בחירות באשדוד בעוד:
ימים
שעות

המפץ הנשי של הלביאותאחרי שנים בהן הרגישו שנבחרי הציבור לא מייצגים אותן כנשים, כאמהות וכנשות קריירה, הקימו שרון מרק וחברותיה את רשימת "הלביאות", שתתמודד למועצת העיר בבחירות הקרובות. "אנחנו מקשיבות יותר למה שקורה בעיר וטובות יותר מכל הגברים שנמצאים ברשימות הוותיקות", הן מצהירות ומכוונות ליעד יומרני של ארבעה מנדטים. הקרב על השליטה בג'ונגל הפוליטי מתחיל עכשיו

הלביאות - צילום אורי קריספין

בין הרצוי למצוי

לפני שהן הגיעו לפגישה הספיקו שרון מרק (40), נונה אלטמן־מור (35), שרית ברונשטיין (46), ושיר אמיתי־ריכט (33) לחזור מהעבודה, לאסוף את הילדים מהמסגרות, לארגן את הבית ואת הילדים לקראת שינה, להזמין בייביסיטר, והינה הן כאן. "אם את שואלת אותי מה זה 'לביאות' עבורנו זה בדיוק זה", מסבירה מרק (40), ממייסדות התנועה. "הגענו לכאן למרות ששניים מהבעלים שלנו, שהם סגני אלופים, נקראו למילואים, ואחרת אחרי ביקור אצל רופא הילדים. אנחנו 15 נשים אשדודיות, ללא כל עבר פוליטי, שהחלטנו להתרכז בקידום איכות החיים שלנו, בעתיד הילדים שלנו ולהוכיח שאנחנו יכולות ושאפשר אחרת".

לדברי מרק, שעומדת בראש הרשימה,
יש ביניהן נשים מכל גווני הקשת - מתחום האקדמיה, המשפט, עקרות בית, נשות עסקים, נשות חינוך, מובילות קהילה, חברות הנהגה בית ספרית, פעילות ציבור וגמלאיות.

מרק, ילידת אשדוד, נשואה לשי ואמא לארבעה ילדים, דוקטורנטית ומרצה לקיימות ואנרגיה במכללת אחווה ובקמפוס אשדוד של מכללת סמי שמעון. לפני כשנתיים היתה ממקימות שדולת ההורים ולפני כחמש שנים הקימה את פורום ה־100, שמטרתו להנגיש את המדע לתלמידים ולקדם השכלה גבוהה ופרויקטים של מצוינות.

עבורה ועבור חברותיה השליחות הציבורית לא מתחילה בקמפיין הפוליטי: "הדבר הזה לא צץ עכשיו, אנחנו פועלות בחמש השנים האחרונות למען העיר, אוהבות אותה ורוצות להמשיך ולגדל את הילדים שלנו פה. הבנו שיש פער בין מה שאנחנו צריכות ורוצות למה שקורה בפועל".

"הבנו שאין במי לבחור, אין משהו חדש", אומרת מרק. "אנחנו מביאות אג'נדה שונה מכל מה שרואים במועצה. החלטנו שאנחנו לא הולכות להיות קישוט באף רשימה, בעיקר כשהייצוג הנשי חלש מאוד ויש רק שלוש חברות מועצה מתוך 27".

קריאת כיוון

ה"לביאות" מקוות שיצליחו להכניס ארבעה מנדטים למועצה, למרות שמדובר בניסיון הראשון שלהן להתבוסס בביצה הפוליטית. תפקידן של הלביאות בטבע הוא לצוד את הטרף, לגדל ולשמור על הצאצאים. הן מרגישות שזאת בדיוק המטרה לשמה הן מבקשות להיבחר למועצה: "מה שמשותף לכולנו הוא שכל אחת מגיעה עם הרבה רצון לשנות, להתנדב, להיות מעורבת. אנחנו מקשיבות יותר ומאזינות יותר למה שקורה בעיר. אנחנו טובות יותר מכל הגברים שנמצאים ברשימות הוותיקות, אנחנו מקצועניות ויודעות מה טוב בשביל העיר הזאת מתוך אלפי שעות התנדבות".

אלטמן־מור, בעלת תואר ראשון בעבודה סוציאלית ותואר שני במשפטים, מוסיפה: "גבר בן 50 פלוס לא יודע מה הצרכים שלי, מה הצרכים של הילדים שלי, ונכון להיום אין מי שמייצג אותי כאמא, כאישה, כאשת עסקים". עד לפני שנתיים עבדה אלטמן־מור כמנהלת מרכז הצעירים "כיוונים" שברובע הסיטי. לאחר מכן פתחה עם בעלה איתן סטודיו לעיצוב בטון באשדוד. "הגעתי לתקופה מאתגרת והרגשתי שהשאיפות שלי להתפתח ולחדש לא באות בהלימה עם המדיניות של הרשות המקומית", היא מספרת על ההחלטה להתפטר מניהול מרכז הצעירים. "זה משהו שכיבה אותי במשך הרבה מאוד זמן, ואחרי הרבה לבטים החלטתי לעזוב".

תחושת המיצוי, אם כי מסיבות שונות, תפסה גם את ברונשטיין, נשואה לעמית ואמא לארבעה ילדים. ברונשטיין, בהשכלתה רואת חשבון, היא הבעלים של חברת "מתמטיקול", שמציעה קורסים מקוונים במתמטיקה לתלמידי חטיבות הביניים. "עבדתי שנים במשרדי רואי חשבון, אבל כשנולד הילד הרביעי החלטתי להתמסר לגידולו", היא מספרת. "התשוקה שלי ללמד ילדים מתמטיקה בבית ולהוכיח להם שהם יכולים להצליח הולידה את 'מתמטיקול".

לא לנשים בלבד

אמיתי־ריכט, נשואה למורן ואמא לשניים, היא נצר לשושלת אשדודית ותיקה. "סבא שלי הוא ממקימי העיר, האומן והפסל ברוך וינד. הפסל השחור ברובע ד' זה יצירה שלו", היא מספרת בגאווה. במסגרת עיסוקה כפיזיותרפיסטית התפתחותית לילדים עובדת אמיתי־ריכט במעון שיקומי לילדים עם צרכים מיוחדים עד גיל שלוש ובפרויקט "מסיכון לסיכוי" בגני התמ"ת. "הלביאות חיות וצדות בלהקה, וזה הייחוד של הקבוצה שלנו", היא אומרת. "כל אחת כשלעצמה עסוקה ביוזמות שלה, אבל כשאנחנו פועלות כקבוצה האש חזקה יותר".

מבנה הרשימה בנוי משני מעגלים: 15 נשים מייסדות במעגל הראשון ועוד 30 נשים וגברים במעגל השני שיטוו את הדרך של התנועה לחמש השנים הבאות. "ההחלטות שיתקבלו יהיו יחד כמו מועצה לכל דבר", הן מסבירות.

למרות הייצוג הנשי הבולט והקמפיין שמתבסס על ההבדלים המהותיים בין נשים לגברים, הן מנסות להימנע מהגדרה של רשימה מגדרית. "אנחנו באות לעבוד בשביל התושבים ולא רק עבור סקטור מסוים", מסבירה מרק. "אנחנו באות לעבוד עבור הקול השפוי, הקול המתקדם, המודרני".

לתושבים אין קול

מחקר שערכה מרק העלה לדבריה שהתושבים בעיר מרגישים מנותקים מההנהגה העירונית:
"לא מקשיבים לתושב, ובכל פעם שהרשות רוצה להנחיל איזושהי תוכנית חדשה היא מנחיתה אותה מלמעלה". אלטמן־מור מוסיפה:
"התושבים לא מזדהים עם נבחרי הציבור, הם לא רואים מישהו שאפשר להזדהות איתו, מישהו שהוא נגיש, מישהו שיכול להיות הקול שלהם במועצה".

עם מי מבין המועמדים לראשות העירייה אתן הכי מזדהות מבחינת אג'נדה פוליטית וחברתית?

"כל לביאה תבחר במועמד שראוי בעיניה. לכל אחת הדעה שלה ואנחנו מכבדות את זה. כתנועה זו תהיה מבחינתנו יהירות להחליט עבור קהל הבוחרים שלנו במי לבחור לראשות העירייה".

יש מועמד או רשימה שלא תסכימו לשבת עימה בקואליציה, במידה ותיבחרו?

"אנו לא עוסקות ביריבות או באגו, וככל שתהיה קואליציה רחבה לקידום העשייה בעיר נשב בה".

במידה ותצליחו להיכנס למועצה, מה הצעד הראשון שתעשו לקידום מעמדן של הנשים בעיר?

"עצם זה שניכנס כהנהגה נשית למועצה נשפיע ונחזק את מעמד האישה, הן מבחינת הזדהות של נשים עמנו והן בפן של בחינת נושאים וקבלת החלטות עירוניות מזווית ראייה רחבה המכלילה מגוון גורמים שעד היום לא נלקחו בחשבון".

מי הן הלביאות - לפרטים שלהן לחצו כאן

הכתבה המלאה ביום שישי בידיעות הדרום

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה