בחירות באשדוד בעוד:
ימים
שעות

אשדודיות למועצת העיר3 נשים יתמודדו על מקום במועצת העיר אשדוד, מטעם תנועת "אשדודים". ראיון עם: נורית טופז, שני שלפמן ורינה מגן שמתכוונות להיכנס למועצה כדי "להזיז הרים, לשבור קירות ועדיין להישאר עם רגישות נשית"...

בישראל של 2018, מבין 252 רשויות מקומיות רק בראש ארבע מהן עומדת אישה (1.5% מכלל ראשי הרשויות) ומבין 2,410 חברי מועצות מקומיות בישראל מכהנות 327 נשים בלבד, המהוות 13.6%.
הנשים של תנועת "אשדודים"
ב- TOP 5 של רשימה של תנועת "אשדודים"נמצאות 3 נשים:

נורית טופז (41), אשדודית מאז ומתמיד. היא אמא לאמילי ופעילה חברתית כ- 14 שנים מאז שבתה נולדה ונכנסה לעולם ה"מיוחדים". בתחילת פעילותה הפוליטית ריכזה את מטה הבחירות הארצי באשדוד של "יש עתיד", במקביל חולשת בעיסוק הפוליטי זו השנה שישית בתנועת אשדודים וממוקמת במקום ה- 3 ברשימה בבחירות הקרובות.
בימים אלו היא עושה תואר ראשון במדעי החברה וחינוך באונ' הפתוחה, שנה רביעית ולפני כן הייתה הנדסאית כימיה. על עצמה היא מעידה שעשתה הסבה מכימיה בין חומרים לכימיה בין אנשים. מובילה תהליכים עירוניים בתחום קהילה, הורות וצרכים מיוחדים באשדוד.

שני שלפמן (26), אשדודית מגיל 4 חודשים והקול הצעיר ברשימה של תנועת אשדודים, ממוקמת במקום ב- 4 בתנועה. התחילה בגיל 15 לעסוק בפוליטיקה כמדריכת ילדים ונוער במתנ"ס ה' ומשם הייתה סגנית מועצת הנוער העירונית ואין לה בעיה להכריז שהיא שואפת להיות ראשת העיר אשדוד.
בשנת 2013 השתחררה מהצבא והצטרפה לתנועת אשדודים, בזמן הזה הייתה עוזרת מנכ"ל במועצה המקומית בני עייש.
בעלת תואר ראשון של חינוך סביבתי וגיאוגרפיה במכללת 'קיי' בבאר שבע. בתחילת דרכה ניהלה ויזמה קורס "הכל פוליטי" לנוער- במטרה להבין שהכל פוליטי בעולם שלנו. עצמאית בתחום הדרכות וייעוץ מוניציפלי.
שני שלפמן. קרדיט צילום עדי זלק וינר
רינה מגן (45) נשואה+ 2, מקום 5 ברשימת תנועת "אשדודים" גדלה בערד ועברה לאשדוד לפני 18 שנה בעקבות בעלה שעובד באלתא. עושה דוקטורט באונ' ת"א בלימודי סביבה, מחקר על התנהגות אנושית בסביבה עירונית. עד לפני חמש שנים אחזה במשרד אדריכלות... הבינה שלא יכולה ללמוד רק סביבה אלא צריכה גם להיות פעילה ולהשפיע.
בבחירות הקודמות הייתה ברשימה של סער גינזבורסקי במספר 7. לאחר שלא הצליחו להיכנס לרשימה והפעילות הפוליטית חברתית בעיר התמסמסה, מצאה בית חם ופעיל בתנועת אשדודים, אליהם הגיעה דרך היכרות עם נורית טופז בפעילות חברתית שהתקיימה בעיר. מלמדת באונ' הפתוחה סטודנטים לתואר ראשון ועוזרת הוראה.

*לתנועת אשדודים יש גם דוברת בשנתיים האחרונות בשם הדס הורודי (38)

קצת על התנועה:
תנועת אשדודים קמה בשנת 2018 כמטרתה להשמיע את קול כל התושבים ובסיסה הוא הלב והרגש של התושבים, בדגש על הקשבה. הבנייה של התנועה היא מלמטה מתוך המחאה הארצית שצצה וקראה לצדק חברתי, בהבנה שצריך לצאת לרחובות ולשמוע מה התושבים רוצים. הפוליטיקה מייצרת מציאות שאנשים חושבים שהם יודעים מה התושבים רוצים ועושים מהלכים משמעותיים שהתושבים לא רוצים או לא נותנים מענה לתושבים. תנועת אשדודים היא ארגון של מבנה קהילתי שעובד במעגלים שמתרחבים כל הזמן, מודל "חדש" שלא קיים בפוליטיקה בארצית והמקומית.  עובדים יחד על צורך ועל מענה לצורך.

לתנועת אשדודים יש את האומץ ואת הלב הפתוח לבוא ולשאול את התושבים מה הם רוצים. מקדמים פוליטיקה שיתופית ולא מונחתת מלמעלה מתפיסה שברגע שאדם מרגיש שייך ומשמעותי, חלק ממשהו ובעל השפעה הוא רוצה להיות חלק מהדבר ואם הקול שלו נשמע ומישהו מקשיב לו כי הוא תושב העיר זה יכול לעזור.

איך אתן יכולות לעזור לאשדוד?
שני: "גדלתי ברובע ב' בעיר והוגדרתי עד גיל 15 כנערה בסיכון. אני בת להורים עולים וגדלתי במצב סוציו- אקונומי נמוך, עד שהכרתי את החינוך הבלתי פורמלי ואז הפכתי להיות מנהיגה פורצת דרך בסביבה שלי והחלטתי להוכיח  לעצמי ולאחרים שאפשר אחרת. כשאכנס למועצת העיר אשדוד אשים דגש על החינוך ככלל וחינוך בלתי פורמלי בפרט כשהמטרה היא לבנות ולשפר את המבנים של תנועות הנוער בעיר, להקים בכל שכונה מועדון נוער, להשתמש במרכזים הקהילתיים לאחר השעה 20:00 בערב ובימי שישי- שבת".
רינה מגן. קרדיט צילום עדי זלק וינר
רינה: "מטבע הדברים אני באה מתחום של תכנון וסביבה, אני רוצה להשתמש בהמונים לאפשר שיתוף של הציבור, סקרים ופרקטיקות שונות לשיתוף הציבור בהתפתחות העירונית.
כשאנשים מבינים שהמעורבות שלהם תורמת ומשפיעה ניתן לייצר מבנים ארגוניים שיאפשרו תכנון רעיונות ושיתופי פעולה עם הקהילה.  התושבים יוכלו להשפיע על קבלת ההחלטות".

נורית: "רוב התושבים בעיר אשדוד "שקופים". לא רואים אותם. אחת המטרות של חיי מהרגע שהפכתי לאמא של ילדה עם צריכים מיוחדים הבנתי שאין לה כלום ואני צריכה לבנות לה את החיים מאפס. אין לה איפה ללמוד להתחנך וגם לצבא אני צריכה לבדוק איזה מיזם קיים שיכול לקבל אותה. אני בפוליטיקה כדי להוביל שינוי ולהשמיע את הקול של האנשים שאף אחד לעולם לא ישאל אותם מה חסר להם לא רק של הצרכים המיוחדים אלא של כולם. אנחנו חיים את השטח, יודעים מה הזעקה של התושבים, אמנם אצלי זה התחיל מהפן האישי, זה עבר הלאה לכלל הציבור".
שני שלפמן, נורית טופז ורינה מגן
למה לי פוליטיקה עכשיו? ועוד בתור אישה?

נורית: "כשהבינו שאני הולכת להיכנס לפוליטיקה אמרו לי שאני טובה מידי כדי להיכנס לזה. הדרך שהורגלנו הייתה שפוליטיקה "מלוכלכת", כזו שצריך להתקדם בה עם מרפקים או קשרים והדבר הזה עורר אצלי את הבחירה החשובה ב'אשדודים', של לפעול מהלב ולא רק כפוליטיקאית, שינוי משמעותי עבורי במושג של להיות מארגנת קהילה.
אני לא חושבת שאני צריכה להדחיק את הרגשות שלי כי זה נראה לא טוב כפוליטיקאית אלא שזה יתרון עצום להשתמש בתכונות שלך. גם להיות טובה וקשובה וגם לשבור קירות. להשקיע אנרגיות במה שיש ולא במה שרוצים להראות בעולם הפוליטי הקשוח".

רינה: "אנחנו רוצות לשנות את העולם הקשוח והמלוכלך של הפוליטיקה. השיח הפוליטי ישתנה, יהיה לנו יותר קל גם כנשים ובכלל לחברה ולתושבי העיר אשדוד כשנהיה חלק ממועצת העיר. כל שינוי הוא קשה וזה בדיוק המקום להכניס יותר נשים על מנת לשקף את מה שקורה באוכלוסייה. זה מצריך סבלנות ואנחנו עושים ורואים קדימה לעתיד. יש צורך בשיוויוניות ייצוגית שכן אם יהיו במועצת העיר מתוך 29 חברים -  15 נשים ו- 14 גברים ניתן יהיה לייצר את זה... מעבר לזה אני סבורה שברגע שיהיו יותר נשים גברים יוכלו להוציא את מי שהם באמת בלי הסטיגמות".

שני: "החיים של התחלקו לשניים - לפני ואחרי תנועת אשדודים. מגיל 17 אני רוצה להיות ראשת עיר ותמיד חיפשתי איפה אני משתלבת בפוליטיקה הקיימת. המדיניות היום מנטרלת ולא תמיד נותנת מקום לנשים מכל מיני סיבות ותירוצים כמו שלא תהיה רגשנית פעם בחודש, או כי היא אמוציונלית, נקייה מידי או טובה מידי... עבור המערכת הפוליטית המיושנת אישה בפוליטיקה זה כמו להכניס ראש בריא למיטה חולה. תנועת אשדודים אחרת ואני באמת מאמינה שמדובר בסיפור תרבותי של אנשים שמייצרים את המציאות והפוליטיקה כפי שהם רוצים שהיא תהיה. בסופו של יום זה לא משנה מי אתה- אישה גבר כל עוד יש לך בית פוליטי שבו אתה שייך ויכול להשמיע את הקול שלך. תנועת אשדודים זה המקום להשמיע קול נשי בעיר אשדוד".

ועדיין עומדים בראש התנועה שלכן שני גברים...
רינה: "הם מייצגים גם חלק מהפסיפס האשדודי. הרשימה נוצרה באופן אורגני, היא לא נבנתה בשביל הבחירות. גם הגברים שנמצאים בתנועה לא מדברים שיח מגדרי. אף אחת לא העמידה את עצמה בהתמודדות לראש התנועה כי ברור לכולנו שיניב קקון הוא היו"ר".
נורית טופז. קרדיט צילום עדי זלק וינר
נורית: "אני רואה ביניב קקון חבר לדרך והוא מדבר את השיח כמו שכולנו מדברות. גם מאיר אברג'יל  (מספר 2 ברשימה). יש לנו נבחרת מצוינת והפוליטיקה החדשה שמביאה תנועת אשדודים משאירה אותי רגועה כי אני יודעת שקול שלי יישמע דרכה. המבנה ימשיך בפעילות גם אחרי הבחירות".

שני: "רמת ההתמקצעות שלנו מתוך השטח ויצירת שיתופי הפעולה שלרוב נראים לא אפשריים... אנחנו לא בראייה של נגד מי אנחנו הולכים, אלא בעד מי ולמען מי אנחנו פועלים".

הדס הורודי, דוברת התנועה: "יש לתנועה יציבות עבור הקהילה. זה לא יושב על ייצוג של אדם אחד אלא קבוצה של שליחים שמייצגת את כולם. אנחנו מקיימים מפגשים אחת לחודש של המובילים ועד למפגשים אחד על אחד עם תושבים שונים- מבני נוער ועד לגיל הזהב".

בדרך כלל לפני בחירות יש המון הבטחות ואחוזי ביצוע נמוכים מאוד לאחר מכן...
נורית: "היכולת ליצור את הקשרים הנכונים ואת הרשתות הנכונות זה משהו שאנחנו עושים כבר שש שנים. יש לנו מצע שמבחינתנו הוא תוכנית פעולה והמשימה שלנו היא ללכת ולבצע את תוכנית העבודה שלנו. הביצוע זה חלק מהאג'נדה של תנועת אשדודים".

שני: "מבחינתי זו דרך חיים. גם עכשיו כשאני לא במועצת העיר אני עובדת קשה כדי לתקן עוולות ולעבוד עם בני נוער שיהיו חלק במטרה שלא יעזבו את העיר. יש לי אחות בת 18 שלא יודעת מה יש לה לעשות בעיר וגם מחוץ למועצת העיר אני עובדת בזמני החופשי. כשאהיה במועצת העיר אוכל להשפיע ברמת המערכת ולתת לאנשים כמוני להשפיע ולא להיתקל מקלות בגלגלים".

רינה: "עוד מעט ניכנס למועצת העיר ואנשים יבינו שאנחנו מגיעים עם הכוח של העם. כשאתה מעורב אתה יוצר. ארגון קהילתי הוא כוח שיכול להיות מתורגם לכוח פוליטי, אנחנו באים בלי פחד לדבר הזה ואנחנו רוצים שאנשים יתאגדו ויהיו מעורבים".
רוצות להיו חברות מועצת העיר באשדוד. צילום: חן בוקר
מה הדבר הראשון שתעשו כחברות מועצת עיר?
שני: "הדבר הראשון שאעשה הוא לדאוג שהמרכזים הקהילתיים יהיו פתוחים עבור בני הנוער והתושבים עם פעילויות עד השעה 23.00 בלילה מידי יום וכן בשישי – שבת עבור בני הנוער".

נורית: "הדבר הראשון שאקדם בעיר זה להנגיש השכלה גבוהה, לימודי תעודה ותוכניות מקצועיות לבוגרים עם צרכים מיוחדים תוכניות שיונגשו כבר מהתיכון וכמובן גם בפן החברתי".

רינה: "אני אקח את זה לתחום של תכנון קהילתי ואהפוך את מינהלות הרובע הקיימות שיהיו בשיתוף פעולה עם התושבים כנציגי הרובע, ליזום בחירות ברובעים כמו שהיה בעבר ולהחזיר את זה במודלים חדישים שעובדים נהדר במוקמות אחרים (כמו בירושלים למשל)".

***תנועת אשדודים לא עברה את אחוז החסימה בבחירות הקודמות... היו חסרים 100 קולות בשביל מנדט. השנה, 600 איש שמו כסף כדי שיצליחו ב"הדסטארט" ויצאו פיזית להצביע לפריימריז של התנועה. הן מאמינות שיקבלו לפחות 3-4 מנדטים. חברי תנועת אשדודים עובדים קשה במהלך כל השנים האחרונות כדי שהדבר הזה יקרה.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה