אוכפים את הסגר: צפו בסיור מתוך ניידת המשטרה (וידאו)הצטרפנו הבוקר (ג') לסיור בניידת המשטרה עם רס"ר אלכס קונופליוב ורס"ל נוי דהאן, כדי לבחון מקרוב כיצד מתמודדים השוטרים למול מפרי ההנחיות והגבלות הסגר. רס"ל נוי: "אנחנו מבינים שההנחיות לא תמיד ברורות לכולם, לכן אנחנו משתדלים כמה שיותר להפעיל שיקול דעת". איך הגיבו צמד השוטרים כלפי בני זוג שהפרו את ההנחיות והגיעו לחוף אחרי בדיקת היריון ראשונית, כדי לחגוג את יום הולדתו של בן הזוג בארוחת בוקר רומנטית למול הים? צפו

סיור מתוך ניידת המשטרה

בעיצומו של השבוע השלישי לסגר הכללי שהטילה הממשלה במסגרת המאבק בנגיף הקורונה, הצטרפנו הבוקר (ג') לסיור אכיפת ההגבלות בניידת עם שוטרי משטרת אשדוד רס"ר אלכס קונופליוב ורס"ל נוי דהאן, כדי לבחון מקרוב כיצד מתמודדים השוטרים עם מפרי ההנחיות והגבלות הסגר.

קודם לכן, פגשנו בתחנה באשדוד את רפ"ק אורן ממן, קצין קשרי קהילה, שסקר בפנינו את פעילות האכיפה המתבצעת בימים אלו בעיר. "אנחנו מחולקים למעשה למספר כוחות" – הסביר. "הראשון שבהם הוא הכוח שפועל במחסומים בכניסות וביציאות מהעיר, בהם אנו מבצעים בדיקות ליוצאים ולנכנסים".

"לרוב אנחנו באמת רואים משמעת אזרחית גבוהה" – הוא הוסיף, "לעתים אנו עדים גם להפרות הסגר וההנחיות. יצא שנתקלנו במקרה אחד של חולה קורונה שהפר את הבידוד. כמובן הכל נאכף על ידי השוטרים במחסומים".

צפו בדבריו של רפ"ק ממן >>

לדבריו, כוחות נוספים של משטרה מבצעים אכיפה ברחבי העיר ומסיירים בין הרובעים ואף בחופי הרחצה. פעילות אכיפת נוספת מתבצעת באופן יזום כלפי בעלי עסקים. "אנחנו מבינים את הרגישות אצל בעלי העסקים לאור המשבר הכלכלי" – אומר רפ"ק ממן. "לכן, לעולם נשתדל לטפל באירוע באמצעות הידברות ונזהיר לפני שנבצע אכיפה או נטיל קנס על העסק".

מהתחנה יצאנו בניידת המשטרה יחד עם רס"ר קונופליוב ורס"ל דהאן, לעבר חוף גיל בעיר. שם, על החול, ישבו זוג צעיר ונהנו מארוחה בוקר די רומנטית אפשר לומר. רס"ר קונופליוב ורס"ל דהאן ניגשו אל בני הזוג, ששיתפו כי זה עתה הגיעו לחוף מבדיקת הריון ראשונית, כדי לחגוג את יום הולדתו של בן הזוג.

את הקושי בעיניהם של צמד השוטרים קשה היה לפספס, ובכל זאת, עדיין מדובר בהפרת ההנחיות ועליהם היה לעשות את עבודתם. השיחה, יש לומר, התנהלה בנעימות. רס"ר קונופליוב ורס"ל דהאן הסבירו לזוג כי הם מפרים את ההנחיות, ביקשו מהם לעזוב והסתפקו באזהרה (כפי שהם מחויבים לעשות), זאת לא לפני שהתנצלו ומסרו איחולי מזל טוב לרגל ההיריון ויום הולדתו של בן הזוג.

"העדפתי לתת להם אזהרה מאשר קנס כי אני מבין שהתקופה הזו לא פשוטה גם מבחינה כלכלית" – אמר רס"ל קונופליוב עם עזיבתם של בני הזוג את המקום. "אני מבין שהם גם לא בקיאים בהנחיות, אף על פי שיש להם אחריות אישית להתעדכן".

נוי הוסיפה: "אנחנו מבינים שההנחיות לא תמיד ברורות לכולם, לכן אנחנו משתדלים כמה שיותר להפעיל שיקול דעת ולפעול מהלב לפני שאנחנו מבצעים אכיפה".

רס"ר קונופליוב ורס"ל דהאן אוכפים את ההגבלות בחוף הים. צילום: שמואל סרדינס

לא רחוק משם, השתכשכו במים אם ובתה הקטנה, שוב, בניגוד להנחיות. צמד השוטרים ניגשו אל קו המים וקראו להן לצאת. בדומה לאירוע הקודם, נהגו השניים בסבלנות רבה והקשיבו לאם שהחליטה לצאת עם בתה כי הן "משתגעות" בבית. אף על פי שהתברר כי האם הינה אחות בבית חולים, ומי כמוה אמור להכיר בחשיבותן של ההנחיות, הסתפקו השוטרים באזהרה ועזיבתן של השתיים את החוף.

משם המשכנו אל המחסומים ביציאה הדרומית מהעיר. השניים הצטרפו לצמד השוטרים במחסום והחלו לתשאל נהגים שחלפו על פני המחסום. במהלך שהותנו שם, לא נרשם אירוע חריג כלשהו, ונראה כי ליוצאים מהעיר באותה עת אכן הותר לעשות זאת.

לשאלתנו בנוגע להסרת המחסומים בבקרים, הסביר אחד השוטרים במקום כי המחסומים למעשה פועלים לאורך כל שעות היום, אולם בשל עומס הרכבים בשעות הבוקר, מעדיפים במשטרה להסית את המחסום לצידי הכביש ולהפעילו משם, זאת כדי לשחרר נתיבים נוספים לנסיעה.

בחזרה אל תחנת המשטרה שברובע י', שם ביקש רפ"ק אורן ממן להביע את הערכתו לשוטרי משטרת ישראל שפועלים ימים כלילות למען הורדת התחלואה בקורונה. "בסופו של דבר, כשהשוטרים יוצאים הביתה הם אזרחים לכל דבר" – אמר ממן. "מגיע להם מילה טובה, הם נותנים את הנשמה בעבודה תוך סיכון חייהם שלהם עצמם".

צפו בדבריו של ממן >>>

 
ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('c13bbdbe-04b7-4b5c-9381-1b49b61eda55','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,true,18157);},15],[function() {setImageBanner('c13bbdbe-04b7-4b5c-9381-1b49b61eda55','/dyncontent/2017/6/5/ddc064ee-648d-4ba4-ad6e-72da51a98ff7.png',1808,'',525,78,true,18157);},15]]);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה