מדינת ישראל חזקה בביטחון ושווה להשקיע בה, אבל כמעט ואין לה השפעה תרבותית, ולא כדאי להקים בה עסקים חדשים. 

לישראל יש כלכלת שוק מאוד מפותחת מבחינה טכנולוגית ותחומי היצוא הבולטים שלה הם היי-טק, תרופות ויהלומים, אבל עדיין מדובר, גם השנה, באחת הכלכלות הפחות שוויוניות בעולם המערבי, עם פערים משמעותיים בין עניים לעשירים.

כך לפי מדד המדינות הטובות ביותר לשנת 2017 של אתר US News & World Report, המציב את ישראל במקום ה-30 מבין 80 מדינות, ירידה לעומת המקום ה-25 אשתקד. 

השנה מדרג המדד 80 מדינות, כאמור, לעומת 60 מדינות בשנה שעברה. התכונות הוצגו ל-21 אלף נשאלים מרחבי העולם בסקר, שבו הם התבקשו לשייך לכל מדינה את התכונות המתאימות לה לדעתם. 

65 התכונות קובצו לתשעה תת-דירוגים: תיירות הרפתקנית, אזרחות, השפעה תרבותית, יזמות, מורשת, ייחודיות ודינאמיות, פתיחות לעסקים, כוח ואיכות חיים.

כדי לקבוע את המשקל של כל תת דירוג ביחס לדירוג הכללי של כל מדינה, נעשו התאמות למדד תל"ג (תוצר לאומי גלומי) לנפש המחושב לפי השוואת כוח קנייה, נכון ל-2014, כדי לשקף את השגשוג הכולל של כל מדינה. 

בדירוג הכללי מדורגת שוויץ במקום הראשון, ואחריה בעשירייה הפותחת קנדה, בריטניה, גרמניה, יפן, שבדיה, ארה"ב, אוסטרליה, צרפת ונורבגיה.

את ישראל, המדורגת במקום הכללי 30, עקפו יוון (29), ברזיל (28), רוסיה (27) ותאילנד (26). אך ישראל עוקפת את פולין (31), ערב הסעודית (32), מקסיקו (33) וקטאר (34). 

במדד העוצמה, ישראל מדורגת במקום ה-8 מתוך 80. קטגוריה זו משקפת פרמטרים כמו חוזק צבאי, חוזקן של בריתות בינלאומיות, השפעה כלכלית והשפעה פוליטית. 

אבל מבחינת תיירות הרפתקנית (אווירה נעימה, מדד הכיפיות, נוף, אווירה ידידותית, מדד הסקסיות של המקום), ישראל מדורגת רק במקום ה-74 מתוך 80. 

גם מבחינת פתיחות לעסקים מדורגת ישראל במקום מאכזב – 69, קטגוריה שמתאפיינת ברמת השחיתות, מיסוי, ביורוקרטיה, רמת השקיפות של דרכי הפעולה של הממשל כלפי עסקים ועלויות ייצור. 

בקטגוריית רמת איכות החיים מדורגת ישראל רק במקום ה-40. קטגוריה זו נקבעת לפי פרמטרים הכוללים יציבות כלכלית, טיב שוק העבודה, נגישות (affordability, רמת היכולת של הפרט לרכוש מכספו), יציבות בפוליטית, ביטחון, הרמה בה מדינה ידידותית למשפחות, רמת הפיתוח של מערכת החינוך הציבורית, רמת הפיתוח של מערכת הבריאות הציבורית, שוויון בהכנסות.

מבחינת יזמות מדורגת ישראל במקום ה-25. קטגוריה זו כוללת גישה להון, שקיפות בעסקים, תשתיות, רמת ההשכלה של האוכלוסייה, רמת המיומנויות של כוח העבודה, מומחיות טכנולוגית והחיבור של היזמות המקומיות לשאר העולם.

בשאר הקטגוריות מדורגת ישראל כך:

אזרחות – 35

השפעה תרבותית – 43

מורשת – 27

ייחודיות ודינאמיות – 19

חינוך – 24

סביבה ירוקה – 24

המדינות הטובות לגידול ילדים – 36

המדינות הטובות לנשים – 35

המדינות הנוחות ביותר לפרישה מעבודה – 63

המדינות הטובות ביותר להקים בהן מטה לתאגיד – 29

המדינות הטובות ביותר להשקיע בהן – 8

המדינות הטובות ביותר להקים בהן עסק – 71

המדינות המשפיעות ביותר – 9

המדינות השקופות ביותר – 28 תחזית המדינה לעתיד – 17 

לדברי ג'ואנה לנדאו, מנכ"לית ומייסדת חברת Vibe Israel, ארגון שפועל למיתוג ישראל בעולם ועובד בשיתוף פעולה עם מחברי המדד, "לכאורה המדד נראה טוב לישראל כאשר הן בשנה שעברה והן השנה היא מדורגת יחסית גבוה (25 מתוך 60 ב-2016, ו-30 מתוך 80 ב-2017).

אך כשמעמיקים בנתונים ורואים למשל שאנחנו במיקום גבוה במדד העוצמה – כלומר, אנו נתפסים כמדינה מובילה, משפיעה מבחינה פוליטית, עם צבא חזק וכלכלה חסונה – זה לא בהכרח דבר טוב לישראל. 

"זאת מפני שעבור צעירים בעולם, מדד זה הינו המדד שהם הכי פחות מעריכים: הם סולדים מצבאות, ממשלות וכלכלות חזקות, לא מעריכים השפעה פוליטית ונרתעים מה'מוביל' - בעיניהם זה בא על חשבון חמלה, זכויות אדם, אכפתיות.

מאחר שהעולם שייך לצעירים, ודור ה-Y תוך חמש שנים ייצג מחצית מכוח העבודה בעולם (ועל כן, ההשפעה), חשוב מאוד להתייחס לתפיסותיהם כלפי ישראל". 

"לפי המדד ניתן לראות שישראל אינה נתפסת כמדינה סקסית, כיפית, רלוונטית לצעירים, אמינה, עם איכות חיים גבוהה ופלורליזם דתי. המסקנה היחידה שניתן להגיע אליה הינה שישראל לא משקיעה מספיק בלשווק את עצמה לעולם בכלל, ולצעירים בפרט".

צילום: באדיבות אתר YNET

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו