר אב, ספק ממזר).

מקרים מורכבים מעמידים בפנינו אתגרים לא פשוטים ונדרשת מאתנו חשיבה מעמיקה כדי להגיע לפתרונות יצירתיים.

בדיון שהתקיים לאחרונה בבית המשפט לענייני משפחה הותווה פתרון ראוי, שמחד ישמר את עקרון טובת הילד ויעניק לו ביטחון ויציבות, ומנגד יביא למחיקת הרישום ולעשיית צדק עם הלקוח שלי.

לדף של עורכת הדין פזית ונדל  לחצו כאן

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה