בעלי הקניונים הציגו מתווה לפתיחתם: אם לא ייפתחו בשבוע הקרוב - ייגרם נזק בלתי הפיךבעלי הקניונים הציגו היום לוועדת הקורונה בכנסת, מתווה משלהם לפתיחת הקניונים, תוך בקרה ופיקוח על ההנחיות. לפי שעה הוועדה טרם הכריעה בסוגיה. יו"ר ועדת הקורונה, יפעת שאשא-ביטון: "הגבלת הקניונים גורמת לצפיפות במקום לפיזור האוכלוסייה"

קניון סימול צילום יחצ

בעלי הקניונים הסגורים הציגו היום (ב') בוועדת הקורונה בכנסת, מתווה לפתיחה מחודשת תוך בקרה ופיקוח. על פי המתווה שהוצע, כניסת המבקרים לקניונים תנוטר אפידמיולוגית באמצעות תשאול, מדידת חום וכו', תוך שמירה על "משמעת קורונה" באמצעות מצלמות ומעין "סיירת בריאות" שתסייר ברחבי הקניון ותפקח על שמירת ההנחיות.

כמו-כן, כמות השוהים בקניון תנוטר בזמן אמת ואכיפה תתבצע כלפי חנויות "לא ממושמעות" כביכול שהפרו את ההנחיות. עוד על פי המתווה, כל קניון יחוטא בתכיפות, יוצבו עמדות היגיינה בכל 25 מטר וכן תתבצע החלפת אוויר בקניון יותר מ-6 פעמים בשעה.  

יו"ר הוועדה, יפעת שאשא-ביטון התייחסה להגבלת המסחר בקניונים אל מול פתיחת חנויות הרחוב וטענה כי הדבר גורם לצפיפות במקום לפיזור האוכלוסייה כנדרש. "לציבור אין ודאות בעתיד לאן יובילו אותנו שמירת ההנחיות" - אמרה שאשא בדיון.

המתווה שהציגו בעלי הקניונים בוועדה. צילום מסך

"מפעלי חיים ועסקים רבים כבר לא יקומו" - הוסיפה. "יש לנהל סיכונים בצורה אחרת, ופתיחת אפשרויות נוספות תשחרר צווארי-בקבוק". לדבריה, "אם הכרחי סגר – הרי שיש לפצות באופן מלא את בעלי העסקים".

פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, התייחס למרכזי המסחר, ואמר: "מקדם התחלואה עולה ולכן לא נוכל להמליץ על פתיחת תחומים נוספים, כמו הקניונים. אנו מקווים שבפעימה הבאה, אם יאפשרו זאת היקפי התחלואה ייפתחו גם הקניונים".

ההנחיות לדבריו, בעלות הגיון רב, לכאורה, ודומות למתרחש במדינות אחרות. "אני מזדהה עמוקות וגם לי קרובי משפחה שנפגעו קשות מהסגר - אך היציאה חייבת מחושבת ומדודה" - אמר גרוטו.

המתווה שהציגו בעלי הקניונים בוועדה. צילום מסך

לדעת אופיר שריד, מנכ"ל מליסרון ויו"ר פורום הקניונים, "הרי ממדי התחלואה לא ירדו אם ייפתח המסחר. יש לפתוח לפי פתרונות מותאמים להמשכת החיים והעסקים בצד המחלה. 42% מהתל"ג המקומי הוא מצריכה שרובה נעשה בקניונים". לדבריו, המתווה שהוגש למשרד הבריאות, משלב איזונים והתחשבות בגודל החנות, עם בקרת שהיית הקונה לפי ברקוד.

איתן בן דוד, המשנה לראש המטה לביטחון לאומי, סיפר על שיח שניהל עם רבים מהסוחרים ונציגיהם, ואילו שחר תורג'מן, יו"ר התאחדות רשתות המסחר, האופנה וההסעדה, דרש פתיחה מלאה אך זהירה, ותוך התחשבות בגודל החנות לגבי מספר הלקוחות המורשה.

המתווה שהציגו בעלי הקניונים בוועדה. צילום מסך

יואל רזבוזוב הדגיש "סגרתם – תפצו, ואם לא, תמצאו לכך פיתרון". ישראלה מני, סמנכ"לית כלכלה באיגוד לשכות המסחר, הזהירה כי מענקי המדינה אינם מאפשרים לאזרחים שבחל"ת להתפרנס, ו"התחושה היא שאנו מדברים אל הקירות".

חי גאליס, מנכ"ל רשת "ביג", טען כי אין הגיון בהנחיות. "כל עולם האופנה והביגוד, אם לא ייפתח בשבוע הקרוב – לא תהיה לו תקומה. אין להם יכולת ללוות הלוואות כך שרבים מהם יפשטו את הרגל". הוא הבטיח התניית כניסת לקוחות למרכזי הקניות שלו בבדיקת קורונה.

 
ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('0935afc1-53ae-47fe-8fb3-c2e71ce7ddd6','/dyncontent/2017/6/5/ddc064ee-648d-4ba4-ad6e-72da51a98ff7.jpg',1808,'',525,78,true,18157);},15],[function() {setImageBanner('0935afc1-53ae-47fe-8fb3-c2e71ce7ddd6','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,true,18157);},15]]);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה