בחירות באשדוד בעוד:
ימים
שעות

מועמד חדש מטעם עצמו לראשות העיר אשדוד: דרור מיקדשדרור מיקדש (44), רווק עם תואר ראשון בכלכלה וניהול מהאוניברסיטה הפתוחה, עם ניסיון של כ- 20 שנה בתחום התוכנה החליט להציע את מועמדותו לראשות העיר אשדוד וכבר מציע להלן גלבר ונעים שומר לאחד כוחות. בואו להכיר את האשדודי האלמוני עם כ 439 חברים בפייסבוק בלבד, ללא כל ניסיון ציבורי או מנגנון תומך או קבוצת אוהדים דוחפת, שהחליט להתמודד -
למה הוא חושב שהוא מתאים והאם יש לו שמץ של סיכוי?

פתאום קם אדם בבוקר ומצהיר כי הוא רץ לראשות העיר אשדוד -
כך לפחות מצהיר דרור מיקדש ובראיון עימו מספר  על אירועי השנה האחרונה שגרמו לו לעזוב את ההייטק בצד להתייצב למאבק על ראשות העיר אשדוד.

ובכך שם את עצמו לבדיקת ייתכנות פוליטית עם מי שהצהירו (או הצהירו במקומם) כי הם רצים לראשות העיר:
ד"ר יחיאל לסרי ראש העיר המכהן,  נעים שומר, שמעון כצנלסון, הלן גלבר ואולי גם אלי לחמני (אם יבקשו ממנו לעמוד בראש קבוצה מאוחדת). 

מקדש אולי יודע או שלא....כדי לזכות בראשות העיר צריך המועמד הזוכה להביא מעל ל-40 אלף קולות וזאת רק במידה ויש מספר מועמדים.... במידה וישנם רק שני מתמודדים לראשות, הזוכה יצטרך לקבל את קולם של 60 אלף קולות לפחות מהמצביעים האשדודים.

אז איך עם 439 חברים בפייסבוק, ללא רקע פוליטי, ניסיון ונראות ציבורית, הוא מתכוון להתחיל את המרוץ? האם הוא מאמין ביכולתו או עורך בדיקת ניסוי לקראת רצונו להשתלב באחת הרשימות המתמודדות?

את מיקדש אנחנו פוגשים שעות אחרי שהצהיר על מועמדותו לראשות העיר, ובראיון עימו חושף את עצמו לראשונה בפני תושבי העיר.

איך הגעת להחלטה לרוץ לראשות העיר?
"זה שילוב של הייאוש הכללי מהכרסום המתמשך בחופש של התושבים שהגיע לשיאו במלחמות ה"שבת", דברים כמו היעדר כמעט מוחלט של מקומות תעסוקה איכותיים בעיר (נאלצתי בתחומי לנסוע מידי יום להרצליה פיתוח או לתל אביב) שנותנים מענה לאוכלוסייה משכילה. 50 אלף תושבים מידי יום עושים את דרכם מחוץ לאשדוד למטרות עבודה, אין שום סיבה שהעירייה לא תמשוך מעסיקים ותפרסם קריטריונים ברורים להטבות למעסיק שירצה לפתוח שלוחה באשדוד.
כמו כן נושא הדיור לצעירים ורוכשי דירה ראשונה, יש באשדוד היעדר התייחסות מוחלט לצרכיהם. אושרו במע"ר לקבלנים תוספת של מאות דירות על ידי העירייה, בלי שום דרישה להקצאת חלק מאותן דירות לצעירים במחיר מוזל... ויש עוד דברים נוספים שהביאו אותי להחלטה".

יש לך ניסיון או רקע בפוליטיקה?
"אני חושב שהציבור האשדודי מאס בפוליטיקאים קרייריסטים ואני לא כאן כדי להיות פוליטיקאי, אלא כי צריכים בתפקיד אדם שיפתור את הבעיות".
 צילום: חן בוקר
איך אתה בדיוק מתכנן לפתור את הבעיות?
"פתרון הבעיות לא דורש אדם פוליטי אלא "ביצועיסט". לסרי רופא, חסר ידע כלכלי, לצערי הוא גם לא מגיע מתחום ה'הייטק', כי אם היה מגיע מהתחום היה יודע שלא נותנים לבעיות להגיע למימדים מפלצתיים כדי לטפל בהם. בכהונה שלו הוא עסוק בעיקר בכיבוי שריפות. בעשר השנים האחרונות העיר למעשה עמדה במקום ומבחינתי לעמוד במקום זה לצעוד לאחור".

נראה שאתה מתרכז במה לסרי או העירייה עשו או לא עשו. מה אתה מתכוון לעשות בעצמך וכיצד?
"אני שמח ששאלת את השאלה. יש הרבה דברים, ההתחלה מבחינתי היא הקשבה למצוקות תושבים ובעלי עסקים בעיר, ירידה לפרטים, פתרון בעיות, צמצום במנגנונים מנופחים והוצאות מיותרות כמו למשל תאגיד המים "יובלים"- העובדה שקיים תאגיד מים חיצוני הביא לכך שהתושבים באשדוד משלמים 17% יותר על חשבון המים שלהם (המע"מ). אם התאגיד היה מבוטל בעירייה והאחריות הייתה חוזרת לעירייה, כמו שקורה במספר רשויות אחרות, העלות הזו לא הייתה מושתת על התושבים, מלבד העובדה שמדובר במנגנון בזבזני לכשעצמו עם כפילויות תפקידים. במהלך ביצוע עבודות וחפירות ה- REWAY התגלה שתשתית הביוב/ הולכת המים רקובה ודורשת החלפה בעלות של עשרות עד מאות מיליוני שקלים. לא רק שהריקבון בתשתיות היה אמור להיות מזוהה ומטופל על ידי תאגיד המים שהרי לשם מטרה הם גובים מכל תושב תשלום בחשבון נפרד מהארנונה ובעירייה הודיעו שהם מתכוונים להושיט יד לכספי הארנונה במקום שהבעיה תטופל מתקציב חברת המים".

זה הפוסט שפירסם מיקדש היום, בו הודיע על כך שירוץ לרשות העיר:

אם הייתי היום במקומו של ראש העיר המכהן, מספר גבוה של חברי קואליציה חרדים, מה היית עושה לגבי חוק המרכולים?

"הייתי פונה למועצה הנכבדת או לרבנים הממונים עליהם ומסביר להם שיש קווים אדומים שלא נחצים. אין פשרות כשמדובר בכפייה או קו אמצע. בימי מלחמת השבת בחודש האחרון, נוכחתי לדעת ולראות שנוצר שבר בקרב התושבים בעיר, לצערי בלתי ניתן לאיחוי בין הנהלת העיר לתושביה. העובדה שהעירייה לא שלחה בשבת האחרונה פקחים ולא חילקה קנסות מראה שניתן היה לטפל במצב הזה הרבה יותר מוקדם ואולי למנוע אותו כליל. אני לא חושב שהדת דורשת שיבוא מישהו ויאמר לאחר כיצד לנהל את חייו. זו מדינה דמוקרטית, שנת 2018 ואנשים רוצים לחיות בצורה חופשית, לא להרגיש מאוימים באיזה שהיא צורה".

ונגיד וחברי המועצה החרדים היו מסרבים לוותר על עניין השבת?

"בכמה מישורים: פנייה לתושבי אשדוד (אפרופו הקשר הבלתי אמצעי שלא קיים היום בין התושבים לעירייה) ומסביר להם את המצב, ממפה עבורם את הגורמים שאחראיים ומעוניינים להטיל עליהם גזרות כפייה ומכנס צוותי חשיבה כדי לראות כיצד להתמודד עם המצב. לראש עירייה יש כלים נוספים והרבה מקום ליצירתיות, אבל צריכה להיות הנכונות והיושרה. יחד עם זאת, אין ולא תהיה איבה מבחינתי בין הציבור ה"חופשי" לחרדי, הם תושבי העיר כמונו, בשר מבשרינו והם תושבים שראויים ליחס, אוזן קשבת וטיפול בבעיות לגיטימיות ככל שאלו עולות".

אתה מתכוון ליצור רשימה משלך למועצת ולראשות העיר? יש לך כבר מספר 2 ו-3?
"הנושא הזה בתהליך. אשמח לפרט כשהדברים יהיו סגורים. מעבר לזה, אני אשמח לשתף פעולה עם כמה מחברי האופוזיציה המכהנים כיום כמו למשל: הלן גלבר ונעים שומר, כדי לגבש חזית אחידה".

מה נעים שומר והלן גלבר עשו שמתחבר עם האג'נדה שלך?

"אני חושב שהמעורבות שהלן גילתה במאבק שלה מול העירייה במספר נושאים הראו שטובת תושבי העיר אשדוד לנגד עיניה ומבחינת מר שומר – מדובר באדם עם יושרה, עם הבנה וניסיון במנגנוני העירייה ואני חושב ששניהם יהיו נכס רב לתושבי העיר".

אתה חושב שהם יצטרפו אליך? ולא ירצו לרוץ בעצמם לראשות העיר? למה שיבחרו בך כדמות המובילה?
"הבחירה היא שלהם וכמובן שאני אכבד כל החלטה ואאחל להם הצלחה רבה. משיחות שלי עם התושבים שאני מקיים בחודשיים האחרונים זיהיתי שתושבי העיר לא רואים אלטרנטיבה ברורה באופוזיציה. הרקע הכלכלי שלי, בשילוב עם הניסיון המקצועי שלי בתחום התוכנה זה משהו לדעתי שמתאים לאשדוד של 2018 ומה שמחפשים התושבים. טרם פניתי אליהם בצורה ישירה, אני משתמש בפלטפורמה הזו כדי לשלוח את המסר".

הפתיע אותך שהלן נעלמה לאחרונה עם עניין השבת באשדוד
"כן, גם אותי זה הפתיע, אני לא יודע מה היו השיקולים. אחת הסיבות שבחרתי להתמודד היא כי אני כתושב דורש תשובות ברורות וחד משמעיות במיוחד בנושא הספציפי הזה. אני מניח שהדברים יתבהרו בהמשך ועם זאת, השירות של הלן לתושבי העיר לא מוטל בספק. הדוגמה האחרונה לכך הייתה זכייה בעתירה לבג"צ בנושא אישורים חריגים שניתנו באזור הסטאר סנטר".

אתה רואה בעצמך מנהיג? מישהו שיוכל למשוך בבחירות הקרובות נאמר, 50 אלף קולות?

"התשובה היא כן".

איך אתה מתכוון לחדור לכל בית בעיר אשדוד ולכל תושב לתודעה ולגרום להם להצביע לך?
"אחת הסיבות שהתחלתי בנקודת הזמן הזו היא כדי להגיע לתודעה של תושבי העיר, לאפשר להם להכיר אותי וגם להציף שאלות ובעיות כדי שאוכל להשיב להם על דרכי ההתמודדות והפתרונות שאני מתכוון להציע".
צילום: חן בוקר
מהי עמדתך לגבי פרויקט ה-
REWAY למשל? בעד/ נגד?
"אני נגד הפרויקט במתכונתו הנוכחית, אני חושב שאפשר היה ללמוד הרבה מפרויקט הרכבת התחתית בתל אביב וכך למנוע מצב שנתיבי תחבורה נסגרים. הסתמכות על אוטובוסים כפתרון תחבורתי בימינו, היא כמו להחליט לצייד חיילים ב'רוגטקה' במקום ברובה".

משהו נוסף וחשוב שכדאי שנדע עליך או על הכוונות שלך?
"אני מתייחס בחרדת קודש לכספי התושבים, אני חושב שניקיון כפיים הוא לא פחות חשוב מניקיון רחובות, שתילים או גינון. יש עוד תכניות רבות שתיקצר היריעה כמו התייחסות לנוער ולאוכלוסיית הוותיקים ואני אשמח אם תושבי העיר יפנו אליי בעמוד הפייסבוק.  גם ביום שאחרי הבחירות הם יוכלו לדעת שיהיה קשר בלתי אמצעי בינינו".

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה