בחירות באשדוד בעוד:
ימים
שעות

תוצאות סקר אשדוד נט לראשות העיר אשדוד - פרשנויות וניתוחיםמי יהיה ראש העיר הבא של אשדוד? מהם התסריטים האפשריים? 14,300 איש הצביעו בסקר הראשון של אשדוד נט והם מהווים כ 12% מהמצביעים הצפויים להגיע לקלפי בבחירות 2018 . על פי סקר אשדוד נט - הכול פתוח וככל הנראה אנו צפויים לסיבוב שני - אבל בין מי למי?

על פני 6 ימים נערך סקר אשדוד נט ולווה בתהפוכות יומיות. ביום הראשון לסקר הוביל יחיאל לסרי, אך במהלך השישי שבת זינק כצנלסון עד לכדי 35% ולסרי ירד מתחת ל20%. במוצ"ש עד ראשון עלתה הלן גלבר מ8% ל- למעלה מ20% מאז ירדה אט אט עד ל17% (בדקה ה90 ירדה ל16%). ביום שלישי ורביעי הסקר התייצב בעקבות כמות המצביעים הרבים, מה שהקטין את השפעת הפעילים האקטיביים והתנודות הופסקו.
עד לרגע זה הצביעו - 14,300 איש מכתובות שונות (IP) מדגם עצום המייצג כ 12% מאלו שיצביעו בפועל ביום הבחירות 2018.

המצביעים אינם מפולחים לחתכים, אך הכמות חסרת התקדים של המדגם, מאפילה על איכות הפילוח של חברות הסקרים שסוקרות מדגם של כ- 500 תושבים.

עובדתית - סקרי אשדוד נט בבחירות 2013 לעירייה וב2015 לכנסת (הצבעת האשדודים) הקודמות היו היחידים שהגיעו לנתוני אמת.

כמובן שיש להתייחס לתוצאה כאל נתון שהוא נכון להיום - כ8 חודשים פלוס לפני מועד הבחירות ועד אז...הרבה מים יעברו בנחל לכיש ומכוניות על הכבישים החדשים של פרויקט התחבורה הירוקה.

תוצאות הסקר של אשדוד נט - פברואר 2018 מצביעים על כך כי אם הבחירות היו מתקיימות היום והמועמדים היו אלו המופיעים בסקר, אזי שמעון כצנלסון היה עולה לסיבוב שני ביחד עם ד"ר לסרי. 
התוצאות משקפות את הלך רוח של הציבור נכון לימים אלה ויש לקחת בחשבון התפתחויות דרמטיות שצפויות להיות - כפי שאנו מנתחים כאן בהמשך.תוצאות סקר אשדוד נט -עד ה 22 לפברואר 2018

נראה כי במתכונת הנוכחית, אף אחד מהמועמדים לא יכול לנצח בסיבוב הראשון ועד לבחירות השאלה הפתוחה תהיה - מי הם 2 המועמדים שיעלו לסיבוב שני??
סיבוב שני בבחירות מתקיים במידה ואף מועמד לראשות העיר לא עובר את ה 42% ואז מתקיימות בחירות נוספות בין 2 מועמדים בלבד (שעתה זקוקים ללמעלה מ50% מקולות המצביעים), המנצח נבחר לראשות העיר למשך 5 שנים.

אשדוד נט מנתח את כל האפשרויות והאופציות של כל אחד משלושת המועמדים המובילים בדרך לכיבוש כיסא ראש העיר וזאת באווירה ובהשפעת המחאה נגד הכפייה החרדית שפרצה בעיר בחודשיים האחרונים.

שמעון כצנלסון -31% בסקר אשדוד נט

נכון להיום נראה כי כצנלסון יהיה המועמד הראשון שיעלה לסיבוב שני והשאלה מול מי?

כצנלסון הוא הנהנה העיקרי מגל המחאה נגד הכפייה החרדית – הציבור מצא בו את התשובה היחידה לנושא זה מאחר ו- 2 המתמודדים העיקריים מולו לראשות – ד"ר לסרי והלן גלבר מילאו פיהם מים ונמנעו מלהביע את עמדתם בנושא.

על פי הסקר נראה כי כצנלסון יצר בסיס כוח משמעותי בקרב הציבור החילוני מה שנותן לו מקפצה ומקדמה על פני המועמדים האחרים. 
בסיס הכוח של כצנלסון מאפשר לו חיבור עם ד"ר לחמני (שמחזיק באג'נדה הדומה לשלו ונהנה בסקר מ8% מהקולות). אך גם חיבור זה עדיין לא מאפשר לו לזכות בראשות העיר בסיבוב ראשון. אלא אם יהיו התפתחויות דרמטיות שננתח בהמשך.

תסריט 1 – סיכוי גבוה
3 מעומדים לראשות העיר, כצנלסון זוכה ב30% פלוס מהקולות ועולה לסיבוב שני מול מועמד/ת  שיקבל/ה את תמיכת החרדים.

תסריט 2 - סיכוי בינוני 
החרדים יצהירו שהם תומכים בד"ר לסרי (נכון להיום כועסים עליו), גלבר פורשת מהמרוץ ומתחברת לכצנלסון והוא זוכה בראשות העיר בסיבוב ראשון.

תסריט 3 – סיכוי בינוני מינוס
החרדים מחליטים לתמוך בהלן גלבר, ד"ר לסרי עושה עם כצנלסון דיל נקמה בחרדים (מרוץ משותף), מה שיסגור את הסיפור בסיבוב ראשון ושולח את החרדים לאופוזיציה.

תסריט 4 – סיכוי בינוני מינוס:
גלבר מפסיקה להמתין להחלטת הרבנים, יוצאת לקמפיין בתמיכת צילקר, גורפת שליש מהקולות של כצנלסון ועולה במקומו לסיבוב השני מול לסרי.

תסריט 5 - סיכוי נמוך
מועמד חדש ונוצץ קם לפתע וסוחף אחריו את הציבור הכללי ובכללם חלק נכבד מהקולות של כצנלסון, במקרה כזה, הוא לא עובר לסיבוב השני.

ד"ר לסרי – 22% בסקר אשדוד נט

הסיבה לתוצאה הנמוכה יחסית בסקר של ראש העיר המכהן, נובעת מכך שהוא מצא את עצמו בעיתוי הגרוע ביותר לקיומו של הסקר. מצד אחד המחאה נגד הכפייה הדתית הופנתה אליו במלוא העוצמה, מצד שני החרדים פועלים נגדו בשטח - לטענתם הוא לא פועל ברצינות כנגד סגירת עסקים בשבת.
מהצד שלישי, עבודות פרויקט התחבורה הירוקה עדיין בעיצומן; מה שלא מאפשר לו ליהנות מפירותיו, רק לסבול מהכעס הציבורי על הפקקים שנוצרו בעקבות העבודות בכבישים.

בפועל, עד שראש העיר לא יבהיר באופן ברור את מדיניותו לגבי אופייה של אשדוד – הוא יישאר קרח מכאן ומכאן, כלומר לא יקבל קולות נוספים לא מהחרדים ולא מהחילוניים והוא ישמור על פלוס מינוס תוצאה זו שלא תספיק לו לעלות לסיבוב שני.

האופציות של ראש העיר לעלות לסיבוב שני:

אופציית החרדים:
במידה וד"ר לסרי יחליט ללכת להסכם כולל עם החרדים, הוא יזכה לתוספת של כ 22% לבסיס כוחו (חלק קטן מקולות החרדים כבר מגולמים בסקר זה), לכאורה עם הסכם זה הוא עשוי להגיע ל 42% פלוס שיבטיחו לו את ראשות העיר (במידה ויהיו 3 מועמדים), אבל....  
בעקבות הדיל עם החרדים והחשש של חלק ממצביעיו מהתחרדות העיר, הוא יאבד אוטומטית למעלה מ 5% מהקולות הקיימים.

לא זאת בלבד, דיל זה ישלח את כצנלסון, גלבר ולחמני זה לזרועות זה ואז הבחירות יתקיימו בין 2 מעומדים בלבד - לסרי נגד נציג קבוצת כצנלסון/גלבר/לחמני בתמיכה גלויה ואקטיבית של צילקר.
במקרה כזה יזדקק ד"ר לסרי לקבל יותר מ50% מהקולות, מה שלא נראה סביר על פי סקר זה.

אופציה בלי החרדים:
במידה וההנהגה החרדית (היושבת בבני ברק וירושלים) ימשיכו להפעיל לחצים ודרישות שד"ר לסרי אינו חפץ להעניק להם, הוא יותר על תמיכתם ויודיע על כך לציבור בקול ברור שהוא לא הולך עימם.

גם בלי תמיכת אריה דרעי, לסרי עדין יהנה מחלק משמעותי מקולות מצביעי ש"ס באשדוד בזכות קשריו עם ההנהגה הרבנית/המקומית, מערכות יחסים אישיות וקשר מנטלי.
שלא כמו יהדות התורה, לש"ס אין אחיזה מלאה בשטח. באין הנהגה רוחנית מוסכמת - ציבור רחב וקהילות מקומיות מצביעות על פי הרגש האישי שלהם ולא על פי הוראת הרבנים (שבש"ס של היום הם אינם דומיננטים ואינם מאוחדים), נראה שבכל קונסטלציה ובלי דיל, לפחות  50% מהקולות של ש"ס יצביעו לד"ר לסרי והמשמעות היא גידול של עוד 6-7% בקולות.  
בנוסף, כשראש העיר יודיע שהוא מתנער מהחרדים, חלק מהציבור שנטש אותו מהחשש מהתחרדות העיר יחזור אליו.
מה שיספיק לו לדלג על משוכת ה30% ולעלות לסיבוב השני.

הלן גלבר – 16% בסקר אשדוד נט:

מדובר בתוצאה טובה לגלבר (נעה בין 16-18%  תמיכה ביומיים האחרונים) למרות שבמשבר הכי משמעותי של העיר אשדוד בעשורים האחרונים, היא מילאה פיה מים ועמדה על הגדר בהמתנה לקבל תשובת הרבנים - האם הם יתמכו בה בבחירות הקרובות?!
תוצאה זו מעידה  כי יש לגלבר יש אחיזה ובסיס תומכים בשטח ללא קשר לעמדתה בנושא אופייה של העיר אשדוד בשנים הבאות.

במידה וגלבר הייתה באה לידי ביטוי בתקופת המחאה שפרצה בעיר, סביר להניח שכוחה היה מזנק לכיוון ה25% פלוס, על חשבון הקולות של כצנלסון, מה שהיה יוצר משולש דרמטי בין 3 מועמדים צמודים מאוד (כצנלסון, לסרי, גלבר) כשלשלושתם למעלה מ 20% תומכים. במומנטום זה, גלבר הייתה נאבקת מול כצנלסון בשאלה – מי מביניהם יעלה לסיבוב שני מול ד"ר לסרי או מי מהם יעמוד בראש רשימה משותפת?

נכון להיום, כדי שגלבר תזכה בראשות העיר או לפחות תעלה לסיבוב שני, היא חייבת לקבל או את תמיכת החרדים, או את תמיכתם המלאה של אחד משני המעומדים המובילים – לסרי/כצנלסון.
הסיכוי שכצנלסון יתמוך בה לראשות העיר בזמן שהוא מוביל על פניה בסקרים, הינו נמוך. נמוך מכך הסיכוי שד"ר לסרי יתמוך בה.

לגלבר 2 אופציות עיקריות:

אופציה עם החרדים:
מקבלת את תמיכת הציבור החרדי, מפסידה במקביל מצביעים חילונים בעקבות דיל זה, אך זוכה לתמיכה מוצהרת מצבי צילקר, מה שמעניק לה ללגיטמציה בקרב קהלים מסויימים ואפשרות לעבור את ה- 30% מהקולות ומשם אל הסיבוב השני.

אופציה בלי החרדים:
במידה והציבור החרדי לא יתמוך בה, היא תצטרך למשוך קרוב ל50% מקולות המתלבטים באמצעות קמפיין אגרסיבי ותמיכה של צילקר, לשכנע כ30% מהמצביעים של כצנלסון לעבור אליה ואז לעלות לסיבוב שני במקומו.

ד"ר לחמני 
אלי לחמני פרץ בסקר רק ביומיים האחרונים שלו לאחר ראיון רהוט עם מסר חד שעבר היטב בציבור והזניק אותו מ4 ל 8%.
הבעייה של ד"ר לחמני היא שבזמן ששלושת המועמדים האחרים מנהלים קמפיין לראשות באופן עקיף וישיר מזה זמן רב, לחמני לא הציג את עצמו לציבור כמועמד, אלא בפני מקורביו. 
מהניסיון עם לחמני הוא לא יפעל לפלג את ההתמודדות, אלא להפך, הוא זה שיפעל לאחד את שורות המתמודדים למען אג'נדה חילונית וכנגד כפייה דתית ויתמוך במי שיוביל אג'נדה זאת. 

עו"ד נעים שומר
פעל לבנות את עצמו כמועמד ראוי לרשות העיר, אך בלי בסיס כוח התחלתי משמעותי כשל שלושת המועמדים הראשונים... 

מועמד אחר – 21% בסקר אשדוד נט

בסקר אשדוד נט, 21% אינם מעוניינים להצביע באף אחד מהמועמדים הקיימים וזה הרבה בהתחשב בעובדה שהצגנו 5 מועמדים. מכאן ניתן להבין שאם תצוץ לפתע דמות אטרקטיבית, היא טורפת את כל הקלפים.

מועמד כריזמטי כזה (שאינו קיים כרגע) עשוי לנגוס, בנוסף לקולות שכבר קיבל בסקר, חלק מהקולות של כצנלסון, גלבר וד"ר לסרי ולעלות לסיבוב שני.

כדי שזה יקרה על המועמד להיות מצד אחד עם קרדיט מרשים כמו דרגה צבאית מאוד בכירה (תת אלוף ומעלה, טייס) או לחלופין בעל תואר יוקרתי מלווה בתפקיד בכיר שיעניק לו הילה של מצליחן. בנוסף הוא צריך להיות דמות נקיה, חדשה וכריזמטית מאוד.

הסיכוי שלפתע תושב העיר או אדם אחר שיעבור לגור בעיר בחודש הקרוב יצוץ לפתע... הנו נמוך אך הכול אפשרי. כמו כן צפו להתפתחויות מעניינות בשבועיים הקרובים.

מבולבלים?
לקראת חודש מרץ התמונה תהיה ברורה יותר. אשדוד נט יערוך סקר מקיף נוסף כדי ללמוד לאן פני המועמדים לראשות העיר?

כיצד ישפיע סיום עבודות התחבורה הירוקה על המצביעים - יחזק את ראש העיר או להפך? במי החרדים יתמכו ומי ייתייאש מלהמתין לתשובתם?

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה