בחירות באשדוד בעוד:
ימים
שעות

כיצד תשפיע חשיפת "פרשיית גלבר" על מערכת הבחירות הקרובות באשדוד והאם היא תפרוש?עם חשדות לשחיתות שנחשפו בידיעות אחרונות ונחקרות במשטרה, תתקשה גלבר לגייס תרומות למימון הבחירות ומכאן או שתוציא כמיליון שקלים פלוס מכיסה הפרטי לקמפיין , תוך סיכון גבוה שכסף זה לא יחזור, או שתעצור את הקמפיין ותודיע על פרישה.
במקביל היא תצטרך לנסות להחזיר פעילים ותומכים שיינטשו אותה בעקבות חשיפת הפרשייה, תתקשה לסגור דילים עם קבוצות כוח איתם נהלה מו"מ ארוך – כגון יהדות התורה והשבת ורשימות עדתיות .

על פי התגובה הראשונית מטעם מטה גלבר, היא לא מתכוונת להודיע על הפרישה מהמרוץ אלא יוצאת להתקפה.

התקפה חזיתית, נפוצה אצל פוליטיקאים שנחשפו לחשדות בשחיתות – כך אהוד אולמרט תקף בפראות לכל עבר, האשים מתחרים פוליטיים תוך רמיזות שנתניהו עומד מאחורי האשמות והתקשורת, כך אריה דרעי תקף את החשיפה נגדו בידיעות אחרונות (שהובילה אותו לכלא) בעובדה שהוא מזרחי, כך נתניהו כך חשודים מהימין האשימו את את התקשורת והשמאל, כך ראשי ערים שהאשימו את היריבים שרוצים להפיל אותם וכמוהם  גלבר יוצאת  למתקפה ומציגה קונספירציה כנגדה של ידיעות אחרונות.

גלבר מנסה להסביר שהיא כיום על פי הסקרים המועמדת המובילה בבחירות לראשות העיר אשדוד (לא מדוייק) ולכן כולם מבוהלים, מחפשים אותה ועשו יד עם ידיעות אחרונות ו ynet....

את הכסף שדרשה מקבלנים היא מסבירה בכך שהכוונתה הייתה לבקש הלוואה ברבית 4%. (אך בהקלטות. נשמע שהיא מבקשת שישקיעו בה ויהמרו עליה).

את הצורך שלה בהלוואה דווקא מהקבלנים היא מסבירה  כך - "יש לציין כי אסור למועמדים, גם אם יכלו, לממן את הבחירות מכיסם" (גם זה לא נכון! ניתן בהחלט לממן בחירות אישיות באופן אישי! כך לדוגמה עושה ראש עיריית ירושלים, ברקת ומתמודדים אחרים לרשויות).
אגב, גלבר ובעלה נחשבים לאנשים מאוד אמידים ולא תהיה להם כל בעיה לקבל מימון מהבנק, או להלוות לעצמם כסף למימון בחירות... 

בנוסף, לגלבר יש מימון ראשוני מהמדינה בסך של 700,000 ש"ח לטובת קמפיין בחירות בזכות הרשימה של צילקר שמטעמה היא מתמודדת.

לכן לא ברור ההסבר שלה לקלטות, לכך שהיא נשמעת בברור מבקשת מבעלי עניין שיעזרו לה כספית  - שהיא התכוונה בעצם להלוואה ולא לתרומה לא חוקית, ושהיא בעצם נאלצה לבקש את הלוואה מקבלנים כי החוק לא מאפשר לה לממן בעצמה...

אבל גם אם נניח שאכן היא התכוונה להלוואה ולא לתרומת שוחד, עדין נשאלת השאלה - הכיצד מי שמרימה את דגל המלחמה בשחיתות ומבטיחה להלחם בקבלנים - מבקשת מהם הלוואה פרטית?? ולא זו בלבד...  היא אומרת להם בברור שזו תהיה השקעה טובה להמר עליה! ובאותה הנשימה מספרת להם על הפוטנציאל הכלכלי שיש באשדוד... עם הקשרים הנכונים....
השאלה כמה מהפעילים והתומכים שלה יקבלו הסבר זה?!

מה צפוי לה בהמשך:

עדין לא ברור האם גלבר תעצר בעקבות חשיפת הפרשה, אך מה שכן ניתן לומר היום שהיא בבעיה ציבורית קשה עד אנושה –

את המכה הציבורית הראשונה היא קיבלה כבר לפני מספר חודשים  כשנחשף הדיל שהיא בקשה לעשות עם החרדים לתמיכה בה לראשות העיר, היא התחמקה מתשובות לציבור ונעלמה בשאלת מחאת השבת. התנהלות זו הבריחה ממנה בוחרים פוטנציאלים רבים...

מכה נוספת באמינות היא ספגה השבוע כשבית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע הורה למחוק עוד עתירה שהגישה עם אלון חסן לעצור את פרויקט סגול שנועד לבניית 650 יחידות דיור קטנות ברובע ב'.
בית המשפט מצא את העתירה כמיותרת והטיל על גלבר וחסן תשלום הוצאות בגובה 11 אלף שקל. 

עתה לאחר חשיפת הפרשייה בחשד לשחיתות, היא תתקשה מאוד להתאושש מהמכה הציבורית השלישית והקשה ביותר.

גלבר ניסתה למתג את עצמה כלוחמת נגד קבלנים בעלי אינטרסים בזמן שהיא בעצמה ניהלה מגעים אינטרסנטיים מובהקים מולם.

ההסבר של המטה שלה  – "מטבען של שיחות מסוג זה שהן גולשות לעיתים למקומות צבעוניים ועל כך אנו מצרים..." נשמע קלוש ולא יעבור להבנתנו את המבחן הציבורי.

גם אם החשדות נגדה לא יתבררו עד הבחירות, גם אם היא תצא להתקפה חזיתית כנגד כל העולם, גם אם תסביר שכוחות אופל פועלים נגדה וכו', עדין עומדת לה העובדה שהיא נשמעת בברור מציעה הצעות מגונות לקבלנים בניגוד לחוק, מתערבת בעסקאות נדל"ן ופועלת בניגוד עניינים מובהק!

סביר להניח שבמהלך החודשים הקרובים גלבר תערוך סקר דעת קהל, במידה ותגלה שהסיכוי שלה נמוך מאוד היא תאלץ לפרוש מהמרוץ.  

היא תתקשה לגייס תרומות למימון הבחירות כאשר מתנהלת חקירת משטרה כנגדה בחשד לקבלת תרומות לא חוקיות.
ומכאן או שתוציא לפחות מיליון שקלים מכיסה הפרטי לקמפיין, או שתקח הלוואה מהבנק (הרי מדובר במשפחה עשירה) או שתעצור את הקמפיין.

במקביל היא תצטרך לנסות להחזיר פעילים ותומכים שיינטשו אותה בעקבות חשיפת הפרשייה שתעמוד במוקד הבחירות ותתקשה לסגור דילים עם קבוצות כוח איתם נהלה מו"מ ארוך – כגון יהדות התורה והשבת ורשימות עדתיות .

על פי הסקרים האחרונים, גלבר הייתה ממוקמת במקום השלישי אחרי כצנלסון ולד"ר לסרי. קמפיין  בסדר גודל של 3 מיליון שקל והסכם עם החרדים, היה אמור לנסות ולהזניק אותה למקום השני ומשם לסיבוב שני, כעת היא תצטרך להתרכז בלשמור על הקיים או להודיע על פרישה בחודשיים הקרובים.

לכתבה המלאה על הפרשייה שנחשפה כנסו כאן

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה