ניתוח עומק של במחקר של פילבר - האם מתחילה מגמה חדשה בחודש האחרון?


להאזנה לתוכן:

שביעות רצון ועידוד רב שאבו אמש במטה ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, עת הגיעו תוצאות מחקר העומק של הסוקר המלווה, שלמה פילבר – על פי הסקר - אם המגמה המסתמנת בשבועיים האחרונים תמשך - יחיאל לסרי עשוי לנצח כבר בסיבוב הראשון.
למעט שאלת הסיבוב הראשון, אשדוד נט מנתח על פי המגמות המסתמנות בשבועיים האחרונים - האם גלבר תצליח לשמור על מעמדה במקום השני לאור הסערה האחרונה? האם ברק סרי ייעלה לסיבוב שני בזכות הסרת מועמדותו של אבי אמסלם ומעבר של קולות אליו מגלבר? האם דווקא אלי נכט או כצנלסון יפתיעו בדקה ה90 אפילו את עצמם ויעלו למקום השני בזכות הסרת מועמדות של אחד מהם יום לפני הבחירות? או שאלי לחמני יהנה מתדמיתו החיובית ויגזור את הקופון מהסערה הציבורית?
והאם בכלל יתקיים סיבוב שני?

בחירות אשדוד לראשות העיר 2023

ההנחה הרווחת בקרב הרחוב הפוליטי הייתה בחודשים האחרונים -  שרוב הסיכויים שיתקיים סיבוב שני באשדוד, כאשר ראש העיר המכהן עולה אליו כמעט בוודאות והשאלה הפתוחה הייתה מי יצטרף אליו. 

אז מה השתנה בשבועיים או הימים האחרונים?

הסוקר שלמה (מומו) פילבר שעורך אחת לחודש סקרי עומק עבור מטה לסרי, מפרסם אמש את סקר סוף ספטמבר שלו - הסקר מספר  על זינוק שחל במעמדו של ראש העיר בשבועיים האחרונים, זינוק שמביא אותו לתוצאה שנושקת את ה 40%.

פילבר העביר את נתוני הסקר כנתון עובדתי יבש, אך הוא לא ניתח את הסיבות לכך.

אם אנחנו ננסה לשאול את עצמנו - מה השתנה בשבועיים האחרונים שעשוי היה להביא לשינוי מגמה? נוכל לזהות  3 מהלכים בתקופה זו שיכולים היו להשפיע על דעת הקהל –

חשיפת הלוואת 2 המיליון שקל של הלן גלבר.

הקריאה של ראש העיר ד"ר לסרי לכלל המועמדים להתאחד לקידום אותם הנושאים שכולם מבטיחים - יצרה שיח ציבורי נרחב.

נקודה שלישית אפשרית שעולה (לאור העובדה שהזינוק בתמיכת ראש העיר באה רובה ככולה מהציבור החילוני/מסורתי ) היא העמידה הלא מתפשרת של ראש העיר לסרי,  אל מול דרישות יו"ר ש"ס אריה דרעי וחוסר הנכונות שלו להתקפל בפני לחצים אלו ואחרים, גם במחיר של אובדן ראשות העיר.יחיאל לסרי והלן גלבר

מהמקום השני בסקר – הלן גלבר מאמינה שהיא תעלה לסיבוב שני מול ראש העיר המכהן.

גלבר יכולה להסתמך על כל הסקרים שנעשו בחודשים האחרונים בהם היא נמצאת במקום השני בפער שהלך וגדל משאר המועמדים.

גלבר, שעל פי סקר פילבר עומדת על תוצאה משוכללת של 18%, העדיפה בשבועיים האחרונים לא להגיב לסערה שהייתה סביבה – גלבר מאמינה שהסערה תשכח ופועלת להוריד את הנושא מסדר היום הציבורי במקום להעצים אותו.

אם אכן גלבר תצליח לשמור על פרופיל נמוך בשבועיים הבאים ולא להיכנס לסחרור כפי שקרה לה בבחירות הקודמות – היא ככל הנראה תשמור על המקום השני עם פער סביר מהמקום השלישי ולעלות לסיבוב השני, אם יהיה כזה.

ברק סרי רוצה לעלות מהמקום השלישי לשני –

מי שעדין לא אמר נואש הוא ברק סרי שנמצא לפי סקר שלמה פילבר במקום השלישי עם תוצאה משוקללת של 11%.
סרי בונה על כך שהוא יצליח בחודש הקרוב לעקוף את הלן גלבר ולעלות במקומה לסיבוב השני, אם יתקיים כזה.

מטה סרי בונה על מעבר של אחוזי תמיכה מהלן גלבר אל ברק סרי בעקבות הגילויים האחרונים. ככל הנראה במטה סרי לא יורידו את הרגל מהגז (או יותר נכון מגלבר).

השאלה הפתוחה היא – האם אכן יהיה מעבר מסיבי של קולות אליו או רק אחוזים בודדים מהתומכים שלו אליה והרוב לאלי לחמני ולראש העיר, יחיאל לסרי -  מה שעשוי רק להקל על ד"ר לסרי לנצח כבר בסיבוב הראשון.
מדובר אומנם בסיכון שבמטה ברק סרי ככל הנראה לקחו בחשבון.

סרי לא בונה רק קריסתה של גלבר, אלא גם על אריה דרעי שיבקש ברגע האחרון מאבי אמסלם להסיר את המועמדות שלו לראשות העיר ולהצהיר על תמיכה בו (במידה ויגלה שיש סיכוי לברק סרי לעלות לסיבוב שני).

מהלך כזה בוודאי יוסיף עוד אחוזי תמיכה לברק סרי מהצד החרדי המובהק של ש"ס, אולם מצד שני – לא כל תומכי אמסלם/ש"ס יעבירו את תמיכתם לברק סרי אוטומטית, חלק נכבד מהם יעבירו את הקולות לראש העיר מהכהן (גם בניגוד לרצונו של אריה דרעי) ושוב לחזק את סיכוייו לגמור את הסיפור בסיבוב הראשון.

אלי נכט וכצנלסון

עוד ממתינים בפינה לעלות למקום השני - אלי נכט, אלי לחמני ושמעון כצנלסון.

אלי נכט (9%) וכצנלסון (8%) מקבלים בנתונים המשוקללים של פילבר יחדיו כ 17% (בחלוקה כמעט שווה), אך בפועל הם יכולים להגיע יחדיו עד לכדי 25% מדוברי הרוסית בלבד. כרגע שניהם ממתינים שמי מהם יסירו את המועמדות לראשות ברגע האחרון. 

אם משיקולים אלו ואחרים – אחד מהם יחליט להצהיר על תמיכה במועמד אחר מהמתמודדים ולא חשוב במי – חלק ניכר מהמצביעים דוברי הרוסית שיגיעו לקלפי ולא יראו את הפתק של אחד מהם – ישימו אוטומטית את הפתק דווקא של המועמד דובר רוסית השני המוכר להם היטב – ואז נקום למחרת בבוקר ונגלה שזה שלא הסיר מועמדותו, מקבל לפתע כ 17-22 אחוזים שעשויים להביא אותו לסיבוב השני.
זו תהיה הפתעה – אבל התרחיש אפשרי בהחלט במידה ואחד מהם יסיר בדקה ה90 את מועמדותו.

אלי לחמני מצידו, בונה לעלות למקום השני על ידי מעבר של קולות מגלבר אליו – לחמני נהנה מתדמית ציבורית טובה ונתפס גם על ידי מתחריו כאדם ישר – השאלה האם פרשיית ההלוואות אל מול התדמית הציבורית שלו – תעביר אליו את תומכי גלבר כפי שקרה בדיוק בבחירות קודמות (מעבר מסיבי תוך שבועיים של מצביעי גלבר אליו – מה שהזניק אותו לכ 25%).
הפעם גם פחות מזה עשוי להספיק ללחמני לעלות למקום השני.

ומה עם אבי אמסלם?

אבי אמסלם, לפי הסקר המשוקלל של פילבר עומד על 8% תמיכה לראשות העיר כאשר 7% מהם באים מהציבור החרדי/מצביעי ש"ס (כלומר כ 50% ממצבעי ש"ס יצביעו על פי הסקר לאמסלם).

אמסלם זקוק ל100% תמיכה של מצביעי ש"ס פלוס עוד אחוזים מהציבור החרדי האשכנזי כדי שיהיה לו סיכוי לעלות לסיבוב שני. אבל על פי השטח והסקרים, זה עדין לא קורה.

אמסלם כמו הבוס שלו אריה דרעי, לא רוצים שד"ר לסרי יבחר שוב ובטח לא בסיבוב ראשון. לכן השאלה היא - האם הוא יתמודד עד הסוף או יפרוש ויתמוך בברק סרי, היא שאלה טקטית בלבד שתתקבל אך ורק ע"י הבוס דרעי.

לסיכום –

ראש העיר ד"ר לסרי צריך שהמגמה של הימים/שבועיים האחרונים תמשך, הלן גלבר צריכה שהמגמה תיעצר, ברק סרי צריך שדילים יסתדרו לו לפי תוכנית המגרה, כצנלסון ונכט צריכים שאחד מהם יודיע על פרישה ולו ביום האחרון של הבחירות ואלי לחמני צריך שהציבור ימאס מהדילים ויעבירו את התמיכה אליו.

$(function(){setImageBanner('9b8ef1f5-31ee-4c06-bce6-2eebd443f82a','/dyncontent/2023/12/5/d78e4ce7-f903-4198-af0e-9ee2b465662c.jpg',17218,'נמל אייטם כתבה ',525,78,false,53177,'Image','');})
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה